Nikotin Testi Nedir?

Tahlil.com’a sıklıkla gelen sorulardan bir tanesi nikotin testi ve yapılış nedenleridir. Nikotin, besin olarak tüketilen bazı sebzelerde az miktarda, sigaranın ham maddesi olan tütün bitkisinde ise yoğun olarak bulunan bir maddedir.

Nikotin Testi Nedir?

A

Tahlil.com’a sıklıkla gelen sorulardan bir tanesi nikotin testi ve yapılış nedenleridir. Nikotin, besin olarak tüketilen bazı sebzelerde az miktarda, sigaranın ham maddesi olan tütün bitkisinde ise yoğun olarak bulunan bir maddedir.


Nikotin maddesi vücutta bağımlılığa sebep olmaktadır. Tütün gibi nikotin oranı yüksek ürün tüketiminde nikotin bağımlılığı oldukça hızlı gerçekleşmektedir.


Sigara bağımlılığının sorumluluğunu büyük ölçüde nikotin maddesi üstlense de sigaraya bağımlılığın psikolojik bir boyutu da olduğu yadsınamaz bir gerçekliktir.


Nikotin testi de özellikle tütün ürünlerinin kullanılıp kullanılmadığını belirlemek veya takip etmek için kullanılan bir testtir.


Vücutta nikotin değerinin ölçülmesine dayanan nikotin testi çoğunlukla çocuklarının nikotin bağımlısı olduğunu düşünen ve bu bağımlılığın varlığını belirlemek isteyen ebeveynlerin başvurduğu bir testtir.


Nikotin testi, bağımlılığı araştırılmak istenen kişiden alınan kan örneği ile yapılmaktadır.


Nikotin testi merak edilen bir test olmasına karşın her laboratuvarda çalışılmamaktadır. Bu durumun en önemli nedeni pahalı bir test olmasıdır.


Bunun yanı sıra nikotinin ortalama olarak 24 saat içinde kanda anlamlı varlığını yitirmesi sebebiyle de test pek kullanışlı değildir.


Testten doğru bir sonuç elde etmek için, nikotin tüketimi olduğu düşünülen kişinin test yapılmadan 24 saat içerisinde nikotin içeren bir ürün tüketmiş olması gerekmektedir.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Vajinal Mantar Bulaşıcıdır
Vajinal mantar; özellikle kaşıntı ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır, doktor kontrolü gerektirir.
İdrar Yolu Enfeksiyonu, Nedenleri,Türleri Nedir?
İdrar yolu enfeksiyonu (İYE),  idrar yolunun bir veya birden fazla bileşenlerinin  enfeksiyonu olarak tanımlanabilir.
Bahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir ?
Bu yıl sert geçen kışın ardından gelen bahar ayları beraberinde bahar yorgunluğu sorunlarını da getirdi.
Trigeminal Nevralji Hastalığı ve Cerrahi Tedavisi Nedir?
Trigeminal Nevralji şiddetli ağrıyla seyreden ve günlük yaşamda ciddi problemler yaratabilen önemli bir sağlık sorunudur.
İlk, Orta ve Son İdrar Tahlili Nedir?
İdrar tahlili bir çok hastalığı tespit etmek amacıyla hastalardan istenen en genel tahlillerden biridir.
Hastalığın “Taşıyıcısı” Olmak Ne Demek?
Kavram yanılgıları insanları çoğu zaman tedirgin etmekte, korkutmaktadır. Ancak insan, bilgi sahibi olduğu konudan korkmayacağı gibi; bu kavramla ilgili olabilecekleri, alabileceği tedbirleri,…
Gebelikte Kese Ne Zaman Ultrasonda Görülür?
Gebe olan anne adayları gebelik testi sonrası gebelik kesesinin de ultrasonda görülmesini sabırsızlıkla beklerler. Gebeliğin kesin tanısı gebelik kesesinin ultrasonda görülmesiyle…
Tüp Bebek Öncesi Yapılması Gereken Testler
Bebek sahibi olamayan çiftler için tüp bebek imkanı önemli bir umuttur.Tüp bebek öncesi doktorlar çiftlerden bir takım tahliller isterler.
AİDS Tanısı Nasıl Koyulur?
AİDS tanısı için yapılan tahliller günümüzde hemen her laboratuvarda yapılmaktadır.
İdrar Proteini Testi Nedir? Hangi Durumlarda İstenir?
İdrar proteini testi,  idrarda normalde atılmaması gereken ancak  hastalık durumlarında ortaya çıkabilen protein miktarını ölçme amacıyla doktorlarca istenmektedir.
TG Testi ve Tiroid Kanseri Teşhisi
TG testi ile kandaki tiroglobulin miktarı ölçülür ve böylece tiroid kanserinin tanısı konusunda önemli bilgiler alınabilir.
M2-PK Dışkı Testi, Kolorektal Hastalıkların Tanısında Kullanılan Bir Yöntemdir
Kolorektal Kanser, bağırsak polipi ve bağırsak iltihabı dünya çapında sık görülen hastalıklardır.