Multipl Skleroz ( MS ) Hastalığı Nedir? Tedavi Edilebilir mi?

16.05.2018 12:20
Dünya genelinde gittikçe daha sık duymaya başladığımız hastalıklardan bir tanesi de Multipl Skleroz veya daha yaygın kullanılan ismi ile MS (Emes) hastalığıdır.

Multipl Skleroz ( MS ) Hastalığı Nedir? Tedavi Edilebilir mi?

A

Dünya genelinde gittikçe daha sık duymaya başladığımız hastalıklardan bir tanesi de Multipl Skleroz veya daha yaygın kullanılan ismi ile MS (Emes) hastalığıdır.


MS hastalığının tam olarak sebebi henüz belirlenememekle birlikte merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalık olduğu belirlenmiştir.


MS hastalığına genetik mirasın, çevrenin veya her ikisinin de ortak olarak sebep olabileceğine dair görüşler mevcuttur.


MS rahatsızlığına sahip kişilerde bu rahatsızlık küçük belirtilerle başlayıp ciddi ataklarla ilerleyebilir. Bu ataklar sonrası kişide bazı izler kalabilirken bu izlerin tamamen iyileştiği durumlarda vardır.


Her yaşta yaşanılabilecek bu rahatsızlığın en önemli belirtisi his kaybıdır. Ayrıca genel belirtileri olarak halsizlik, yorgunluk, yürümede ve konuşmada zorluk, hafıza kayıpları, ısıya aşırı hassasiyet, cinsel yaşamda işlevsel bozukluklar, titreme, koordinasyonda zayıflık ve kas ağrıları sayılabilir.


MS hastalığı ile mücadele eden bir kişi atak dönemlerinde günlük yaşamdan geri de kalabilir ancak uygun tedavilerle bu ataklardan hemen hemen hiç hasar almadan kurtulmak mümkündür.


MS hastalığının şu an için hastalığı tam olarak iyileştiren bir tedavisi ortaya konulmamıştır, ancak bu alandaki çalışmalar ilerleyen teknoloji ile birlikte umut verici hızda ilerlemektedir.


Tüm hastalıklarda olduğu gibi MS hastalığında da kişinin pozitif görüşlü olması ve yaşamaktan zevk alması tedavinin büyük bir kısmını kapsıyor. Zaman zaman zor dönemlerden geçebilen MS hastası kişilerin yapabildikleri ölçüde sosyal ve gündelik hayatlarına devam edebilmeleri oldukça önemlidir.


MS hastalığı hakkında bilgi veren ve bu hastalıkla mücadele eden pek çok kişiyi bir araya getiren çeşitli sivil toplum kuruluşları mevcuttur. MS hastalığına karşı verilen bu mücadeleyi benzer dönemleri yaşayan kişilerle birlikte sürdürmek bu rahatsızlıktan kurtulmayı veya kontrol altına alabilmeyi kolaylaştıracaktır.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Laparoskopik (Kapalı) Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?
Safra kesesi veya safra yollarında enfeksiyon, taş veya tıkanıklık varsa ameliyat yapılabilir.Laporoskopik cerrahi de safra kesesi ameliyatları arasında önemli rol almakta olan bir cerrahi operasyondur.
Tüp Bebek Sonrası Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?
Tüp bebek günümüzde çocuğu olmayan çiftlere sık olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi olan çiftler özellikle de anne adayları…
HIV Enfeksiyonu Tanısında Kullanılan Tahliller
HIV enfeksiyonu  tanısı için yapılan tahliller günümüzde hemen her laboratuvarda yapılmaktadır. HIV tahlilleri damardan alınan kan örneğinin çalışılmasıyla yapılmaktadır.
Seks Hormonu Bağlayıcı Globulin (SHBG) Değeri
SHGB; normal seviyeden, üst düzeye çıkan androjenin değerlendirilmesinde kullanılan tahlildir. Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır. Bu tahlilin yaşa göre normal değerlerini…
Yaşlanmayla Birlikte Bazı Kan Tahlillerinde Değişiklik Olabilir
Yaşlanma, insan yaşamının doğal bir sürecidir.Bu süreçte de bazı kan tahlillerinin değerlendirilmesinde ve yorumlanmasında özellik ve değişiklikler olabilir.
Diyet Öncesi Önerdiğimiz 7 Temel Tahlil
Havaların giderek ısınmasıyla hepimizin yazın sıcaklığını hissediyoruz. Diyete girmek isteyenlerin diyetisyene başvurmadan önce yaptırması önerilen 7 temel tahlili aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.Bu…
Amonyak Testi Neden Yapılır?
Amonyak testi; bilinç durumu ve davranışlarda değişiklikler sezildiğinde bunun nedeninin araştırılması için yapılan bir biyokimya testidir.
Pazartesi Sedndromunu Işıkla Yenin
Pazartesi günleri çalışmaktan keyif alınmaması ve hafta sonunun ardından işe veya okula gitmenin istenmemesi sık görülen bir durum olup Pazartesi Sendromu olarak adlandırılır.
De-clerembault Sendromu: 'O beni seviyor!'
De-clerembault sendromu çoğunlukla kadınlarda görülen oldukça ilginç bir sendromdur. De-clerembault Sendromu hakkında aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Tahlil Yorumlama Hizmetimiz İçin Önemli Uyarı
Tahlil.com'da ücretsiz olarak tahlil yorumlama hizmeti verilmektedir.Tahlilleriniz alanında uzman doktorlarımız tarafından yorumlanmaktadır. Uzmanlarımıza sorduğunuz tahlil sonucunuzun sağlıklı olarak…
Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Bel fıtığı: omurganın destek yastığı olan disklerden bir veya bir kaçının bulunması gereken yerden taşıp, vücuttan önemli mesajları beyne taşıyan sinirlere baskı yapmasıdır
Şok Nedir? Çeşitleri, Belirtileri, Evreleri Nelerdir?
Şok: ani kanamalar, kazalar, enfeksiyonlar, yanıklar veya kronik hastalıklar sonucunda hücrelerin yeterli besin ve oksijen alamaması durumudur