İlk Yardım ve Kalp Masajı

16.04.2018 04:43
Hayatımızın herhangi bir anında beklemediğimiz bir şekilde kazaya maruz kalabilir veya bir kazaya şahit olabiliriz. Bu durumda oluşacak yaralanma ve travmalara konunun uzmanları tarafından müdahale edilmesi en doğru yöntemdir. Ancak temel ölçüde sağlık bilgisinin ve ilk yardımın herkesçe bilinmesi gerekmektedir.

İlk Yardım ve Kalp Masajı

A

Hayatımızın herhangi bir anında beklemediğimiz bir şekilde kazaya maruz kalabilir veya bir kazaya şahit olabiliriz. Bu durumda oluşacak yaralanma ve travmalara konunun uzmanları tarafından müdahale edilmesi en doğru yöntemdir. Ancak temel ölçüde sağlık bilgisinin ve ilk yardımın herkesçe bilinmesi gerekmektedir.


Bilinçli olarak yapılan bir ilk yardım müdahalesi, uzman ekibin olay yerine ulaşması için geçen sürede bir kişiyi hayata bağlayabilir.


Kalp masajı, ilk yardım eğitiminde öncelikli olarak öğretilen ve bilinçli olarak yapılması gereken bir uygulamadır.


Kaza sonrasında uzman ekip henüz olay yerine ulaşmamışsa ve ilk yardım zorunlu ise ilk olarak müdahale edilecek kişinin bilincinin açık olup olmadığı ve nefes alıp almadığı hızla kontrol edilir.


Sonrasında kalp atış durumu incelenir. Eğer kalbin durduğuna kanaat getirilirse bu yöntemin eğitimini almış kişilerce kalp masajı yapılır.


Yetişkinlere yapılacak kalp masajının yapılma aşamaları:


Kalp masajı yapılacak kişi düz ve sert bir zemine sırt üzeri yatırılır.


Kalp masajı yapacak kişi ellerini birleştirerek avuç içi müdahale edilecek kişinin göğüs kemiğinin biraz üzerine gelecek şekilde konumlanır.


Belirlenen bölgeye belirli bir periyotlar her set 30 kere olmak şartı ile basınç uygulanır.


Kalbe baskı çok sert veya çok hafif olmamalıdır. Kollar gevşeme sırasında kıvrılmamalı, dirsek her zaman yere dik konumda olmalıdır.


Kalp masajının yanı sıra gerek görülüyorsa ağızdan nefes de verilerek solunum yolu açılmalıdır.


Kaza sonrasında uzman ekip olay yerine gelene kadar gerçekten bilinçli olarak yapılan ilk yardımlar hayat kurtarır.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
HBsAG Testi Nedir?
HBs AG testi Hepatit B yüzey antijenini ifade eder.Heptit B enfeksiyonu tanı ve takibinde kullanılan önemli bir tahlildir.
Ödem Nasıl Atılır?
Ödem, vücutta tutulan, biriken su anlamına gelir. Vücut bu fazlalığı bir şekilde atamaz ve hücreler arasında sıvı hacmi artar. Neticede, yüzükler parmağa girmez, ayakkabılar dar gelir, yüz ve dudaklar…
ACTH Hormonu Hangi Hastalıkların Tanısında Ölçülür?
ACTH hormonunun ölçüm amacı böbrek üstü ve hipofiz bezi hastalıklarının teşhisidir.Genellikle endokrinoloji uzmanlarınca istenen bir hormon tahlilidir.
Fankoni Hastalığı Nedir? Tanısında Kullanılan Testler Nelerdir?
Fankoni genetik bozukluğunun görüldüğü bir hastalıktır.
Protein C Aktivitesi Testi Nedir?
Protein C Aktivitesi testi koagulometrik yöntemle çalışılan bir tahlildir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılır.
Boşalma Sonrası Tahlilde Sperm Çıkar mı?
Boşalma; erkeğin spermini cinsel ilişki veya uyarılma sürecinde orgazm sonrası vücut dışına atmasıdır.
Kalsitonin Testi Neden Yapılır?
Kalsitonin testi meduller tiroit kanseri veya endokrin neoplazi tip 2 riski taşıyan kişilerde uygulanır.Bu tahlil genellikle endokrinoloji ve genel cerrahi uzmanlarınca istenmektedir.
Kısırlık ve Azospermi nedir?
Tıp dilinde azosperm, semende(meni suyu) hiç sperm olmamasına denilir. Tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.Tedavi edilmediğinde ise erkeklerde kısırlığa yol açan etkenlerden biridir.
Batı Nil Virüsü (BNV)Nedir? Nasıl Bulaşır, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi Nasıldır? Korunma Önlemleri Nedir?
Batı Nil Virüsü enfeksiyonu 2018 yılında bir çok Avrupa ülkesinde görülmüştür.Ülkemizde de Batı Nil Virüsü vakalarına rastlanılmaktadır.Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonunun nasıl bulaştığı ve belirtileri…
Bebeklerde Şeker ve Tuz İhtiyacı Ne zaman Olur?
Tuz; insanlarda tiroit hormonunun oluşmasını destekleyen, şeker ise enerji veren besinlerdir. Ancak yetişkin beslenme alışkanlıklarında, bu besinler ihtiyaç için değil, lezzet için kullanıldığından miktarları…
Tahlillerin Normal Değerleri ve Kullanımları
Tanı amaçlı kullanılan yüzlerce tahlilin alfabetik sıraya göre normal değerleri, tahlillerin kullanım yerleri, hangi durumlarda yükselip hangi durumlarda düştüğü konusunda bilgileri Tahlil Sözlüğü bölümümüzde…
Tahlil.com'da Sizler de Yazı Yazabilir Hastalıklar Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşabilirsiniz
Sağlığınız ve geçirdiğiniz hastalıklara dair anı ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.