Endometrial Polip Nedir? Tedavi Edilir mi?

29.05.2018 10:28
Endometrial polip, rahim içerisinde gelişen ve iyi huylu olarak nitelendirilen et benidir. Rahmin iç yüzeyinde bulunan bazı parçaların normalden fazla büyümesi sonucunda oluşurlar.

Endometrial Polip Nedir? Tedavi Edilir mi?

A

Endometrial polip, rahim içerisinde gelişen ve iyi huylu olarak nitelendirilen et benidir. Rahmin iç yüzeyinde bulunan bazı parçaların normalden fazla büyümesi sonucunda oluşurlar.


Çoğunlukla rahim ağzında gelişen servikal poliple karıştırılan endometrial polip, rahmin iç kesimlerinde gelişerek rahim dışına kadar uzanabilir.


Kadınlarda hemen her yaşta görülebilen endometrial polipler, özellikle menopoz öncesi ve menopoz döneminde oluşmaktadır.


Endometrial polip oluşumunun sebebi henüz netleşmemiştir ancak, östrojenin fazla salgılanması sonucunda ve meme kanseri tedavisi sonrasında bu poliplerin oluşabilir.


Endometrial polibin en yaygın belirtileri regl döneminde aşırı kanama görülmesi ve iki regl dönemi arasında lekelenme görülmesidir.


Ultrason ve elle muayene sonucu da fark edilen endometrial poliplere biyopsi yapılarak patolojik incelemeye gönderilir. Sonrasında çıkan sonuca göre tedavi belirlenir.


Endomenrial poiplerin en etkili tedavisi için kürtaj veya histeroskopi yöntemi le bu poliplerin rahim içerisinden çıkarılmasıdır.


Aşırı adet kanaması yaşan, adet dönemleri arasında lekelenme olan ve risk grubu sayılabilecek 40-50 ve üzeri yaşa sahip kadınların ilgili bölme giderek gerekli kontrolleri yaptırmalarını tavsiye ederiz.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Defibrilatör Nedir ? Defibrilatör Ne Zaman Kullanılır?
Kalbin normal dışı hızlı atımını durdurarak tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan sağlık cihazına defibrilatör denir
Beslenme Şekliniz Kanser Riskini Belirliyor
Kanser hastalığında nedenlerinin de, korunma yollarının da başında beslenme geliyor
İnternette Sağlık Bilgisi: Sağlık Sitelerine Nasıl Güvenelim ?
Geçenlerde okuduğum ve Amerika Birleşik Devletlerinde  yapılan bir araştırma, ülke vatandaşlarının yaklaşık yarısının sağlık sorunları için interneti kullandığını bildiriyordu
Soğuk Havalarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirelim
Kış aylarında bağışıklık sistemimizin güçlü olması soğuklarla ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmemizde yardımcıdır
Gripten Korunmak İçin Dengeli Beslenme Çok Önemlidir
Havaların soğumaya başlamasıyla gip vakaları da artıyor
İyi Sağlık Sitesi Nasıl Anlaşılır? Sağlık Siteleri Güvenilir mi?
Günümüzde hemen herkes doktora gitmeden önce veya gittikten sonra,kendisinin ve yakınlarının sağlığıyla ilgili internetten araştırma yapıyor
Düzenli Egzersiz ve Sporun 10 Önemli Faydası
Düzenli spor ve egzersizin sağlığımız için faydalı olduğunu hemen herkes bilir
 Çocuklarda Soğuk Algınlığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?
Çocuklarda soğuk algınlığı  6 yaş altında daha sık görülüyor
Diyete Girmeden Önce York Test Yaptırmak Yararlı Olabilir
Yaz ayları öncesinde, bir çok kişi  kilo verme telaşına düşer
Bronşiolit Nedir ? ÇOCUKLARINIZI “BRONŞİOLİT”TEN KORUYUN!..
Akciğerlerin küçük hava yollarında tıkanıklığa neden olabilen iltihabi bir durumu olan Bronşiolit, kış ve ilkbaharın ilk aylarında, bazen salgınlar şeklinde de görülebiliyor