Lösemi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

17.05.2018 10:09
Lösemi, beyaz kan hücresi olarak bilinen akyuvarın gereğinden fazla çoğalarak kemik iliği yapısının zarar görmesine sebep olan bir kanser türüdür.

Lösemi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

A

Lösemi, beyaz kan hücresi olarak bilinen akyuvarın gereğinden fazla çoğalarak kemik iliği yapısının zarar görmesine sebep olan bir kanser türüdür.


Dünya üzerinde yaygın olarak görülen bu kanser türü, çocukluk döneminde görülen kanserlerin başında gelmektedir.


Löseminin tam olarak neden olduğu netleştirilememiştir ancak genetik faktör, radyasyon, kimyasalların etki ettiği belirlenmiştir.


Lösemi, kendi içerisinde alt türlere sahip bir kanser türüdür. Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi Lösemi de de erken tanı ve uygun tedavi iyileşmede önemli rol oynamaktadır.


Löseminin erken evresindeki belirtiler, çoğunlukla nezle veya grip gibi daha hafif rahatsızlık belirtileriyle karıştırılmakta ve tedavi sürecini geciktirmektedir.


Lösemi oluşumu sonrası gözlenen ve dikkat edilmesi gereken bazı belirtiler şu şekildedir:


Aşırı halsizlik, ateş, ciddi kemik, kas ve eklem ağrıları, sık sık tekrarlayan baş ağrıları, deride hassasiyet ve kızarıklık, lenf bezlerinde şişkinlikler, iştahsızlık, sürekli hastalık hali ve enfeksiyona yakalanma, diş eti hassasiyeti, ani burun kanamaları, karında şişkinlik hissi, karaciğer ve dalak organlarında büyüme, deride sebepsiz oluşan çürükler, kan pıhtılaşmasının gecikmesi, ani ve sebepsiz kilo kayıplarıdır.


Saydığımız bu belirtilerin en az birkaç tanesini kendisinde veya çevresindeki kişilerde fark eden kişiler, en kısa sürede ilgili doktora başvurmasını ve gerekli tahlilleri yaptırmasını tavsiye ediyoruz.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
‘Evde Kal’ Döneminde Cilt Bakımı Neden Önemlidir?
Dünya üzerinde korona virüs ile savaş devam ederken, artık uzun sürelere ulaşmış olan evde kalma süreci maalesef insanların psikolojisini olumsuz etkilemiş ve bu durum artık fizyolojik…
Myocard Enfarktüsü(Kalp Krizi) Tanısında CPK-MB Tahlili
CPK-MB tahlili, miyokart (kalp kası) enfarktüsünün ilk evrelerinde hızla yükselir ve enfarktüsü izleyen ilk günlerde yüksek bulunur.
Ghrelin Nedir? Ghrelin ile obezitenin ilişkisi nedir?
Ghrelin günümüzde sıklıkla önemi fark edilen ve üzerinde araştırmalar yapılan bir hormondur.Halk arasında yağ yakan hormon olarak da bilinir.Obezite hastalığı olanların tedavilerinin…
Spermatosel Nasıl Teşhis Edilir?
Spermatosel; testisin üst kısmında oluşan şişliktir.
HIV Combo Testi Nedir? HIV Combo Testi Neden Yapılır?
HIV Combo testi, HIV enfeksiyonunun erken tanısında sıklıkla  kullanılan duyarlı bir kan bir testidir. Bu test kanda HIV virüsü bulunup bulunmadığı konusunda bilgi vermektedir.
Ramazan Ayı Yaklaşırken Nasıl Hazırlık Yapılmalı?
Dünya üzerinde korona virüsle mücadele kapsamında insanlar evlerine çekilmiş ve gündemlerinde daima virüs varken, bu durumdan bir nebze olsun uzaklaşmak için…
Erken Gebelik Testi Yaptıranların Sonuçları Nasıl Yorumlanmalıdır?
Gebelik umudu veya kimi zamanda gebe kaldım mı korkusu ile kadınlar zamanından erken sürelerde gebelik testi yaptırmaktadırlar.
Mikroebjeksiyon ve Tüp Bebek Yönteminin Farkı Nedir?
Tüp bebek yönteminde; normal spermin yumurtayı döllemesi işlemine benzer.
Rahim Ağzı Film Yöntemi Nedir?
Rahim ağzı film yöntemi, uygun gereçlerle rahim bölgesi ve tüplerin röntgen ile görüntülenmesi prensibine dayanır.
Çocuklarda Katarakt Testi
Katarakt; daha çok ileri yaşlarda görülebilen bir göz problemidir.Ancak çocuklarda da doğuştan katarakt nadir de olsa olabilmektedir.
Ülkemizde Hepatit B Taşıyıcılığı Azalıyor
Kronik hepatit ve karaciğer sirozlu hastaların yaklaşık yarısında altta yatan nedenin Hepatit B virüsünün olması günümüzde Hepatit B enfeksiyonunu gündemden düşürmüyor.
Çocuk Sahibi Olabilmek İçin Sık Kullanılan Bir Yöntem
Çocuk sahibi olamayan kadınlara bu konuda çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.