Beyin Sağlığını Korumak İçin 4 Önemli Tavsiye

Beynimiz psikolojik ve fizyolojik pek çok işlevin başlatılmasını, sürdürülmesini ve sonlandırılmasını komuta eden oldukça aktif bir organımızdır.

Beyin Sağlığını Korumak İçin 4 Önemli Tavsiye

A

Beynimiz psikolojik ve fizyolojik pek çok işlevin başlatılmasını, sürdürülmesini ve sonlandırılmasını komuta eden oldukça aktif bir organımızdır.


İnsan beyni hala araştırılan ve her dönemde ilgi çekmeyi başaran bir yapı olmuştur. Hala çözülemeyen pek çok sırrı olsa da beyne nelerin iyi geldiği ve nelerin ona zarar verdiği az çok ortaya konabilmiştir.


Beyin, vücudumuzda sağlam kemiklerden yapılmış ve kafatası adı verilen oldukça korunaklı bir alan içerisine yerleştirilmiştir.


Beyin sağlığını korunması, genel vücut sağlığının da korunması anlamına gelmektedir. İşte beynin daha sağlıklı çalışabilmesini sağlayan 4 önemli tavsiye:


Beyninizi sürekli aktif durumda tutmaya çalışın. Bunun için matematik problemleriyle ilgilenebilir, satranç oynayabilir veya bulmaca çözebilirsiniz.


Düzenli spor, beynin en sevdiği aktivitelerdendir. Düzenli yapılan spor, dolaşım sisteminin düzenlenmesi ve sağlıklı kalması için son derece önemlidir. Sağlıklı bir dolaşım sistemi ise sağlıklı beyinler demektir.


Sağlıklı ve dengeli besin alışkanlıkları edinin. Antioksidan özellikteki besinleri tercih edin.


Sosyal ilişkilerinizi sağlamlaştırın. Bol bol yeni şeyler öğrenin ve merak edin. Beyninizi yeni öğrendiğiniz bilgilerle şaşırtın ve farklı durumlara uyum sağlamasına imkan tanıyın.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Glutene Duyarlı Enteropati (çölyak hastalığı) Testi Nedir ?
Gluten enteropatisi olarak da bilinen Çölyak Hastalığı tanısında klinik bilgiler ve muayene bilgileri ile birlikte laboratuvar testlerinde gerek bulunmaktadır.Bu yazımızda glutene duyarlı…
İşkolik Olmak Bir Hastalık mıdır?
İş koliklik olarak tanımlanan durum; kişinin iş saatleri dışında dahi; devamlı olarak işini düşünmesi, kafasında kurması durumudur.
Anti-CCP Antikor Testi (Anti-CCP) Nedir?
Bu makalemizden Anti-CCP testinin ne olduğunu, hangi durumlarda pozitif çıktığı ve test sonuçlarının nasıl yorumlanacağına dair detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Tahlil Sonucu Sorgulama
Sitemizde yaptırdığınız tahlil sonuçları hakkında bilgi alabilir, tahlil sonucunuzu sorgulayarak normal değerleri, hangi durumlarda yüksek çıkıp hangi durumlarda düşük çıktığı…
Gut Hastalığı Nedir?
Gut hastalığı daha çok  eklemleri etkisi altına alan bir metabolik hastalıktır.Kanda ürük asit değerinin yükselmesi ile paraleldir.Başta ayak parmağı eklemi olmak üzere…
Bilirübin Nedir? Bilirübin Normal Değerleri Nedir?
Bilirubin, safrada bulunan turuncu-sarı renkte, pigment yapıda bir boya maddesidir.
ACE Testi Neden Yapılır?
Bu test kandaki ACE enziminin ölçümü için kullanılır.İngilizce Angiotensin Converting Enzyme olarak bilinen kan testinin ilk harflerinin kısaltmasıdır.Türkçe uzun…
Hashimoto Tiroiditi Nedir?
Hashimoto tiroiditi  özellikle kadınlarda sık görülen bağışıklık sistemindeki bir bozukluğa bağlı bir tiroid bezi hastalığıdır.Otoimmun bir tiroiditdir.
Dokunma ve Eşyalarla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?
Hastalıkların birçok bulaşma yolları vardır.Dokunma ve eşyalarla bulaşan bazı hastalıklar vardır.
Zollinger-Ellison Sendromu Nedir?
Pankreas ve onikiparmak bağırsağında tümör oluşumu ile karakterize edilen Zollinger-Ellison sendromunda oluşan ülserlerin tedavisi oldukça vakit almaktadır.
Prematürelerde Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılır?
Prematüre; bebeklerin vaktinden önce ve düşük kiloyla dünyaya gelmesidir.
Akut Kolesistit Nedir?
Safra kesesinin ve safra kanallarının ani iltihaplanmasına, Akut kolesistit denilir.