Glukoz Testi ( Açlık Kan Şekeri) Nedir?

01.06.2018 08:13
Glukoz veya diğer adıyla kan şekeri testi, kan şekeri seviyesinin normal değerlerde olup olmadığını belirlemek için yaygın olarak kullanılan bir testtir.

Glukoz Testi ( Açlık Kan Şekeri) Nedir?

A

Glukoz veya diğer adıyla kan şekeri testi, kan şekeri seviyesinin normal değerlerde olup olmadığını belirlemek için yaygın olarak kullanılan bir testtir.


Glukoz testi, rutin sağlık kontrollerinde, diyabet hastalığında veya diyabetten şüphelenildiği durumlarda, hamilelik döneminde, hiperglisemi ve hipoglisemi teşhis ve tedavi sürecinde sık sık yapılmaktadır.


Kişiler sağlık kuruluşlarına giderek verdikleri kan veya idrar örnekleriyle glukoz testi yaptırabilecekleri gibi, özel cihazlar kullanarak bir damla kan ile evlerinde kendileri de glukoz testi yaparak kan şekeri miktarlarını ölçebilirler.


Özellikle diyabet hastaları tedavi sürecinde gün içerisinde birkaç defa bu testi yaparak kan şeker miktarlarını kontrol eder ve çıkan değerlere göre tedbir alırlar.


Kan şeker düzeyi ayrıca uygun görüldüğünde deri altına yerleştirilen bir cihaz ile her 5 dakikada bir glukoz testi yapılarak otomatik olarak ölçülebilmektedir.


Kan şekeri seviyesini düzenli olarak glukoz testi ile belirlemek ve kontrol altında tutmak, yukarıda da bahsettiğimiz pek çok hastalığın erken tanısı ve tedavisinde oldukça büyük bir öneme sahiptir.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Ampiyem Nedir?
Ampiyem vücut boşlulklarında meydana gelen bir enfeksiyon hastalığı olup ciddi bir sağlık sorunudur.
Gebelik Testinde İki Çizgi Görülmesi Ne Anlama Gelir?
Anne adayları gebelik şüphesinde çoğu zaman meraklarından eczanelerden kolaylıkla alıp evde yaptıkları idrarda gebelik testine başvururlar.İdrardan yapılan gebelik testinde iki çizgi…
İdrarda Yapılan Gebelik Testinde Silik Çizgi Çıkması
İdrarda yapılan gebelik testindeki çizgilerden çizgiden birinin silik görülmesi gebeliğin çok erken dönemde olması nedeniyle olabilir. İdrarda yapılan gebelik…
Gebelik Testinde Tek Çizgi Çıkması Ne Anlama Gelir?
İdrarda yapılan gebelik testlerinde tek çizgi çıkması negatif anlamına gelmektedir.
Gebelik Testi: Tek ve İki Çizgi ile Silik Çizgi Nasıl Yorumlanır?
İdrarda yapılan gebelik testleri anne adayları tarafından çoğunlukla evde yapılır.
Beyaz Küre (lökosit) Düşüklüğü Nedir ?
Kanımızın içerisinde bulunan beyaz kan hücrelerindeki sayının az olması yani lökositlerin düşüklüğüdür.Bu duruma lökopeni de denir.
Beta HCG Testi: Beta HCG Değerleri Yorumlanması ve Hesaplanması
Bu makalemizden, gebelik testi olan Beta hCG ve hCG'nin ne olduğunu, aralarındaki farkları, nasıl üretildiklerini, ne zaman ortaya çıktılarını ve hamile olduğunuz zaman hCG değerlerinizin…
Progesteron testi yumurtlama olduğunda en az kaç olmalıdır?
Kadınlarda özellikle adet döngüsünün luteal fazında yumurtlama olup olmadığının araştırmak için doktorlarca progesteron hormon testi sıklıkla istenmektedir.
Uyku Bozuklukları Nedir?
Uyku günlük yaşamın bir sure için kesintiye uğraması ya da boşa geçen zaman değil, aslında bir zihinsel ve fiziksel sağlığımızı her gün yenilememiz için önemli…
Shiftlag Hastalığı Olanlarda Kalp Rahatsızlıkları Daha çok Görülüyor
Shiftlag; vardiyalı çalışanlarda görülen, gece ve gündüz kavramının vücut tarafından kavranamamasından ortaya çıkan bir hastalıktır.
Gençlerde Şizofreni Nasıl Fark Edilir?
Gençlerde şizofreniyi fark etmek oldukça zordur. Peki Belirtileri nelerdir ve nasıl davranmak gerekir? Gençlerde şizofreniyi fark etmek ve erken evrede doktora başvurmak için…
Kalsiyum, Ca Testi Normal Değerleri ve Kullanımı
Kalsiyim ( Ca) testi doktorlarca sıklıkla istenen biyokimyasal testlerden biridir.Kalsiyum testi normal değerleri ve kullanımına dair yazımızda detaylı bilgiler bulacaksınız.Kalsiyum testi sonuçlarının…