Böbrek Sağlığı Nasıl Korunur?

28.03.2018 10:39
Böbrek, vücuttan atılması gereken fazla ve zararlı maddeleri uzaklaştırarak sağlıklı yaşamı sağlayan organdır. İyi bakılmayan böbrek, pek çok hastalığı beraberinde getirir ve yaşam kalitesini kalıcı olarak bozabilir. Bu sebeple böbrek sağlığı çok önemlidir. Peki sağlıklı böbreğe sahip olmak için neler yapılabilir?

Böbrek Sağlığı Nasıl Korunur?

A

Böbrek, vücuttan atılması gereken fazla ve zararlı maddeleri uzaklaştırarak sağlıklı yaşamı sağlayan organdır. İyi bakılmayan böbrek, pek çok hastalığı beraberinde getirir ve yaşam kalitesini kalıcı olarak bozabilir. Bu sebeple böbrek sağlığı çok önemlidir. Peki sağlıklı böbreğe sahip olmak için neler yapılabilir?


Su, çözücü özellikte bir sıvıdır. Bu sebeple taşlaşmayı önleyecek olan da sudur. Her gün bol su içmek böbrek korumasında en önemli unsurdur. Şayet idrarı rengi açık sarı ve kokusuz ise yeteri kadar su tüketiyorsunuz demektir.


Kalsiyum ve D vitaminini ihmal etmeyin. Süt ve süt ürünleri oksalat yani, böbrek taşı oluşumunu engeller. D vitamini eksikliği yaşamamak için ise günde 15 dakika güneşli havada yürüyüş yapmak iyi gelecektir.


Turunçgiller tüketin, hayvansal proteini azaltın. Turunçgillerden özellikle limon ve portakal böbrek taşı oluşumunu engellerken, et, tavuk, yumurta gibi hayvansal proteinler taş oluşumunu hızlandırır.


Alkol ve sigaradan korunun. Bu maddeler böbreklerde atıkların artmasına sebep olur ve damarların tıkanarak iyi çalışmasını engeller.


Tuz ve oksalat zengini besinlerin aşırı tüketiminden kaçının. Bu besinler; fındık, fıstık, badem, dondurma, çikolata gibi besinlerdir.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Zona Hastalığına Dair Bilinmesi Gerekenler
Zona hastalığı dünya ve ülkemizde oldukça yaygın görülmektedir. Cildiye doktorları ve enfeksiyon hastalıkları doktorları tarafından takip ve tedavi edilmektedir.
Tam İdrar Tahlili
Tam idrar tahlili her laboratuvarda yapılabilen bir tahlildir. En eski ve klasik tahlil yöntemlerinden biridir.
Tahlil.com Kullanım Rehberi
Tahlil.com, tahlil yorumlanması, tahlil sonuçları ve laboratuvar testleriı konusunda Türkiye'nin ilk ve tek sağlık sitesidir. Tahlilmatik, Gebematik gibi online tahlillerinizi sorgulayabileceğiniz…
İnfertilite (Kısırlık) Nedir?
Çiftlerin bir yıllık süre içerisinde çocuk istemeleri, düzenli cinsel ilişkide bulunmaları ve korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen gebeliğin oluşmaması durumuna…
E3 Testi Neden yapılır?
Östrojen kadınlarda kanama dönemini dengeleyen çok önemli bir hormondur. Bu hormonun kandaki miktarını ölçmek için ise E3 testi uygulanır.
Rubella Grayzone Nedir?
Rubella testinde grayzone yani gri zone çıkması  Rubella IgG test sonuçlarının  kuşkulu olduğu anlamına gelir.Grayzone tahlil değerlendirilmesinde ara değer olarak da tanımlanır.Yani…
En hızlı cevap veren sağlık sitesi : Tahlil.com
Tahlil.com doktorlarına sağlıkla ilgili bir çok soru geliyor.
Fetal DNA Testi Nedir?
Fetal DNA testi; amniosentez ve koryon biyopsisine gerek kalmadan, kromozomal anomalilerin değerlendirilmesi işlemidir.
Kulak Estetiği ( Kepçe Kulak Düzeltilmesi) Nedir
Kulak estetiği ve özellikle de kepçe kulak düzeltilmesi amacıyla yapılan plastik cerrahi girişimleri hastalarca sıklıkla merak edilen bir konudur.
Tahlil.com Uyarıyor... Doktorunuza Danışmadan HIV Testi Yaptırmayın
Tahlil.com doktorlarına korunmasız ilişki sonrası cinsel yolla bulaşan bir hastalık ve en cok da HIV enfeksiyonuna yakalanma korkusu yaşayan kişilerden bir çok soru geliyor.Bu kişiler çoğunlukla…
Sirenomelia (Denizkızı Sendromu) Nedir?
Sirenomelia, dünya genelinde oldukça nadir olarak görülen bir durumdur. Deniz kızı sendromu olarak da bilinir.
Çocuğunuz Vejeteryan mı ?
Çocuklarınızın büyümesiyle birlikte sizin dışınızda gelişen, hayat görüşlerine ve yaşam tarzlarına uygun olarak davranış değişiminde bulunabilirler