Önceden Hazırlık Gerektiren Tahliller Nelerdir

Bazı tahlilleri yaptırmaya gitmeden önce bazı hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Tahlillerden sağlıklı sonuç elde etmek için dikkat edilmesi gerekenleri dikkate alınmalıdır. Yapılacak tahlilin özelliğine göre hazırlıklar da farklılık göstermektedir.

Önceden Hazırlık Gerektiren Tahliller Nelerdir

A

Bazı tahlilleri yaptırmaya gitmeden önce bazı hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Tahlillerden sağlıklı sonuç elde etmek için dikkat edilmesi gerekenleri dikkate alınmalıdır. Yapılacak tahlilin özelliğine göre hazırlıklar da farklılık göstermektedir.


Kan tahlili , idrar tahlili ve diğer tahlilleri vermeden önce yapılması gereken bazı hazırlıklar vardır.


Spermiogram tahlili için ise, tahlile gelmeden önce en az 3 gün süreyle cinsel perhiz yapılması gerekmektedir. 3 gün boyunca test için örnek verecek kişinin cinsel ilişkiye girmemesi, mastürbasyon yapmaması gerekmektedir.


Şeker yükleme tahlili için; standart iki saatlik ve üstü şeker yükleme testidir. Test için hekiminiz aksi bir durum belirtmediği sürece en az üç günlük karbonhidrattan zengin beslenme önerilmektedir. Bu test öncesinde karbonhidrat kısıtlayıcı diyet yapması metabolizmayı etkilemekte ve test sonuçlarında yanılmalara yol açmaktadır.


Selofan bant ile dışkı araştırılması; özellikle Enterobius vermicularis (Kılkurdu) yumurtalarının saptanmasında kullanılan yöntemdir. Dişileri genellikle geceleyin makattan dışarı çıkar ve makat etrafına yumurtalarını bırakır. Bant yöntemi parazit aranacak kişiye sabah tuvaletini yapmadan ve makat bölgesinin temizliği yapılmadan önce uygulanmalıdır.


Mantar incelemesi için; mantar analizi veya mantar kültürü yaptırmadan önce en az 1 hafta süretiyle mantar ilacı kullanılmaması gerekmektedir. Cilt veya tırnaktan alınacak örneklerde bu bölgelerin yıkanmaması, keselenmemesi ve sabunlanması önerilmektedir.


Dışkıda gizli kan tahlili için en az 2 gün öncesinden kırmızı et, et içeren şarküteri ürünleri brokoli, turp, şalgam gibi gıdaların kesilmesi gerekmektedir. Dışkılama sırasında zorlanmamak için acılı gıdaların yenmemesi gerekmektedir. Aspirin, ve benzeri antienflamatuar ilaç ve demir ilaçları kullananların laboratuvarı önceden haber vermesi önerilmektedir.


Dışkıda parazit tahlili için ise; dışkı örneği de en geç 30 dakika içinde tahlilin yaptırılacağı laboratuvara ulaştırılmalıdır.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Doğru Yatış Pozisyonu Mutlu Uyanmak İçin Oldukça Önemli
Yatakta nasıl yattığınız sabah nasıl uyandığınızı etkileyebilir
Yaz Aylarında Boğulma Tehlikesine Karşı Dikkatli Olunmalı
Yaz aylarında yüzme amacıyla suya girenlerde boğulma vakaları da görülmekte
Vücudumuzdaki Ödemler Pek Çok Hastalığı İşaret Edebilir
İnsan vücudunda ödemler belirli  bir bölge veya  organ ile sınırlıdır
İnce ve Sütun Bacaklara Sahip Olmak İçin Öneriler
Bayanlar için ince ve sütun gibi bacaklara sahip olmak her zaman hedeflenen bir arzudur
Erken Menapozu Obezite ve Sigara Tetikliyor
Her 100 kadından 3’ünde görülen ve nedeni çoğunlukla bilinmeyen erken menopozu tetikleyen etkenlerin başında obezite ve sigara geliyor
Üriner İnkontinans (İdrar Kaçırma) Nedir?
Üriner inkontinans, mesaneden kişinin isteği dışında idrar kaçırması demektir
Endometrium ( Rahim ) Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Endometrial kanser kadınlarda sık görülen bir kanser türüdür
7 Soru ve Cevapta İnsülin Direnci Nedir?
İnsülin direnci günümüzde sık olarak tartışılan ve merak edilen bir sağlık sorunudur
Metabolik sendrom nedir?
Metabolik sendrom; kan yağında, kan basıncında ve kan şekerinde yükselmeye bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır
Metabolik Sendrom Nedir?
Metabolik sendrom; sistemik bozuklukların birbirine eklendiği, ciddi bir endokrinopati hastalığıdır
Metabolik Sendrom Nedir ve Tanısı Nasıl Koyulur
Günümüzde dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının artmasıyla birlikte Metabolik Sendrom vakaları da giderek artmaktadır
Tiroid Hastalıkları ve Tahlilleri Hakkında Genel Bilgiler
Kanda TSH ve tiroit hormonlarının (T3 ve T4) düzeylerinin ölçülmesi, tiroidin çalışması hakkında önemli bilgiler verir  Tiroid bezince 2 hormon salgılanır,bunlar tiroksin (T4), ve tiriiyodotironin (T3)…