Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

10.05.2018 09:44
Hamilelik, cinsel ilişki sonrası spermin anne adayının vücudundaki olgunlaşmış yumurta hücresini döllenmesi ile başlayan ve yaklaşık 40 hafta boyunca devam eden bir süreçtir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

A

Hamilelik, cinsel ilişki sonrası spermin anne adayının vücudundaki olgunlaşmış yumurta hücresini döllenmesi ile başlayan ve yaklaşık 40 hafta boyunca devam eden bir süreçtir.


Anne adayları hamile olduklarını düşündüklerinde gebelik testi yaptırarak bu durumu teyit ettirirler.


Gebelik testleri idrar veya kan yoluyla yapılabilmektedir. Ayrıca ultrasonla muayene de hamileliğin oluşumunu gözlemlemede kullanmaktadır.


İdrar da veya kanda yapılan gebelik testlerinde hamileliğin oluşup oluşmadığını anlayabilmek için kişinin Beta HCG değerine bakılır.


Beta HCG değeri hamileliğin varlığı veya yokluğu hakkında bilgi verebileceği gibi hamilelik var ise hamileliğin kaç haftalık olduğu bilgisini de vermektedir.


Peki gebelik testi ne zaman yaptırılmalıdır?


Döllenmiş yumurta yaklaşık 4 gün sonra HCG hormonunu salgılamaya başlar. Daha sonra annenin vücuduna bu hormon yayılır.


Uygulanabilirliği daha kolay olduğu için daha çok evlerde yapılan idrarla gebelik testi yaygın olarak kullanılır.


İdrarda yapılan gebelik testinin daha doğru sonuçlar verebilmesi için sabah ilk idrarın temiz bir kaba alınarak yapılması tavsiye edilir.


Evde yapılan idrar testlerinin daha kolay anlaşılabilmesi için idrarda HCG varlığı veya yokluğu renk değişimi ile belli edilir.


Oluşan renk değişimine göre pozitif veya negatif yorumu yapılır. Bu sayede kişi hamile olup olmadığını yorumlayabilir. Ancak unutulmaması gereken nokta, hamileliğin erken evrelerinde bazen bu testler yanılabilir. Eğer adet gecikmesi devam ederse testin tekrar edilmesi veya doktora başvurulması gereklidir.


Sonucu pozitif çıkan anne adayları, sağlıklı bir hamilelik için uzman doktorlarca takip edilmelerini öneririz.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Palm Yağı Nedir? Sağlığımıza Zararları Nelerdir?
Palm yağı çeşitli hazır gıdalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak bu yağın sağlığımıza bazı zararları vardır. Palm yağının sağlığımıza zararları konusunda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler…
Genetik testlerde Tükürük Testi mi Kan Testi mi Daha Güvenilir?
Genetik testler, kişiden herhengi bir doku alınarak,o doku üzerinden genetiğinin çözülmesi esasına dayanır.
Detaylı Ultrason Ne zaman Yapılmalı?
Detaylı ultrason; bebeğin anne karnında, uzuvlarının ve organlarının değerlendirildiği işlemdir.
Redüktan Madde (İdrar) Testinin Kullanıldığı Yerler
Bu test, idrarda redüktan madde varlığının değerlendirilmesinde kullanılır.
Patoloji ve Radyoloji Tahlillerinin Yorumlanması
Tahlil.com'a Patoloji ve Radyoloji tahlillerinin yorumlanmasına dair bir çok soru gelmektedir.
Alkali Suyun Faydaları Nelerdir? Kimler Tüketmemelidir?
Alkali; pH değerinin 7,5 ve üzeri olmasını ifade eder. Son zamanlarda sıkça beslenme tarzı olarak sıklıkla gündeme gelmiştir ve sağlıklı yaşama katkıları pek çok araştırma ile…
Progesteron Luteal Faz ve Normal Değerleri Nedir?
Progesteron tahlili kadınlarda üreme döneminde doktorlarca sıklıkla istenen bir hormon testidir.Progesteronun özellikle luteal faz değeri kadında yumurtlama yani ovulasyon olduğu konusunda…
ACE Testi Nedir?
Sarkoidoz tanısını koymaya ve takip etmeye, bu sistemik hastalığı benzer belirtileri olan başka bozukluklardan ayırt etmeye yardımcı olmak için bu test yapılır.
Troponin Testi Nedir? Hangi Durumlarda İstenir?
Troponin kalp veya iskelet kasında bulunan bir proteindir. Troponin kalp krizi veya kalp dokusunda bir zedelenme sonrasında kandaki konsantrasyonu hızla artan bir maddedir.Troponinin kanda normalden fazla…
Testis Torsiyonu Tanısı Nasıl Konur?
Testis torsiyonu; testisin kendi etrafında dönmesi sonucu, kan dolaşımının sağlanamamasıdır.
Diz Kireçlenmesinde (Kıkırdak Aşınması) Horoz İbiği Tedavisi Nedir?
Diz kireçlenmesi sık görülen bir sağlık sorunudur. Diz kireçlenmesi veya kıkırdak aşınmasında da horoz ibiği tedavisi sıklıkla uygulanan ve hastaları rahatlatan bir uygulamadır.Özellikle…
Tetanoz Nedir?
Tetanus, ya da Kazıklı Humma denilen Tetanoz, Clostridium Tetani adı verilen sporlu bakterinin salgıladığı toksine bağlı olarak gelişen ve Hipokrat’dan beri bilinen bakteriyel  bir enfeksiyon…