Covid-19 Terimleri

Son zamanlarda dünyanın savaştığı korona virüs; daha önce hayatımızda olmayan pek çok terimi, günlük hayatımızda en çok kullanır olduğumuz kelimeler haline getirmiştir. Bu durum haliyle anlam karmaşalarını da ortaya çıkarmıştır. 

Covid-19 Terimleri

A

Son zamanlarda dünyanın savaştığı korona virüs; daha önce hayatımızda olmayan pek çok terimi, günlük hayatımızda en çok kullanır olduğumuz kelimeler haline getirmiştir. Bu durum haliyle anlam karmaşalarını da ortaya çıkarmıştır. 


Covid-19 Terimleri

Salgın İle İlgili Terimler

Endemi: küçük bir toplumu ilgilendiren salgın,

Epidemi: endemiden daha büyük, bir ülkeyi etkisi altına alan salgın,

Pandemi: dünyanın büyük bölümünü kapsayan salgın.


Covid-19 Terimleri

Korona Virüsün Ailesi

SARS-CoV-2: ağır akut solunum yetmezliği sendromu, korona virüs 2 nin kısaltmasıdır. Bu salgına neden olan virüsün adını ifade eder.

Korona virüs: SARS-CoV-2 nin ait olduğu virüs ailesi

Covid19: SARS-CoV-2 nin sebep olduğu hastalıktır.


Covid-19 Terimleri

Pnömani (zatürre)

Akciğerde alveoller adında yapılar; havadaki gazların kanla değiştirildiği yapılardır. Yani bu kanallar sayesinde akciğerdeki oksijen seviyesi sürekli hava ile dengelenir. Pnömani, bu keseciklerin iltihaplanması ve sıvı ile dolmasıdır. 

 


Covid-19 Terimleri

Karantina

Karantina tam olarak bilinmediğinden, halk arasında sürekli karantinadan kaçan insanların haberlerini duyuyoruz. Oysa ki karantina, hastalığın yayılımını engellemek ve halk sağlığını korumak için oldukça önemli bir uygulamadır. 

Karantina; bulaşıcı hastalığı taşıdığına inanılan kimselerin, yayılımı engellemek amacı ile, diğer bireylerden izole bir şekilde, belli bir süre korunduğu alandır. Başta kişinin kendi ailesini koruma amacı vardır. Yani karantinadan kaçmak, aileni ve sevdiklerini riske atmak demektir. 

 

 


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Uyurken Nasıl Bir Yastık Kullanalım?
Küçük veya büyük yastığın her ikisi de servikal omurlar üzerinde basınç oluşturur
Karpuzun Faydaları Nelerdir?
Soğuk yenmesi, bol su içermesi, tatlı olması ve her yemeğin yanına yakışmasıyla beraber, tek başına da bir öğün olabilen bir meyvedir.
Cildiniz Yağlı İse Karbonat İyi Bir Çözüm!
Sağlıklı bir cilt görüntüsü, kişiyi her zaman iyi hissettirir. Bunun aksi, istenmeyen bir cilt görüntüsü ise, kişide kendine karşı güvensizlik oluştururken;…
Büyük Göğüslerin Dezavantajları Nelerdir? Kurtulmak Mümkün müdür?
Göğüs; kadınların vazgeçilmez dekorudur ancak; herşeyin fazlası zarardır.
TRAB TSH testi nedir? TRAB TSH normal değerleri nedir?
TRAB testi tiroid bezi hastalıklarının tanısında kullanılan bir kan testtir. Özellikle Graves hastalığının tanı ve takibinde doktorlarca istenen bir tahlildir.Damardan alınan kan örneğinden…
Öfke Kontrolünü Uygulamak Sizin Elinizde!
Öfke; günlük hayatta planlar dahilinde olmayan aksaklıkların meydana gelmesi durumunda kişinin verdiği aşırı sinirsel tepkilerdir.
D-Dimer Testi Nedir? D Dimer Neden Yükselir?
D-Dimer testi nedir özellikle COVID 19 pandemisi sonrası önemi artan bir hematoloji testidir. Bu yazımızda D-Dimer testi ile COVID 19 enfeksiyonu arasındaki ilişiki ve  D-Dimer testinin…
Omurilik Disk Kayması Nedir?
Omurilik disk kayması, çağımızda görülen rahatsızlıklar arasında hızla yerini alan omurilik disk kayması, diskin sert dış tabakasının yarılması sonucu daha yumuşak olan iç tabakanın…
Siyatik Nedir? Neden Olur?
Bel omurları arasındaki kıkırdaklarda oluşan deformasyonlar sonucu siyatik olarak isimlendirilen ve tipik belirtileri olan bir ağrı şekli tanımlanır.
Perkutan Yöntemiyle Kaş Ekimi Yapılırmı?
Perkutan; saç ekiminde kullanılan, hiçbir yan etkisi bulunmayan, kalıcı bir yöntemdir
İp ve Ağda ile Bıyık Aldırmak Ciltte Lekelere Yol Açabilir
Hassas cilde sahip kişilerde kaş, bıyık gibi ince deri üzerindeki kılları ip veya ağda yöntemi ile aldırmak, ciltte istenmeyen koyu renkli lekelenmelere yol açabilir
Yenidoğanda Sünnetin Faydaları
Sünnet; penisin ucunda, iltihap biriktirebilen et parçasının alınması işlemidir