Diyete Girmeden Önce Hangi Tahlilleri Yaptıralım?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 12.06.2020 09:46 | Yazar: Dr. Cem Argun
Hemen herkes, hayatında bir çok kereler diyete girmeyi hedeflemiştir.Diyetisyenler ve doktorlar diyete girecek hastalarından diyet öncesi bazı tahliller isterler.Diyete girmeden önce hangi tahlillerin yapılacağına dair bilgiler bulacağınız aşağıdaki yazımızı okumanızı öneriyoruz.
Diyete Girmeden Önce Hangi Tahlilleri Yaptıralım?
A

Hemen herkes, hayatında bir çok kereler diyete girmeyi hedeflemiştir.Diyete girmeden önce ideal olan, diyetisyen veya doktora da danışmak ve onun önerilerini almaktır.
Diyete girmeden önce, kilo almanıza neden olabilen etkenlerin araştırılması için bir takım tahlillerin yapılmasında da büyük önem vardır. Peki diyete girmeden önce hangi tahliller yaptırılmalıdır.
Tahlil.com olarak bu konuda önerdiğimiz tahlilleri sizler için aşağıda sıraladık. Yapılacak tahlillerin ortak yönü ise vücudun çeşitli metobolik sistemlerini inceleyip kilo fazlalığı varsa bunun nedenleri hakkında diyetisyene, doktora ve bizzat kişinin kendisine vücudu hakkında bilgi vermesidir.
 Özellikle böbrek, karaciğer, tiroid bezi veya pankreas gibi organlarımızdan kaynaklanan sorunlar daha kolay kilo alınmasının nedeni olabileceği gibi kilo vermenin zorlaşmasına da neden olabilir.

Diyet öncesi yapılmasını önerdiğimiz tahlilleri nedenleriyle birlikte açıklayalım:

Açlık kan şekeri,Tokluk kan şekeri,İnsülin Testleri:

Bu tahliller şeker hastalığı yönünden diyet öncesi bilgi veren tahlillerdir.

Üre,Kreatin:

Bu testler, böbrek fonksiyonlarının bozuk olup olmadığının da bilinmesi diyet öncesi yol göstericidir.    

AST,ALT,GGT:

Bu testler karaciğer fonksiyonlarında bir bozukluk olup olmadığı konusunda fikir vermektedirler.                                                                                                                             

Ürik asit testi: 

Protein fazlalığını gösteren ve özelikle de gut hastalığında yükselen bir test parametresidir.

Kolesterol,HDL Kolesterol,LDL Kolesterol,Trigliserit:

Bu testler; vücudumuzdaki yağ oranı konusunda fikir verecekleri gibi diyetin planlanmasında da faydalı olacaklardır.                                      

TSH,Serbest T3,Serbest T4:

Tiroid bezinin bazı hastalıkları, kilo almamızın nedeni olabilmektedir. Tiroid bezi fonksiyonlarındaki bozukluk bu testlerle anlaşılabilir.Bu durum tespit edildiğinde gerekli tedavinin planlanması kilo vermede büyük öneme sahiptir.

Total kortizol:

Total kortizol testinin yüksek olması da, kilo alma nedenlerinden biridir.                      

Gıda intolerans testleri:

Günümüzde giderek önemini arttıran, besin intolerans testleri olarak bilinen bu testler de diyet öncesi istenebilen testler arasında yerini almıştır.
Gıda intolerans testleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz tıklayınız...

Glukoz Testi (AKŞ) Nedir ?
Şeker hastalığının tespiti, kan şekerinizin sağlıklı değer aralığı içinde olup olmadığını belirlemek, hiperglisemi , hipoglisemi, diyabet ve prediyabet araştırması yapmak, tanılarını koymak ve…
Ferritinin Testi Nedir?
Ferritinin vücuttaki demir depoların göstergesidir.Ferritin testi ile de vücudumuzdaki demir depolarının dolu olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olunur.
Ferritin Testi Nedir?
Ferritin testi, kanda var olan ferritin miktarını ölçmeye yarayan bir tahlil yöntemidir.Ferritin testi insan vücudundaki demir depolarının dolu olup olmadığını anlamak ve anemi özellikle…
HIV Tanısında p24 Antikor Testi Nedir?
P 24 Antikor testi HIV testinin erken tanısı için yapılır.Bu test ELİSA yöntemiyle çalışılan bir kan tahlilidir.Damardan alınan kan örneği analiz edilerek yapılır.
D- Dimer Testi
D-Dimer testi bir hematoloji testi olup hematoloji laboratuvarlarında yapılmaktadır.D-Dimer testi damardan alınan kan örneğinin çalışılmasıyla analiz edilmektedir.
Kandaki Üre Oranının Yükselmesinin Sebepleri ve Belirtileri
Kanda üre testi yüksekliği çeşitli sebeplerle ortaya çıkan böbrek yetmezliğinin son döneminde meydana gelir.Kanda üre yükselmesinin belirtileri ve sevepleri…
Allerji Testi Nedir?
Allerji testini yaptırmaktaki amaç allerjilerin taramasını yapmak; bazen immünterapinin(duyarsızlaştırma) etkinliğini izlemektir.Çeşitli alerji testleri klinik tanıda kullanılmaktadır.
Nefrotik Sendromunu Teşhisi Nasıl Koyulur?
Bu hastalık, böbreklerin glomerül bazal membranlarının hasar görmesi sonucu oluşur.
ALP (Alkalen fosfataz)
Karaciğer ve kemik hastalıklarının tanısında kullanılan bir biyokimya testidir.ALP testinin kullanımı ve normal değerlerini aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Alkalen Fosfataz (ALP) Testi Nedir? Alkalen Fosfataz Yüksekliği Neden olur?
Alkalen fosfataz, birçok dokularda bulunan bir enzimdir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.ALP yüksekliği görüldüğünde doktorlar bazı hastalıklardan şüphe…
Hemogram ( Kan Sayımı) Testinde MCH Ne Anlama Gelir?
MCH, mean corpuscular hemoglobin kelimelerinin ilk harflerinden ortaya çıkmıştır.MCH hemogram (kan sayımı) testi parametrelerinden biridir.
MCH ve MCHC Testi Nedir? Normal Değerleri Nedir?
MCH, hemoglobinin alyuvarlardaki  ortalama miktarıdır.MCHC ise hemoglobinin alyuvarlardaki ortalama konsantrasyonudur. Her ikisi de kan sayımı diğer adıyla da hemogram testinin parametreleri arasındadır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com