Zona Hastalığı Nedir?

15.05.2018 11:39
Zona viral bir hastalıktır
Zona Hastalığı Nedir?
A

Zona viral bir hastalıktır. Suçiçeği hastalığının etkeni olan Varicella zoster virüsünden  meydana gelir.
Ancak suçiçeği iyileştikten sonra hastalık oluşturan virüs sinir sisteminde kalır ve bağışıklık sisteminin azalması durumlarda tekrar ortaya çıkarak zona hastalığına neden olur.
Zona hastalığında  deride su toplamış ağrılı kabartılar genelde aksonlarda ilerleyerek sinir bölgesinde ciltte viral enfeksiyonu oluşturur.
Genelde baş ağrısı, ateş ve üşütme ile başlar.
Daha sonra ciltte yanma ve alerji duygusu oluşur ve devamında kabartılar meydana gelir.
Ağızdan verilen antiviral haplar ve gerekirse ilgili bölgeye sürülen losyon ve kremlerle tedavi edilmektedir.

Son yıllarda Zona hastalığına yönelik erişkinleri korumak gayesiyle özel aşılar üretilmiştir.

Ortoreksia Nervosa Nedir?
Çevrenize şöyle bir baktığınızda, bütün gün düşüncesi hangi besini, nereden ve  nasıl sağlıklı temin edebilirimden başka bir şey olmayan,sağlıklı beslenmeyenleri…
Demir Eksikliği Anemisi Sebepleri ve Önlemleri
Demir eksikliği anemisi toplumda en sık görülen anemi çeşitidir. Erişkin çağda ortaya çıkan demir eksikliği anemisi; sadece demirce eksik beslenmekten değil; ayrıca emilim…
Akalazya Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Akalazya hastalığı; özefagus gövdesinde kasılmaların şiddetinin azalması ve alt özefagus sfinkerinin yetersiz gevşemesi sonucu basıncın artması ile birlikte olan bir sağlık problemidir.
Mukozit Nedir?
Mukozit, ağız içinde çıkan yaralara verilen isimdir.Bu yaralar kişide yutma güçlüğü de yaptığından beslenmeyi bozar ve yaşam kalitesine de olumsuz etki yapar.
Uykusuzluk, Horlama ve Uyku Apne Sendromu Nedir?
Uyku bedenimizin ve zihnimizin dinlendiği, düzenlendiği, yenilendiği bizleri ertesi güne hazırlayan sürece verilen isimdir.
EHEC(Enterohaemorrhagic Escherichia coli) Nedir?
Enterohaemorrhagic Escherichia coli adlı bakteri son günlerde Almanya'da ciddi ishallere yol açarak halk sağlığını tehdit ediyor.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com