Kilo Verememenizin Başlıca Sebepleri

12.04.2018 05:41
Fazla kiloları vermek için birçok yolu denemenize rağmen yinede kilo veremiyorsanız bunun altında yatan sebepleri araştırmalısınız.

Kilo Verememenizin Başlıca Sebepleri

A

Fazla kiloları vermek için birçok yolu denemenize rağmen yinede kilo veremiyorsanız bunun altında yatan sebepleri araştırmalısınız.


Kilo verememenizin sebebi insulin direnci olabilir.Vücuda şeker alındığında,bunun kullanılmasını sağlayan hormon olan insulinin etkisinin az olduğu durumlarda insulin direnci ortaya çıkar.Bu durum yeterli insulin olsa dahi kas,yağ ve karaciğer hücrelerinde glukoz kullanımını engeller.Bu da kan şekerinde yükselmeye,kan yağlarında artışa ,karın bölgesi yağlanmalarına sebep olur.Ayrıca hızlı kilo alma ve zor kilo vermeye sebep olmaktadır.


Her bireyin metabolizma hızı farklıdır.Kişinin metabolizması ne kadar hızlı ve iyi çalışırsa,kişinin kalori yakması o denli kolay olacaktır.Bireyler arasındaki metabolizma farkı ise genlerimizdeki farklılık ve hormonlarımızdan kaynaklanmaktadır.


Yapılan araştırmalar obezitenin serum D vitamini düzeyiyle ters orantılı olduğunu göstermektedir.Yani D vitaminde ki artış obeziteyi engelleyici etki göstermektedir.


Magnezyum,kalsiyum,krom ve selenyum eksiklikleri önemli noktalardır.Özellikle kalsiyum yağların depolanmasını önleyen bir hormon olan kalsitiriol eksikliğini gidermektedir.


Menapoz dönemindeki östrojen düzeyindeki değişmeler metabolizmayı etkilemektedir.Bu değişimlerde iştah artışına sebep olabilmektedir.Ayrıca menapoz döneminde metabolizma yavaşlamasından kaynaklı kilo artışları görülmektedir.


Tiroid yetmezliği bazal metabolizma hızını etkilemektedir.Bu da enerji dengesindeki değişimden kaynaklı bireyin kilo kontrolündeki başarısını etkileyen bir faktördür.


Doğum kontrol hapları ve depresyon ilaçları kilo vermeyi zorlaştıran etkiler göstermektedir.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
B12 Eksikliği Nedenleri Nelerdir?
B12 vitamini; suda çözünebilme özelliğine sahip, vücudun pek çok fonksiyonu gerçekleştirebilmesi için (DNA sentezi, yağ asitleri ve amino asitlerin vücutta…
Kadınlarda Kalp Krizi Riski Nedir?
Kalp krizi; daha çok erkeklerde ön plandadır. Ancak düşünülenin aksine; kadınlarda ölüme en çok sebep olan rahatsızlık, kalp krizidir.
CK-MB Testi Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?
Göğüs ağrısı yaşayan kişilerde, ağrının kalp krizi kaynaklı olup olmadığını araştırmak için yapılan bir kan testidir.Biyokimya laboratuvarlarında analiz edilmektedir.
Bilinçsiz Mantar Yemek Zehirlenmelere Yol Açabilir
Mantar, besin olarak tüketilebilen türlere sahip olduğu gibi oldukça zehirli türleri de içerisinde barındıran bir canlı grubudur.
Bebeklerde Gaz Sorununa Pratik Çözümler
Yeni doğan bebeklerde  görülen ön önemli sıkıntı bir türlü bitmek bilmeyen gaz ağrılarıdır.
Organ Kopmalarında Kopan Organ Nasıl Taşınmalıdır?
Kazalar veya yaralanmalar sonrası kopan organların hasar görmeden en doğru şekilde hastaneye taşınması çok önemlidir.Bu taşınmanın mümkün olduğunca hızlı, steril koşullarda…
Otterhound Cinsi Köpeklerde Görülen Sağlık Sorunları
Köpek sevenler için sahiplenebilecek cins köpek türlerinden biri de Otterhound cinsidir.Bu yazımızda bu köpekleri beslemek isteyenler için Otterhound cinsi…
Aşerme Gerçek Midir?
Aşerme; bir besini aşırı yeme isteği olarak nitelendirilir ve gebeliklerde bu terimle sıklıkla karşılaşılır.
Hamilelikte Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?
Hamilelik çok keyifli, ancak zorlu bir süreçtir. Bu süreci doğru yönetmek; annenin kaliteli bir gebelik yaşamasının yanında, bebeği de bu durumdan oldukça olumlu etkilenecektir.
Spor Neden Kalbe İyi Gelir?
Sporun sağlıklı yaşama olumlu etkileri yadsınamaz bir gerçektir. Ancak bu fayda her zaman fiziksel olarak algılanır. Oysa ki; spor, fiziksel olduğu kadar duygusal dünyada da önem arz…
Çocuğunuz İnternet Bağımlısı mı?
Mevcut olumsuz davranışın veya eylemin kişinin hayatında olumsuzluklara sebep olmasına rağmen kişinin bunu bırakamaması durumu bağımlılıkların ortak özelliğidir.