Önceden Hazırlık Gerektiren Tahliller Nelerdir

25.05.2018 05:37
Bazı tahlilleri yaptırmaya gitmeden önce bazı hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Tahlillerden sağlıklı sonuç elde etmek için dikkat edilmesi gerekenleri dikkate alınmalıdır. Yapılacak tahlilin özelliğine göre hazırlıklar da farklılık göstermektedir.

Önceden Hazırlık Gerektiren Tahliller Nelerdir

A

Bazı tahlilleri yaptırmaya gitmeden önce bazı hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Tahlillerden sağlıklı sonuç elde etmek için dikkat edilmesi gerekenleri dikkate alınmalıdır. Yapılacak tahlilin özelliğine göre hazırlıklar da farklılık göstermektedir.


Kan tahlili , idrar tahlili ve diğer tahlilleri vermeden önce yapılması gereken bazı hazırlıklar vardır.


Spermiogram tahlili için ise, tahlile gelmeden önce en az 3 gün süreyle cinsel perhiz yapılması gerekmektedir. 3 gün boyunca test için örnek verecek kişinin cinsel ilişkiye girmemesi, mastürbasyon yapmaması gerekmektedir.


Şeker yükleme tahlili için; standart iki saatlik ve üstü şeker yükleme testidir. Test için hekiminiz aksi bir durum belirtmediği sürece en az üç günlük karbonhidrattan zengin beslenme önerilmektedir. Bu test öncesinde karbonhidrat kısıtlayıcı diyet yapması metabolizmayı etkilemekte ve test sonuçlarında yanılmalara yol açmaktadır.


Selofan bant ile dışkı araştırılması; özellikle Enterobius vermicularis (Kılkurdu) yumurtalarının saptanmasında kullanılan yöntemdir. Dişileri genellikle geceleyin makattan dışarı çıkar ve makat etrafına yumurtalarını bırakır. Bant yöntemi parazit aranacak kişiye sabah tuvaletini yapmadan ve makat bölgesinin temizliği yapılmadan önce uygulanmalıdır.


Mantar incelemesi için; mantar analizi veya mantar kültürü yaptırmadan önce en az 1 hafta süretiyle mantar ilacı kullanılmaması gerekmektedir. Cilt veya tırnaktan alınacak örneklerde bu bölgelerin yıkanmaması, keselenmemesi ve sabunlanması önerilmektedir.


Dışkıda gizli kan tahlili için en az 2 gün öncesinden kırmızı et, et içeren şarküteri ürünleri brokoli, turp, şalgam gibi gıdaların kesilmesi gerekmektedir. Dışkılama sırasında zorlanmamak için acılı gıdaların yenmemesi gerekmektedir. Aspirin, ve benzeri antienflamatuar ilaç ve demir ilaçları kullananların laboratuvarı önceden haber vermesi önerilmektedir.


Dışkıda parazit tahlili için ise; dışkı örneği de en geç 30 dakika içinde tahlilin yaptırılacağı laboratuvara ulaştırılmalıdır.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Böbrek Taşı Neden Olur?
Böbrek taşının tam olarak neden oluştuğu henüz netliğe kavuşmamış bir durumdur
Diyabetik Ayak Sendromu Nedir?
Şeker hastalığı da olarak bilinen diyabet, tedavi edilmediği taktirde ciddi damar ve doku tahribatına neden olabilir
Gebelikte Neden Hafta Hesabı Yapılır?
Gebelik sürecinde bebeğin takibi hayati önem taşır
Ateş, Yorgunluk ve Terleme Varsa Lenfomaya Dikkat!
Lenfoma kötü huylu bir  hastalıktır
Ter Kokusundan Nasıl Kurtulabilirsiniz?
Yaz ayları yaklaştıkça ter kokmak daha büyük korku haline gelir
Vitiligo Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Vitiligo deri  hastalığı ; halk arasında ala olarak da  adlandırılır
 Bulimia Hastalığı Nedir?
Bulimia bir zihinsel ve ruhsal hastalıktır
Kemik Sağlığında Ülke Durumu
Kemik sağlığı hemen herkesin fikrinin olduğu bir konudur
Yalnızlığın Olumlu Etkileri
Yalnız kalmak çoğu zaman olumsuzluklarıyla anılan bir durumdur
Kamburluk Belirtileri Nelerdir?
Kamburluk omurga eğriliğidir
Hamilelikte Yüksek Tansiyon, Tansiyon İlaçlarından Daha Tehlikeli Olabilir mi?
Yüksek tansiyon ilacı kullanıp çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında, bebeğe zararı olabileceği düşünülerek, kullandıkları tansiyon ilaçlarını doktor kontrolünde…
Hacamat Hakkında Merak Edilenler
Hacamat; deri altında biriken artık vücut için bir fonksiyonu olmayan kanın alınarak, kan dolaşımını rahatlatmak, vücudu bu ağırlıklardan kurtarım hastalıklardan korumak için kullanılan bir yöntemdir