Cinselliğin Evreleri Nelerdir?

13.04.2018 04:44
Cinsellikte her iki cins için çeşitli evreler gözlenmektedir. İlk olarak arzulama evresiyle başlayan cinsellik, uyarılma ve plato evresiyle devam etmektedir. Son evre orgazm ve çözülme evresidir.

Cinselliğin Evreleri Nelerdir?

A

Cinsellikte her iki cins için çeşitli evreler gözlenmektedir. İlk olarak arzulama evresiyle başlayan cinsellik, uyarılma ve plato evresiyle devam etmektedir. Son evre orgazm ve çözülme evresidir.


Kadın ve erkek için cinsel uyum oldukça önem taşımaktadır.


İlk evre arzulama evresidir. Bu evre cinsellik dürtüsünün ortaya çıktığı ve cinsellik arzusunun duyulduğu evresidir. Hayaller veya eşten alınan uyaranla başlamaktadır.Uyarılma evresinde kadında klitoris ve labiumlarda şişme, göğüs bölgesinde ve memelerde kızarma meydana gelmektedir. Erkekte ise penisin ereksiyonu (sertleşmesi) şeklinde gerçekleşmektedir.


Üçüncü evre plato evresidir. Bu evrede seksüel gerginlik ve erotik duygular yoğunlaşır. Cilt değişiklikleri daha belirgin hale gelir. Kadınlar da meme başları daha da dikleşir. Erkekte ise; ejakulasyon (boşalma) öncesinde erkekten sıklıkla berrak ve yapışkan kıvamlı bir sıvı gelmektedir.


Dördüncü evre orgazm evresidir. Orgazm sempatik sistem tarafından yönlendirilen bir kasılmadır. Uyarılma ve plato evresinde birikmiş olan gerginliğin boşaltılmasıdır.


Beşinci dönem çözülme evresidir. Orgazmla birlikte uyarılma evresinde biriken tüm gerginlik kaybolur. Her iki cinstte de bir gevşeme ve kendini iyi hissetme duygusu ortaya çıkmaktadır.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Prof.Dr. Serdar Han da Tahlil.com'da yazılarına başladı.Aşırı Terleme Nedir?
Prof.Dr. Serdar Han ,Tahlil.com’da yazılarına başladı. 
Böbrek Hastalıklarında Kan Ve İdrar Testleri (Tahlilleri) ve Normal Değerleri Nelerdir?
Bu yazımızda, özellikle böbrek hastalıkları tanı ve takibinde kullanılan  bazı kan ve idrar testlerinin hangileri olduğunu, değerlerin hangi aralıklarda olması gerektiğine dair bilgileri…
Kan Tahlili Yaptırmadan Önce Uymanız Gereken 6 Altın Kural
Tahlil sonuçlarının sağlıklı olarak değerlendirilip yorumlanması için bazı temel kurallara özen gösterilmesi önem taşımaktadır.Bunun için hem sağlık çalışanlarının…
Diabetes Mellitus'ta Laboratuvar Tahlillerinin Önemi
Dibetes Mellitus çağımızın en güncel ve önemli hastalıklarından birisidir.Dibetes Mellitus tanı ve takibinde ise laboratuvar tahlilleri büyük öneme sahiptir.
Tiyol-disülfid Testi
Kanda ‘tiyol–disülfid’ dengesini ölçen test ile obesite, diabet,çeşitli tümörler ve bazı romatizma hastalıkları tanısı koyulabiliyor.
Fetüsün göbek kordonundan kan örneği alınması (kordosentez)
Kordosentez testi, ultrason ve amniyosentez gibi testlerle tanı koyamadığımız durumlarda gebelerde yapılmaktadır.
Grip Hastalığının Tanı Yöntemleri Nelerdir?
İnfluenza virusünün yol açtığı grip hastalığının tanısı için birçok laboratuar yöntemler mevcuttur.
Üçlü Tarama Testi (Triple Test) Nedir? Normal Değerleri Nelerdir?
Üçlü tarama testi; nöral tüp defektleri, trizomi 21 ve trizomi 18 için prenatal tarama testi olarak tanımlanır.
Hamilelik ve Ultrasonografi
Ultrasonografi, pek çok hastalığın tanısı ve takibi için sıklıkla başvurulan bir görüntüleme şeklidir.
Aids Nedir? Aids Belirtileri, HIV Testi ve Tahlilleri Nedir?
AİDS, HIV Virüsü belirtileri, nasıl bulaştığı ve tanılarında kullanılan test yöntemleri sıkça merak edilmektedir.HIV test ve tahlilleri ideal olarak enfeksiyon hastalıkları kontrolünde…
HIV Enfeksiyonu Tanısı Nasıl ve Hangi Testlerle Koyulur?
HIV  tanısı için yapılan tahliller günümüzde hemen her laboratuvarda yapılmaktadır. Tanıda genel olarak mikro veya makro ELİSA yöntemi kullanılarak uygulanan laboratuvar…
Anti-dsDNA Testi SLE Tanısında Önemlidir
Anti-dsDNA testi, otoimmun bir hastalık olan  Sistemik lupus eritematosus (SLE) tanısı ve izlenmesinde,  hastada SLE ile ilişkili belirtiler olduğunda (artrit, döküntü, yorgunluk…