Çocukların Sağlıklı Bir Yetişkin Olması İçin Ne Yapılmalı?

24.03.2018 11:47
Bir çocuğun büyümesi ve gelişmesi için ebeveynlerin onlara sunduğu ortam, bakım ve iletişim çok önemlidir. Çocuğun sağlıklı bir yetişkin olmasının temel adımları olan bu etmenler çocuğun ilerde nasıl bir yetişkin olacağını da belirler.

Çocukların Sağlıklı Bir Yetişkin Olması İçin Ne Yapılmalı?

A

Bir çocuğun büyümesi ve gelişmesi için ebeveynlerin onlara sunduğu ortam, bakım ve iletişim çok önemlidir. Çocuğun sağlıklı bir yetişkin olmasının temel adımları olan bu etmenler çocuğun ilerde nasıl bir yetişkin olacağını da belirler.


Çocukların anne ve babalarıyla kurdukları iletişim çok önemlidir. Çocukların kimlik gelişimi, kim oldukları, özsaygı gelişimi, hisleri, nelere değer verecekleri anne ve babaları ile kurdukları iletişimden ileri gelir.


Bir çocuğa verilebilecek en güzel ortam temel ihtiyaçlarının karşılandığı, koşulsuz sevgi dolu bir ortamdır. Böyle bir ortamda çocuk kendisine ve çevresine güvenmeyi öğrenir.


Çocuklara yaşı kaç olursa olsun fikir danışmak, duygu ve düşüncelerine saygı göstermek çok önemlidir. Onları dinlemek, anlamaya çalışmak çocuk için fikirlerinin önemsendiğini hissetmesi kendini değerli hissettirecektir.


Çocuklar için ebeveynler tarafından konulan net sınırlar da çocuklara neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğreterek zamanla kendi davranışlarını kontrol edebilir hale getirir. Ancak sınır koyarken çocukların kendi sınırlarına da saygı göstermek önemlidir.


Çocukların eşyalarını karıştırmak, arkadaşları ile yazışmalarını okumak da yanlış bir davranıştır. Çocuk ile ebeveynleri arasındaki güvenin zedelenmesine, kişilik gelişiminin olumsuz etkilenmesine sebep olur.


Fiziksel cezalar veya yaptırımlar çocukta birçok duygusala probleme yol açar. Çocuğun öfke, kaygı ve üzüntü duymasına sebep olur. Bir çocuk için en önemlisi sevildiğini hissettiği, şefkat ve empati ile yaklaşılan, güvenli ve sevgi dolu bir ortamda yetişmesidir. Böylece sağlıklı yetişkinler olacak şekilde büyürler.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Bebeğin Ek Gıdıya Severek Alışması
Yaşamın ilk 6 ayında bebeğin ihtiyacı olan tüm vitamin, mineral, su ve besin ögeleri, bebeğe tam olarak anne sütünden sağlanmaktadır. Henüz kendi sindirim ve boşaltımını öğrenmekte…
Kronik Hastalığı Olanlar Gebe Olabilir mi?
Kronik hastalık; kişinin vücudunda yer etmiş, dönem dönem, bazen sürekli olarak tekrar eden hastalıklardır. Bu hastalıkları kalıcı tedavi etmek çoğunlukla mümkün olmasa…
Arı Sokmasında Ne Yapılır?
Yaz ayları arıların aktif olarak bal yapma zamanlarıdır. Haliyle parklarda, bahçelerde, sokaklarda arı ile karşılaşma olasılığınız daha yüksektir. Bu durumda arı sokmalarındaki hızlı artış…
İncirin Faydaları Nelerdir?
İncir; ülkemizde de yetişen, bu sebeple bulunma zorluğu çekilmeyen, vitamin, mineral bakımından oldukça zengin besinlerdendir. Mevsiminde tazesi tüketilebileceği gibi, mevsimi…
Kanser Tedavisinden Önce Üreme Hücrelerini Koruyun
Kanser; artık daha genç yaşlarda görülebilir olsa da, etkin tedavilerin artması sayesinde artık daha az korkulan ve başarı oranlarının daha çok arttığı bir hastalıktır.
Adet Söktürücü İlaç Kullanmak Doğru mudur?
Adet (regl); sağlıklı kadının her ay, döllenmeyen yumurtanın vücudundan atılmasıdır. Bu olay kendiliğinden ve belli bir düzen içinde gerçekleşir. Ancak bu döngünün…
Çinko'nun Sağlığımız İçin Önemi, Çinko Yüksekliği ve Çinko Düşüklüğü
Çinko eser elementtir (vücutta az miktarda bulunur ve  gereklidir)
Kahve Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor
Geleneksel kahvenin de pek çok yararı olduğunu belirten Organo Gold Ankara yapılanması lideri Talip Dilber,bunun yanında bazı yan etkilerinin de olduğunu belirterek şunları belirtmiştir; “Bilindiği…