Öfkenizi Kontrol Edin

Öfke, doğru zamanda ve kontrollü olarak yaşandığında normal olarak değerlendirilen bir duygudur. Ancak çoğu zaman öfke, aşırı ve zamansız ifade edilir.

Öfkenizi Kontrol Edin

A

Öfke, doğru zamanda ve kontrollü olarak yaşandığında normal olarak değerlendirilen bir duygudur. Ancak çoğu zaman öfke, aşırı ve zamansız ifade edilir.


Zamanından önce ve aşırı gösterilen öfke duygusu kişileri ve çevresinde bulunan diğer kişileri ciddi olarak etkileyebilir ve geri dönüşümü imkansız zararlara yol açabilir.


Öfkenin tüm bu yıkıcı özelliklerinden dolayı kontrol edilmesi ve sağlıklı bir şekilde ifade edilmesi son derece önemlidir.


Öfke kontrolü için uzman tavsiyeleri:


Sizi öfkelendirecek bir durum yaşadığınızda ve öfkelenmeye başladığınızı hissettiğinizde diyaframdan derin nefes alarak vücudunuzu ve beyninizi sakinleştirmeye çalışın. Sakinleşmeye başladığınızda bulunduğunuz durumu çok daha sağlıklı değerlendirebilirsiniz.


Öfke patlamalarında çoğunlukla kişiler anlatmak istediklerini abartılı ve biraz da kırıcı sözlerle anlatırlar. Bu durumda öfkelenen kişi yaşadığı durumu, kendisinin de duyabileceği bir tonda çok daha gerçekçi sözcüklerle ifade ederse sakinleşmesi çok daha hızlı ve kolay olacaktır.


Öfkelenmemize sebep olan bazı durumlar bizim dışımızda gelişebilir. Bu durumda öfke kontrolü için sorunlar çözümsüz olsa da sorun karşısında sakin kalabilme yollarını düşünmek ve uygulamaya çalışmak öfke kontrolünü kolaylaştıracaktır.


Öfke anında kullanılan sözcüklerin ve üslubun biraz daha mizaha yakın olması hem ortamı yumuşamasına hem de öfkenin sakinleşmesine yardım edecektir.


Son olarak, bulunduğunuz ortamda öfkenizi kontrol edemediğinizi hissettiğiniz anda ortamdan uzaklaşmaya veya dikkatinizi başka alana çevirmeye özen gösterin. Böylece sonucu ciddi olabilen öfke patlamalarını atlatmış olacaksınız.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kanser Belirtilerini Mutlaka Dikkate Alın
Kanser rahatsızlığı son yüzyılın başına dert olan hastalıkların başında gelmektedir
Yoğurt vücuttaki yağ depolarını eritir
Günlük yemek programda alınan yeterli miktarda kalsiyum, yağ depolarını eritir ve vücudun fazladan yağ üretimini azaltır
Ani Baş Dönmeleri Neden Olur?
Birden bire ortaya çıkan ve kişide denge kaybına yol açan baş dönmeleri korkutucu sonuçlar doğurabilir
Çamaşır Suyu Kanserojen mi?
Çamaşır suyu, en sık kullanılan ve hijyenine en çok güvenilen temizlik ürünüdür
İleri Yaş Gebelikleri Çocuğun Kanser Riskini Artırır
Yaşam koşullarının değişmesi, eğitim süresinin uzaması, sosyal kaygıların artması gibi sebeplerle toplumun yapısı da değişmeye başlamaktadır
Kalp Krizi Nedir, Nasıl Geçirilir?
Kalp krizi günümüzde görülen en büyük sağlık sorunlarından biridir
1 Yaşına Kadar Bebeğe Hangi Testler Yapılmalıdır?
Bebeklerin doğumundan 1 yaşına kadar geçen süreçte yapılması gereken testler vardır
Aşeren Baba: Couvade Sendromu
Hamilelik sürecinde annenin aş ermesi oldukça yaygın görülen hatta hamileliğin getirdiği olağan bir durum olarak kabul görmüştür
Sünger Böbrek Nedir?
Böbrekteki idrar toplama kanallarının idrarı, böbrekte ilgili bölüme boşalma sırasındaki anormallikler sonucu oluşan bir rahatsızlıktır
Çocuk Yaz İshallerini Asla Hafife Almayın!
Çocuk yaz ishalleri, yaz aylarında ve genellikle 0-5 yaş arası çocuklarda görülür
Yemeği Üfleyerek Soğutmayın
Nefes vermek; vücutta işlevi bitmiş, karbondioksit bakımından yoğun olan havanın vücuttan atılmasıdır
İnsüline Alternatif Geliyor
Diyabet hastalarının kullanmak zorunda oldukları insülin, kullanması oldukça sıkıntı veren, ancak zorunlu olan bir çözümdür