Evlilik Öncesi Cinsel Hazırlık

Evlilik öncesinde cinsel hazırlık deyince çoğu zaman fiziksel hazırlık gelir akla. Hatta pek çok çift bu sebebi bahane göstererek, daha evlenmeden ilk deneyimleri yaşamaya dahi başlar. Ancak asıl mesele fiziksel değil, biyolojik olarak evliliğe hazır olmaktır.

Evlilik Öncesi Cinsel Hazırlık

A

Evlilik öncesinde cinsel hazırlık deyince çoğu zaman fiziksel hazırlık gelir akla. Hatta pek çok çift bu sebebi bahane göstererek, daha evlenmeden ilk deneyimleri yaşamaya dahi başlar. Ancak asıl mesele fiziksel değil, biyolojik olarak evliliğe hazır olmaktır.


Kişi, evlilik yolunda ilerlediği partneri ile öncelikle doktora başvurmalıdır. Yaptıracağı bazı tahlil ve tetkiklerle evliliğe ve gebeliğe hazırlık değerlendirmelidir.


Yapılması gereken ilk muayene, kadın ve erkeğin cinsel organlarında bir problem olup olmadığı muayenesidir. Bu sayede cinsel ilişkiye ne kadar elverişli olduklarını öğrenirler, sorun varsa çözüm önerilerine bakılır.


Psikolojik muayene ile eşlerin bilinçleri cinsel ilişkiye hazırlanmalıdır. Bu sayede çok daha mutlu ve bilinçli birliktelikler yaşanır.


Sağlıklı bebek sahibi olabilmeleri için, kan uyuşmazlığı tahlili yapılmalıdır. Eğer varsa gebelik durumu için çift bilgilendirilmelidir. Genetik hastalıklara yatkınlıklar da tespit edilmeli ki buna göre önlem alınabilsin.


Çocuk istemi ve doğru doğum kontrol yöntemi önerileri bir uzmanla görüşülmelidir. Bu sayede istenmeyen gebeliklerin önüne geçilmiş olur.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tiroid Bezi Hastalıklarında İstenen Tahliller
Tiroid bezi hastalıkları toplumumuzda sık olarak görülmektedir. Tiroid bezi hastalıklarının araştırılmasında doktorlarca istenen tahlillerin başlıcalarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Prof.Dr. Serdar Han da Tahlil.com'da yazılarına başladı.Aşırı Terleme Nedir?
Prof.Dr. Serdar Han ,Tahlil.com’da yazılarına başladı. 
Böbrek Hastalıklarında Kan Ve İdrar Testleri (Tahlilleri) ve Normal Değerleri Nelerdir?
Bu yazımızda, özellikle böbrek hastalıkları tanı ve takibinde kullanılan  bazı kan ve idrar testlerinin hangileri olduğunu, değerlerin hangi aralıklarda olması gerektiğine dair bilgileri…
Kan Tahlili Yaptırmadan Önce Uymanız Gereken 6 Altın Kural
Tahlil sonuçlarının sağlıklı olarak değerlendirilip yorumlanması için bazı temel kurallara özen gösterilmesi önem taşımaktadır.Bunun için hem sağlık çalışanlarının…
Diabetes Mellitus'ta Laboratuvar Tahlillerinin Önemi
Dibetes Mellitus çağımızın en güncel ve önemli hastalıklarından birisidir.Dibetes Mellitus tanı ve takibinde ise laboratuvar tahlilleri büyük öneme sahiptir.
Tiyol-disülfid Testi
Kanda ‘tiyol–disülfid’ dengesini ölçen test ile obesite, diabet,çeşitli tümörler ve bazı romatizma hastalıkları tanısı koyulabiliyor.
Fetüsün göbek kordonundan kan örneği alınması (kordosentez)
Kordosentez testi, ultrason ve amniyosentez gibi testlerle tanı koyamadığımız durumlarda gebelerde yapılmaktadır.
Grip Hastalığının Tanı Yöntemleri Nelerdir?
İnfluenza virusünün yol açtığı grip hastalığının tanısı için birçok laboratuar yöntemler mevcuttur.
Üçlü Tarama Testi (Triple Test) Nedir? Normal Değerleri Nelerdir?
Üçlü tarama testi; nöral tüp defektleri, trizomi 21 ve trizomi 18 için prenatal tarama testi olarak tanımlanır.
Hamilelik ve Ultrasonografi
Ultrasonografi, pek çok hastalığın tanısı ve takibi için sıklıkla başvurulan bir görüntüleme şeklidir.
Aids Nedir? Aids Belirtileri, HIV Testi ve Tahlilleri Nedir?
AİDS, HIV Virüsü belirtileri, nasıl bulaştığı ve tanılarında kullanılan test yöntemleri sıkça merak edilmektedir.HIV test ve tahlilleri ideal olarak enfeksiyon hastalıkları kontrolünde…
HIV Enfeksiyonu Tanısı Nasıl ve Hangi Testlerle Koyulur?
HIV  tanısı için yapılan tahliller günümüzde hemen her laboratuvarda yapılmaktadır. Tanıda genel olarak mikro veya makro ELİSA yöntemi kullanılarak uygulanan laboratuvar…