Kalp Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

31.03.2018 01:39
Sağlıklı kalbe sahip olmak için sağlıklı beslenmenin önemi çok büyüktür. Bu sağlıklı besinler ve iyi yağları sayesinde damarlar temizlenir, kan basıncı düşürülür ve kalp sağlığı korunur.

Kalp Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

A

Sağlıklı kalbe sahip olmak için sağlıklı beslenmenin önemi çok büyüktür. Bu sağlıklı besinler ve iyi yağları sayesinde damarlar temizlenir, kan basıncı düşürülür ve kalp sağlığı korunur.


Yeşil Çay: Antioksidan özelliği sayesinde düzenli tüketimde kalp sağlığına fayda sağlar.


Ceviz-Badem-Fındık: Omega 3, magnezyum ve E vitamininden zengin olan bu kuruyemişler düzenli olarak tüketilmelidir.


Elma: Günde bir elma yiyerek kötü kolesterolünüzün düşmesine ve kalp sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilirsiniz.


Soya: Protein, B vitamini, çinko, demir, magnezyum maddelerinden zengin olan soya kalp sağlığını korumada oldukça önemli bir besindir. Düzenli tüketimi önerilir.


Zeytinyağı: Hayvansal yağlar yerine doymamış yağ asitleri içeren zeytin yağını tercih etmelisiniz. Zeytinyağı kandaki kolesterolü düzenleyerek kalp sağlığını korur.


Keten tohumu: Omega 3 yağı, doymamış yağ asitleri, potasyum, posa içeren keten tohumu kalp damarlarının sağlığı için çok faydalıdır. Her gün bir kaşık yemeklere katarak yemenizi öneriyoruz.


Ispanak, brokoli ve semizotu: Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler potasyum ve posa açısından zengindir. Kan basıncını düşürür ve kalbin gücünü arttırır.


Balık: Protein, B12 ve B6 vitamini, D vitamini, selenyum ve yüksek oranda demir, omega 3 ve 6 yağları içerir. Balığın tüm vücuda olduğu gibi kalbe de çok yararı vardır. Ritim düzenler ve içerdiği sağlıklı yağlarla kan basıncının yükselmesini önler.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Ailenizin Beslenme Danışmanı Olun
Beslenme alışkanlıkları ailede başlar ve alışıldığı gibi bir ömür devam eder.
Hangi Genetik Test Güvenilirdir?
Genetik test; kişinin vücudundan alınan herhangi bir yapının laboratuvar ortamında işlenerek, hastanın genetiği hakkında bilgi edinilmesidir.
Folik Asit Nedir? Folik Asit Düşüklüğü Neden Olur?
Folik asit ,Vitamin B9 olarak da bilinir Folik asit düşüklüğü sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur.
Glukoz (Kan Şekeri) Nasıl Değerlendirilir?
Kan şekeri; şeker hastalığı tanısı ve takibinde kullanılan kandaki glukozu ölçen testtir. Glukoz test sonucunun değerlendirilmesi diyabetli hastaların klinik takiplerinde de önem taşımaktadır.
Tam Kan Sayımında RBC Nedir?
Tam kan sayımında, RBC; Red Blood Cells (Kırmızı kan hücreleri–eritrosit sayısı) anlamına gelmektedir.Tam kan sayımı diğer adıyla da hemogram testinin önemli parametrelerinden biridir.
Bilinç Altınızdaki İlişkiler
Kadının hayatında tanıdığı ilk erkek babasıdır.
Ağız Kokusu Nedir? Nasıl Giderilir?
Ağız kokusu, diş ve diş etlerinden mevcut olan bir rahatsızlığın ürünü olarak ya da bu rahatsızlıkların başlangıç aşamasındaki besin artıklarının birikmesi ile meydana gelen bakteri…
Spor Yaparken Suyu Az İçin
Spor yaparken vücudun su kaybettiği doğrudur.
Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Denenir?
Doç. Dr. Ulun Uluğ tüp bebek tedavisinde deneme sınırı  bebek tadavisinin kaç kez denenebileceği konusunda  bilgi verdi.
Direkt Coombs Testi Nedir ? Direkt Coombs Neden İstenir ?
Direkt Coombs Testi (Direkt antiglobülin testi -DAT)  dolaşımdaki eritrositlere bağlı antikorları araştırır. Direkt Coombs testi çeşitli hastalıkların ayırıcı tanısında kullanılmaktadır.Direkt…
Hepatit B Testleri: HBS AG :Negatif Anti HBc :Negatif Anti HBs: Negatif olması ne anlama gelir?
Hepatit B araştırması  yapıldığında; HBS AG :Negatif,  Anti HBc :Negatif,  Anti HBs: Negatif çıktığında tahlil sonuçları nasıl yorumlanmalıdır?
Beta HCG Değeri İle Gebelik Dönemi Tahmin Edilebilir
Beta HCG testi sonucu, hamilelik durumu olup olmaması cevabının yanı sıra hamilelik varsa hamileliğin hangi evrede olduğu hakkında bilgi verebilmektedir.