İlk Gebelik Belirtileri Nelerdir?

15.05.2020 11:04

Bir gebelik beklentiniz varsa, vücutta gelişen her değişimi bu şüpheyle değerlendirirsiniz. Bu durumun heyecanı, adet dönemine kadar bekleyi zorlaştırır ve erken belirtileri gözlersiniz. Peki erken dönemde gebeliği işaret eden belirtiler nelerdir?

İlk Gebelik Belirtileri Nelerdir?

A

Bir gebelik beklentiniz varsa, vücutta gelişen her değişimi bu şüpheyle değerlendirirsiniz. Bu durumun heyecanı, adet dönemine kadar bekleyi zorlaştırır ve erken belirtileri gözlersiniz. Peki erken dönemde gebeliği işaret eden belirtiler nelerdir?


İlk Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Neden Belirti Verir?

Öncelikle hamilelik her bireyde belirti vermeyebilir. Hamilelik bir hastalık değildir ve her bireyin hamileliği, kendine özeldir. Bu sebeple her hamilelikte kesin belirti olur demek doğru değildir. Bazı bireylerde kesinlikle ön belirti olmaz ve ancak düzenli adeti geciktiğinde hamilelik hissine kapılır. 


İlk Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik; erkek sperminin kadın yumurtası ile karşılaştığında ve birleştiğinde başlar. Ancak belirti vermek için bir süreye daha ihtiyaç vardır. Bu süre zarfında bebeği oluşturacak hücreler rahime tutunur ve yerleşir. İşte bu dönemden sonra belirtiler ortaya çıkabilir. Çünkü rahime tutunan bebek, artık kan dolaşımına katılarak ve vücutta bazı değişimlere sebep olarak, varlığını hissettirebilir. 


İlk Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik İlk Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik ilk belirtileri, kesin tanıdan önce gözlenen bölümü kapsar. Çünkü henüz adet dönemine gelene kadar anne adayı beklediği gebelikten emin olmak ister, bu sebeple kendini çok iyi gözlemler. Ancak bu durumu ciddi bir stres kaynağı haline getirebilirse, strese bağlı sıkıntıları da gebelik sanarak yanılgıya düşebilir. Bu sebeple öncelikle sakin kalmak en doğru harekettir. 

Adet tarihinden önce başlayan gebelik şikayetleri; vücudun hamileliğe verdiği cevapla doğru orantıda değişir. En sık gözlenen belirtiler ise;

Mide ve bağırsak hareketlerinde düzensizlik (gaz oluşumu, idrara sık çıkma)

Aşırı halsizlik, devamlı uzanma isteği,

Hareketsiz olduğu halde ani ateş basmaları,

Acıkma hissiyle beraber gelen bulantı ve yemek yediğinde gelen rahatlama

Gibi belirtiler, ilk hamilelik belirtileridir. Bunlar yaklaşık gebeliğin başladığından ondört gün sonra kendini gösterir. 


İlk Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Kesin Tanısı Ne Zaman Konur?

Hamileliğin kesin tanısı için adet gecikmesi olması gerekir. Çünkü adet gecikmesinin ilk günlerinde artık gebelik hormonu olan BHCG, idrarla dışarı atılmaya başlar. Böylece evde de yapabileceğiniz gebelik testi, pozitif çıkar. Kanda BHCG çıkması için ise birkaç güne daha ihtiyaç vardır. Adet gecikmesinden bir hafta sonra yapacağınız kan testinde gebelik varsa, pozitif çıkacaktır. 


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
WBC (Lökosit) Normal Değerleri: WBC Yüksekliği ve Düşüklüğü Nasıl Yorumlanır?
Bu makalemizden, WBC (beyaz kan hücresi) diğer adlarıyla da lökosit  (akyuvar) türlerini, sayımının nasıl yapıldığını, normal değerlerinin ne olduğunu, wbc yüksekliği ve düşüklüğü…
Kulak Kültürü Nedir?
Kulak; diğer dış bağlantılı organlarda olduğu gibi enfeksiyonla karşılaşabilen bir organdır. Kulakta bulunan ve hastalık yapıcı özelliği olan bakteri ve mikroorganizmaları mikrobiyolojik yönden…
Tiroid Nodülleri Nasıl Teşhis Edilir?
Titoid nodülleri genellikle belirtisiz seyreder. Doktorlar bu nodüllerin teşhis ve takibinde çeşitli testlere ihtiyaç duyar.
Hamilelik Döneminde Yapılacak Tahliller Nelerdir?
Hamilelik sürecinde bebeğin gelişim takibi ve annenin rutin sağlık kontrolleri için yapılan pek çok tahlil vardır.
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanısı ve İdrar Kültürü
İdrar yolu enfeksiyonları tanısında idrar kültürü pratik ve güvenilir bir tahlildir, İdrar kültürü tahlili ile idrar yollarında meydane gelen enfeksiyonların varlığı…
Hemoroidin Belirtileri ve Oluşma Nedenleri
Hemoroid halk arasında adıyla da mayasıl veya basurun belirtileri makatta huzursuzluk, kaşınma, ağrı, şişlik, akıntı ve açık kırmızı renkte kanamadır.
Sinüzit ve Belirtileri Nelerdir?
Sinüsler baş bölgesinde burnun her iki yanında bulunan boşluklardır. Sinüzit, sinüsleri kaplayan dokunun iltihaplanması veya şişmesidir.
Kanserde Bireysel Tedavi Nedir?
Kanser başta olmak üzere pek çok hastalıkta, başta kişinin yatkınlığı sorgulanır. Ailede hastalığın varlığı, seyri, kişinin genetik yatkınlığını ortaya koyar. Kesin olarak aynı sonuçlar…
Çocuklar Hareket Etmeyi Neden Çok Sever?
Pek çok ebeveyn, çocuğunun hareketliliğinden şikayet eder. Oysaki hareket, çocuklar için adete yeme içme gibi doğal bir ihtiyaçtır. Peki çocuklar neden…
Hemogram Kan Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları
Tam Kan Sayımı tahlili, diğer adıyla Hemogram Testi yaptıran bir çok ziyaretçimiz bu tahlili yaptırdıktan sonra sonuç kağıdındaki kısaltmaların anlamlarını merak ediyor.
Anti-Streptolizin O (ASO) Testi : Kural, Yöntem, Yorumlama, ve Klinik Anlamlılık
Bu makalemizde, Anti-Streptolizin O'nun ne olduğunu, neye karşı üretildiğini, testin yapılma yöntemlerini, sonuçların ne anlama geldiği gibi bilgileri bulabilirsiniz.
Hangi Besinler Kadınlarda Meme Kanserinin Riskini Düşürür?
Cilt ve göğüs kanseri kadınlar arasında çok yaygındır. Beslenme faktörleri özellikle kadınlarda meme kanseri oluşma riskine etki yapabilmektedir.