İdrar Kaçırma ve Vajinal Sarkmaya Karşı KEGEL Egzersizleri

09.04.2018 09:10
İlerleyen yaşla birlikte idrar kaçırma ve vajinal sarkmalar, kadınların yaşadığı en yaygın problemler arasında yer alır.

İdrar Kaçırma ve Vajinal Sarkmaya Karşı KEGEL Egzersizleri

A

İlerleyen yaşla birlikte idrar kaçırma ve vajinal sarkmalar, kadınların yaşadığı en yaygın problemler arasında yer alır.


Vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi vajina bölgesinde de vajinanın kasılıp gevşemesini sağlayan kaslar vardır. Bu kasların düzenli olarak çalıştırılmasıyla saydığımız problemleri önlemek mümkündür.


Vajina kaslarının çalıştırılması için yapılan egzersizlere KEGEL egzersizleri adı verilmektedir.


Her yaşta yapılabilen KEGEL egzersizlerinin özellikle cinsel ilişki ve doğum sonrasında düzenli olarak yapılmasına özen gösterilmelidir.


En pratik KEGEL egzersizi idrara çıkış sırasında yapılmaktadır. İdrar yapma sırasında kontrollü olarak 3-4 kez idrar durdurulur ve vajina kasları bu şekilde güçlendirilir.


Vajina kaslarını çalıştırmanın diğer bir yolu ise ayakta durur vaziyette ve bacaklar çapraz yapılarak vajinanın sıkılıp bırakılmasıdır.


Çoğu KEGEL egzersizi durakta beklerken veya yemek yaparken yapılabilecek basit egzersizlerdir ve vajinanın sarkmasını büyük ölçüde engellemektedir.


Vajina kaslarının çalıştırılması idrar kaçırma, vajinal sarkma gibi sorunların oluşumunu engelleyecek, cinsel yaşamını da olumlu yönde etkileyecektir.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
EMA Testinin Değerleri Tedavilere Nasıl Cevap Verir?
EMA; endomysial antikoru anlamındadır.
Osteoporoz Tanısında Kullanılan Tahliller Nelerdir?
Osteoporoz; halk arasında kemik erimesi olarak bilinen, daha çok ileri yaş bayanlarda görülen bir hastalıktır.
Diabet Hastalığı Takibinde HbA1c Testi Değerlendirilmesi
HbA1c testi kronik  ve sistemik bir hastalık olan diabet ( şeker hastalığı)  takibinde en önemli tahlil yöntemlerinden  birisidir.
Kırım Kongo Hemorajik Ateş Hastalığı Tahlilleri
Kırım-Kongo Hemorajik Ateş’e keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir virüs yol açar.Kırım Kongo Hemorajik Ateş Hastalığı tanıısnda kullanılan çeşitli tahliller vardır.Bu…
PSA Nedir? PSA Testi Kullanımı Nasıldır?
PSA testi üroloji doktorlarınca, prostat hastalıklarının tanı ve tedavisinde erkeklerden sıklıkla istenilen bir laboratuvar testidir.
AFP Testi Neden Yapılır?
Genelde doktorlar tarafından karaciğer, testis ve yumurtalık kanserine, siroz ve kronik hepatititin şüphelendikleri durumlarda söz konusu hastalıkların tanısı için yapılması istenilir.
Kısırlık Tanısında Selektif Salpingografi
Çiftlerin, bebek sahibi olamamasının sebeplerinden biri de, kadının tüplerinde oluşan tıkanıklıktır.
Uçuk Neden Olur?
Daha çok dudak kenarlarında kızarıklık ve şişlikle başlayan uçuklar herkesin korkulu rüyasıdır.
Koku Kaybı: Anosmi Nedir?
Anosmi, temel olarak koku alma yetisinde kısmen veya tamamen kayıp yaşama durumu olarak açıklanabilir.
Behçet Hastalığı Nedir? Kimlerde Görülür?
Behçet hastalığına 1937 senesinde Türk Dermatolog Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından isim verilmiştir. Türkiye gibi Akdeniz ülkelerinde daha sık görülen bir hastalıktır.
Prolaktin Yüksekliği Nedir? Kimler Prolaktin Testi Yaptırmalı?
Prolaktin hormonu,  beyinde hipofiz bezinin  ön lobundan salgılanan bir hormondur. Kısırlık sorunu yaşayan kadınlar, memelerinden sebepsiz yere süt gelen ve adet düzensizliği…
Kolon Kanseri Nedenleri ve Teşhisi
Kolon kanseri dünya genelinde görülme sıklığı bakımından ilk üçte yer alan kanser türlerindendir.