Cinselliğin Evreleri Nelerdir?

Cinsellikte her iki cins için çeşitli evreler gözlenmektedir. İlk olarak arzulama evresiyle başlayan cinsellik, uyarılma ve plato evresiyle devam etmektedir. Son evre orgazm ve çözülme evresidir.

Cinselliğin Evreleri Nelerdir?

A

Cinsellikte her iki cins için çeşitli evreler gözlenmektedir. İlk olarak arzulama evresiyle başlayan cinsellik, uyarılma ve plato evresiyle devam etmektedir. Son evre orgazm ve çözülme evresidir.


Kadın ve erkek için cinsel uyum oldukça önem taşımaktadır.


İlk evre arzulama evresidir. Bu evre cinsellik dürtüsünün ortaya çıktığı ve cinsellik arzusunun duyulduğu evresidir. Hayaller veya eşten alınan uyaranla başlamaktadır.Uyarılma evresinde kadında klitoris ve labiumlarda şişme, göğüs bölgesinde ve memelerde kızarma meydana gelmektedir. Erkekte ise penisin ereksiyonu (sertleşmesi) şeklinde gerçekleşmektedir.


Üçüncü evre plato evresidir. Bu evrede seksüel gerginlik ve erotik duygular yoğunlaşır. Cilt değişiklikleri daha belirgin hale gelir. Kadınlar da meme başları daha da dikleşir. Erkekte ise; ejakulasyon (boşalma) öncesinde erkekten sıklıkla berrak ve yapışkan kıvamlı bir sıvı gelmektedir.


Dördüncü evre orgazm evresidir. Orgazm sempatik sistem tarafından yönlendirilen bir kasılmadır. Uyarılma ve plato evresinde birikmiş olan gerginliğin boşaltılmasıdır.


Beşinci dönem çözülme evresidir. Orgazmla birlikte uyarılma evresinde biriken tüm gerginlik kaybolur. Her iki cinstte de bir gevşeme ve kendini iyi hissetme duygusu ortaya çıkmaktadır.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Genetik Faktörler Öğrenmede Etkili
Genetik faktörler; birçok hastalıkta olduğu gibi öğrenmede de son derece etkilidir
Himalaya Tuzu Nedir?
Tuz; sodyum klorür içeriği bakımından zengin bir kaynaktır
Düzenli Uykunun Faydaları Nelerdir?
Uyku; vücudun günlük dinlenme ihtiyacını karşılayan en önemli unsurdur
Besinler Cilt Kanseri Oluşumunu Etkiliyor
Cilt kanseri; kişiyi sosyal açıdan rahatsız eden bir hastalıktır
Baharı Yorgunluğuna Yenilmemenin Yolları
Bahar aylarına başlarken; havanın dengesizliği, polenlerin uçuşması, insanları olumsuz etkiler ve bahar yorgunlukları meydana gelir
Güçlü Hafıza Nasıl Olur?
Hafıza; toplum tarafından da kolayca belirlenebilen bir ölçüttür
Selülit Ameliyatı Olmadan Önce
Günümüzde estetik ameliyatlar çok sık rastlanır olmuştur
Sebze ve Meyveler Nasıl Saklanmalıdır?
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, meyve ve sebzelerde daha çabuk bozulurlar