Polen Alerjisinden Korunma Yolları Nelerdir?

03.04.2018 10:30
İlkbaharın gelişiyle birlikte polen alerjisi yaşayan kişilerin da hayatları zorlaşmaktadır. Havada uçuşan bu tozcuklar, hapşuruklara, burun ve göz akıntılarına yol açmaktadır. Bu durumdan tamamen kaçmak mümkün olmasa da alınacak küçük önlemlerle daha hafif atlatmak kolaydır.

Polen Alerjisinden Korunma Yolları Nelerdir?

A

İlkbaharın gelişiyle birlikte polen alerjisi yaşayan kişilerin da hayatları zorlaşmaktadır. Havada uçuşan bu tozcuklar, hapşuruklara, burun ve göz akıntılarına yol açmaktadır. Bu durumdan tamamen kaçmak mümkün olmasa da alınacak küçük önlemlerle daha hafif atlatmak kolaydır.


Polenlerin havada daha çok bulunduğu saatler sabah 05.00 ve 10.00 dır. alerjisi olan kişilerin bu saatlerde dışarı çıkmamaları, hatta odalarını dahi bu saatlerde havalandırmamaları önerilir.


Güneş olmasa dahi, muhakkak güneş gözlüğü takın bu sayede havada uçuşan polenler göze temas etmez ve göz sulanması yaşamazsınız. Eve dönüşte ise gözlükler yapışan polenlerden kurtarılmak amacıyla muhakkak akan suyun altında yıkanmalıdır.


Ağızdan değil burundan nefes alın. Burun kıllarının görevi dışarıdan gelen havayı süzerek vücuda almak, yani yabancı cisimleri ayırarak sadece havanın içeri girmesini sağlamaktır. Burundan nefes aldığınızda havadaki polenler vücudunuza giremez ve şikayetleri azaltır.


İnsanlar spor yaparken çok hızlı nefes alıp verir. Böylece polenler vücuda daha çok nüfus eder. İşte bu durumla karşı karşıya kalmamak için bahar aylarında spor açık havada değil, kapalı ortamlarda yapılmalıdır.


Polen alerjiniz varsa yüzünüzü sık yıkayın ve sık sık kıyafetlerinizi değiştirin. Çıkardığınız kıyafetleri havalandırmadan dolaba kaldırmayın bu sayede yapışan polenleri vücudunuza temas etmeden atmış olursunuz.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Krup nedir? Belirtileri nelerdir
Krup küçük çocuklarda sık görülen, gırtlak ve çevresini tutan viral bir hastalıktır
Kaç Tür Stres Vardır?
Stresli bir kişiye; çevresindeki uyaranlar karşısında daha iyi davranma ve seçim yapma fırsatını veren stresin, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu ifade edilmektedir
Sağlıklı Anne Adayının Beslenme Reçetesi
Hamile kadınlar  doğacak bebeklerinin sağlıkları için beslenmelerine büyük önem göstermelidir
Çocuklarda Respiratuar Sinsityal Virüs(RSV) Enfeksiyonu Tehlikesi
Respiratuar Sinsityal Virüs(RSV) Enfeksiyonları yenidoğan bebeklerde önemli bir sağlık sorunudur
Düzenli Egzersiz ve Hipertansiyona Olumlu Etkisi
Kan basıncının (tansiyon) kontrol edilmesinde düzenli yapılan egzersiz oldukça etkilidir
Uçuk Nedir? Uçuk Hakkında Merak Ettiklerimiz
Uçuk sıkça karşılaştığımız ve hemen herkesin merak ettiği bir hastalıktır
Kolesterol Tahlili ve Kolesterolu Düşüren Gıdalar
Kolesterol tahlili günlük hayatta sıkça bahsedilen popüler bir tahlildir
İşitme Testleri ve Odiyometri Testi Nedir? Neden Yapılır?
İşitme testleri odiyometristlerce kolaylıkla yapılabilen ve işitme kaybı şüphesi olan kişilere uygulanan tahlil yöntemlerindendir
Gıda İntoleransı ve Çocuklarımız
Çocuklarımızı her zaman sağlıklı olduğunu düşündüğümüz, büyümeleri ve gelişmeleri için gerekli olan taze meyve ve sebze, süt ve süt ürünleri gibi gıdalarla beslemek isteriz
Erken Boşalma (Pre-matur Ejakulasyon)
Erken boşalma penisin vajen içerisine girmeden hemen önce ya da girer girmez hemen meni gelmesi yani boşalmanın istenenden daha erken gerçekleşmesi durumudur. 
Gonore (Bel Soğukluğu)
Gonore halk arasındaki adıyla da bel soğukluğu önemli bir cinsel yolla bulaşan hastalık türüdür.
Spermiyogram (Sperm testi)
Spermiyogram, erkek infertilitesini (kısırlık) belirlemek amacıyla yapılan bir testtir. Bu test inferitilite araştırmasında çiftler değerlendirilirken öncelikle uygulanması gereken spermiyogram testidir.