Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamilelik, cinsel ilişki sonrası spermin anne adayının vücudundaki olgunlaşmış yumurta hücresini döllenmesi ile başlayan ve yaklaşık 40 hafta boyunca devam eden bir süreçtir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

A

Hamilelik, cinsel ilişki sonrası spermin anne adayının vücudundaki olgunlaşmış yumurta hücresini döllenmesi ile başlayan ve yaklaşık 40 hafta boyunca devam eden bir süreçtir.


Anne adayları hamile olduklarını düşündüklerinde gebelik testi yaptırarak bu durumu teyit ettirirler.


Gebelik testleri idrar veya kan yoluyla yapılabilmektedir. Ayrıca ultrasonla muayene de hamileliğin oluşumunu gözlemlemede kullanmaktadır.


İdrar da veya kanda yapılan gebelik testlerinde hamileliğin oluşup oluşmadığını anlayabilmek için kişinin Beta HCG değerine bakılır.


Beta HCG değeri hamileliğin varlığı veya yokluğu hakkında bilgi verebileceği gibi hamilelik var ise hamileliğin kaç haftalık olduğu bilgisini de vermektedir.


Peki gebelik testi ne zaman yaptırılmalıdır?


Döllenmiş yumurta yaklaşık 4 gün sonra HCG hormonunu salgılamaya başlar. Daha sonra annenin vücuduna bu hormon yayılır.


Uygulanabilirliği daha kolay olduğu için daha çok evlerde yapılan idrarla gebelik testi yaygın olarak kullanılır.


İdrarda yapılan gebelik testinin daha doğru sonuçlar verebilmesi için sabah ilk idrarın temiz bir kaba alınarak yapılması tavsiye edilir.


Evde yapılan idrar testlerinin daha kolay anlaşılabilmesi için idrarda HCG varlığı veya yokluğu renk değişimi ile belli edilir.


Oluşan renk değişimine göre pozitif veya negatif yorumu yapılır. Bu sayede kişi hamile olup olmadığını yorumlayabilir. Ancak unutulmaması gereken nokta, hamileliğin erken evrelerinde bazen bu testler yanılabilir. Eğer adet gecikmesi devam ederse testin tekrar edilmesi veya doktora başvurulması gereklidir.


Sonucu pozitif çıkan anne adayları, sağlıklı bir hamilelik için uzman doktorlarca takip edilmelerini öneririz.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
ALT Kan Testi Nedir?
Vücudumuzda karaciğer hasarını saptamak için tipik olarak alanin aminotransferaz (ALT) kan testi kullanılmaktadır.
CA 125 Testi Nedir? CA 125 Yüksekliği
Ca 125 testi, cancer antigen yani kanser antijeni anlamına gelen bir tümör belirteç testidir.Ca 125 testi yüksekliğinde tahlil sonuçları yüksek bulunan hastaların bir…
Tokluk Kan Şekeri Testi Neden Önemlidir?
Açlık kan şekeri normal olan kişilerde, öğünlerden sonra ölçülen tokluk kan şekeri yüksek olabilmektedir ve bu duruma halk arasında gizli şeker hastalığı da denmektedir.
Karaciğer Fonksiyon Testleri Nelerdir? Nasıl Yorumlanır?
Karaciğer fonksiyon testleri nelerdir, neden ihtiyaç duyulur, testten önce, test sırasında, ve sonrasına neler yapmanız gerekir gibi karaciğer fonksiyon testlerine dair soruların cevaplarını…
ALBUMİN
Albumin biyokimya laboratuvarlarında uygulanan bir tahlildir.
Beta HCG Testi Değerlerinde Gri Zon Nedir? Beta HCG Değerleri ve Gebelik Haftası
Kanda yapılan Beta HCG testinde 6 mıu/ml ve üstü çıkan değerler gebelik lehine değerlendirilir.Ancak gri zon olarak da değerlendirilen bir ara değer vardır.Gri zon değeri ise 6 mıu/ml…
Meme Kanserinin %95'i Genetik Değildir
Kanserlerde aile öyküsü son derece önemlidir.
Tiroid
Tiroid bezinin fonksiyonları hakkında en iyi bilgiyi beynin hipofiz adı verilen bölümünden salgılanan TSH hormonu verir.
Amilaz Nedir? Amilaz Testi Yüksekliği Hangi Hastalıklarda Olur?
Amilaz, bir enzimdir.Amilazın kandaki değerinin ölçülmesi ise bir kan testidir. Kanda amilaz testi yüksekliği farklı hastalıklarda olabilir.Amilaz testi yüksekliği olan hastalıkları…
Menopoz Belirlemesinde Yapılan Tahliller Nelerdir?
Menopoz; kadınların yumurtlama dönemlerinin tamamen sona erdiği, hormonal değişikliklere sebep olan bir dönemdir.Her kadının yaşayacağı menopoz döneminin belirlenmesinde bazı tahliller…
AST Kan Testi Nedir?
Aspartat aminotransferaz enzimi, amin gruplarının aspartattan glutamat ve oksaloasetata geçişini kataliz eder. Karaciğer fonksiyonları ölçmekte kullanılan bir kan testidir.
Metobolik Sendrom Şüphesinde Yapılan Tahliller Nelerdir?
Metabolik sendrom, pankreastan salınan insülin etkilerine direnç sonucu oluşur.Tanısında ise bazı tahlil ve testler yapılmaktadır.