Öfkenizi Kontrol Edin

21.05.2018 05:57
Öfke, doğru zamanda ve kontrollü olarak yaşandığında normal olarak değerlendirilen bir duygudur. Ancak çoğu zaman öfke, aşırı ve zamansız ifade edilir.

Öfkenizi Kontrol Edin

A

Öfke, doğru zamanda ve kontrollü olarak yaşandığında normal olarak değerlendirilen bir duygudur. Ancak çoğu zaman öfke, aşırı ve zamansız ifade edilir.


Zamanından önce ve aşırı gösterilen öfke duygusu kişileri ve çevresinde bulunan diğer kişileri ciddi olarak etkileyebilir ve geri dönüşümü imkansız zararlara yol açabilir.


Öfkenin tüm bu yıkıcı özelliklerinden dolayı kontrol edilmesi ve sağlıklı bir şekilde ifade edilmesi son derece önemlidir.


Öfke kontrolü için uzman tavsiyeleri:


Sizi öfkelendirecek bir durum yaşadığınızda ve öfkelenmeye başladığınızı hissettiğinizde diyaframdan derin nefes alarak vücudunuzu ve beyninizi sakinleştirmeye çalışın. Sakinleşmeye başladığınızda bulunduğunuz durumu çok daha sağlıklı değerlendirebilirsiniz.


Öfke patlamalarında çoğunlukla kişiler anlatmak istediklerini abartılı ve biraz da kırıcı sözlerle anlatırlar. Bu durumda öfkelenen kişi yaşadığı durumu, kendisinin de duyabileceği bir tonda çok daha gerçekçi sözcüklerle ifade ederse sakinleşmesi çok daha hızlı ve kolay olacaktır.


Öfkelenmemize sebep olan bazı durumlar bizim dışımızda gelişebilir. Bu durumda öfke kontrolü için sorunlar çözümsüz olsa da sorun karşısında sakin kalabilme yollarını düşünmek ve uygulamaya çalışmak öfke kontrolünü kolaylaştıracaktır.


Öfke anında kullanılan sözcüklerin ve üslubun biraz daha mizaha yakın olması hem ortamı yumuşamasına hem de öfkenin sakinleşmesine yardım edecektir.


Son olarak, bulunduğunuz ortamda öfkenizi kontrol edemediğinizi hissettiğiniz anda ortamdan uzaklaşmaya veya dikkatinizi başka alana çevirmeye özen gösterin. Böylece sonucu ciddi olabilen öfke patlamalarını atlatmış olacaksınız.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanısı Nasıl Koyulur?
İdrar yolu enfeksiyonu; idrarda yanma ve ağrıyla kendini belli eden, bakteri  ve/veya mantar kaynaklı hastalıktır.
HbA1c Tahlili Nedir? Diabet Tanısı ve HbA1c Testi
HbA1c: kronik bir hastalık olan diyabetin takibinde en önemli tahlillerden birisidir. HbA1c tahlili son üç ayın kan şekeri ortalaması hakkında bilgi verir. Kanda şeker yükseldikçe…
Yaza Girmeden Zayıflamak İstiyorsanız Metabolizma Hızınızı Ölçtürün
Yaza girerken amacınız zayıflamak ise, metabolizma hızınızı ölçtürmek çok önemlidir.
Düzenli Olarak Yaptırmanız Önerilen 10 Tahlil Nedir?
Sağlığımızın takibi ve kontrolü için düzenli aralıklarla bazı tahlillerin yapılması gerekmektedir. Özellikle doktorların hastalarından en sık istediği ve düzenli olarak yapılmasını…
Evde Kısırlık Testi
Kısırlık (infertilite); kadın veya erkekte, bebek sahibi olmayı engelleyen durumlardır.Kısırlık tanısında evde yapılan bazı testler vardır.Doktor kontrolünde sağlık merkezlerind eyapılan laboratuvar…
ASA (Anti Sentromer Antikor) Testinin Normal Değeri Nedir?
ASA; anti sentromer antikorun kısaltmasıdır. Anti Sentromer Antikor testi sonuçları incelendiğinde normal değeri ve anormal değerleri sıklıkla merak edilmektedir.
Biyokimya Laboratuvarı ve Klinik Biyokimya
Biyokimya bitki, hayvan ve mikroorganizma biçimindeki bütün canlıların yapısında yer alan kimyasal maddeleri ve canlının yaşamı boyunca sürüp giden kimyasal süreçleri…
Kadınlar Hormon Tahlillerini Gönderirken Nelere Dikkat Etmeliler?
Sitemize kadınların hormon tahlilleri ile ilgili sorular sık olarak sorulmaktadır.Ancak sorularınızın sağlıklı şekilde cevaplanması için bazı bilgilere ihtiyacımız var.
Tahlil.com’a Soru Sormadan ve Tahlil Göndermeden Önce Lütfen Uyarılarımızı Okuyun!!!
Tahlil.com'a uzmanlarımız tarafından cevaplanmak üzere gelen sorularınızı göndermeden önce uyarılarımızı okumanızı öneriyoruz.
Kürtaj Tartışmaları Gebelik Testinin Önemini Arttırıyor
Son günlerde ülkemizde kürtaj tartışmaları gündeme oturdu.Kürtaj tartışmaları ise kan ve idrarda gebelik testinin önemini arttırıyor.
LDL Düzeyi Hangi Seviyede Olmalı?
LDL, düşük yoğunlukta lipoprotein anlamına gelmektedir.Halk arasında kötü kolesterol olarak da bilinir.Değerinin yüksek olması istenen bir durum değildir.LDL değerinin hangi seviyelerde…
Kadınlarda Testestoron Hormonu, Düşüklüğü ve Yüksekliği
Erkeklik hormonu  olan testesteron erkeklerde yüksek miktarlarda kadınlarda ise düşük miktarlarda salgılanır.Kadınlarda testestoron düşüklüğü ve yüksekliği…