Balayı Sistiti Nedir? Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

05.04.2018 10:13
Halk arasında balayı sistiti olarak bilinen ve idrar yollarını ilgilendiren bir mesane enfeksiyonudur. Bakterilerin mesanede (idrar torbası) enfeksiyona yol açması ile oluşmaktadır.

Balayı Sistiti Nedir? Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

A

Halk arasında balayı sistiti olarak bilinen ve idrar yollarını ilgilendiren bir mesane enfeksiyonudur. Bakterilerin mesanede (idrar torbası) enfeksiyona yol açması ile oluşmaktadır.


Balayı sistiti cinsel hayatı da olumsuz yönde etkilemektedir.Sistite bağlı olarak ilişki sırasında kadınlar ağrı duyabilir.Eşine de hastalığı geçirme riski bulunmaktadır.


Çiftlerin cinsel ilişki sırasında, cinsel organlarda mevcut olan bakteriler idrar kanalına doğru yol alır. Bu da cinsel ilişkiyi cazip kılmayabilir.


İdrar kanalı içinde yerleşip üreyen bakteriler, bir kaç gün içinde hastalık semptomlarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.


Kadınlarda idrar yaparken yanma ve acıma hissi olur. Sık ve ani idrara çıkma ihtiyacı, bulanık ve bazen pembemsi idrar rengi görülebilir.


Cinsel ilişki ile zaten tahriş olmuş olan idrar kanalı da bakterilerin kolayca yerleşip üreyebilecekleri uygun ortamı hazırlar.


İdrar kanalı da bakterilerin kolayca yerleşip üreyebilecekleri ortamı hazırlar.


Yeni evli bayan cinsel ilişki öncesi ve sonrasında idrar yapmaya çalışmalıdır. Eğer varsa idrar kanalında bulunan bakterilerin dışarıya atılmasına yardımcı olmalıdır.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hemoglobin A1c Testi Hba1c Normal Değeri Nedir?
Hba1c diabetli hastalarda ve diabet tanısında sıklıkla istenen bir tahlildir. Hba1c  testi normal değerleri içinde olan kişiler son 3 aylık kan şekerinin normal aralıklarda seyrettiği bilgisini…
Sistatin C Testi Nedir?
Böbrek fonksyonları değerlendirmesine kanda kreatinin düzeyine bakılır.Ancak Sistatin C testi de bazı zamanlarda kreatin testine alternatif olarak kullanılabilir.
Glukoz Testi (AKŞ) Nedir ?
Şeker hastalığının tespiti, kan şekerinizin sağlıklı değer aralığı içinde olup olmadığını belirlemek, hiperglisemi , hipoglisemi, diyabet ve prediyabet araştırması yapmak, tanılarını koymak ve…
Ferritinin Testi Nedir?
Ferritinin vücuttaki demir depoların göstergesidir.Ferritin testi ile de vücudumuzdaki demir depolarının dolu olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olunur.
Ferritin Testi Nedir?
Ferritin testi, kanda var olan ferritin miktarını ölçmeye yarayan bir tahlil yöntemidir.Ferritin testi insan vücudundaki demir depolarının dolu olup olmadığını anlamak ve anemi özellikle…
Kışın Nasıl Egzersizler Yapılmalıdır?
Kış saati uygulamasının kalkması ve artık daha hava aydınlanmadan, karanlık havalarda hayata başlamak zorunda olmak maalesef psikolojileri olumsuz yönde etkilemektedir.
Mandalinanın Faydaları Nelerdir?
Kış mevsiminin kendini göstermesiyle mandalina tüketimi de başlamıştır. Mandalinanın sağlığımıza birçok faydası vardır.
HIV Tanısında p24 Antikor Testi Nedir?
P 24 Antikor testi HIV testinin erken tanısı için yapılır.Bu test ELİSA yöntemiyle çalışılan bir kan tahlilidir.Damardan alınan kan örneği analiz edilerek yapılır.