Sahurda Doğru Beslenmek için Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Gün boyu bütün ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir öğündür .Bu yüzden sahur yaparken birçok noktaya dikkat etmeliyiz. Bunlardan önemli olan kısımları sizinle paylaşmak istiyoruz.

Sahurda Doğru Beslenmek için Nelere Dikkat Etmeliyiz.

A

Gün boyu bütün ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir öğündür .Bu yüzden sahur yaparken birçok noktaya dikkat etmeliyiz. Bunlardan önemli olan kısımları sizinle paylaşmak istiyoruz.


Sahur yapmamak metabolizmanın yavaşlamasına sebep olacaktır.Ayrıca açlık süresini daha da uzatacaktır. Bu da kan şekeri düşüklüğü baş ağrısı gibi durumların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.


Sahurda kesinlikle ağır yiyecekler tüketmemeliyiz.Bu yiyecekler gün boyu reflü gibi mide sorunlarıyla rahatsız olmanıza sebep olabilir.


En önemli kısmı da sıcak ramazan günlerinde sıvı kaybını engellemektir.Sahurda olmazsa olmazınız su olmalıdır.Yeterli miktarda tüketmeye özen göstermelisiniz.


Tuzdan mümkün olduğunca uzak durmalısınız.Sahurda aşırı tuz tüketimi gün boyu susamanıza sebep olacaktır.


Sahurda lifli besinler tüketmek daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.Ayrıca lifli besinler şeker ve kolesterol düzeylerinin kontrolünde de görevlidir.


Kan şekerini düzenli tutacak ve acıkma süresini uzatacak protein açıdan zengin beslenmek önemlidir.Sahurda masamızda bulunması gereken diğer bir besindir.


Sahurda süt içmek yoğurt,yumurta ve peynir tüketmek protein ve yağ açısından vücudunuzun eksikliğini giderecektir.


Ayrıca vitamin ve mineral açıdan kendimizi desteklemeliyiz. Gün boyu iyi hissetmek için meyve ve sebze tüketmeyi ihmal etmemeliyiz.


Son önerimizde özellikle bağışıklık sistemi zayıf kişilerin sahurda bir avuç kuru yemiş tüketmesidir. Kuruyemiş doygunluğun biraz daha uzun sürmesini sağlayacaktır ve bağışıklığı güçlendirecektir.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Stres Kaynaklı Ağrılardan Kurtulma Yolları Nelerdir?
Stres, birçok hastalığın tetikleyicisi olduğu gibi yaşanan vücut ağrılarının çoğunun da kaynağı olarak gösterilmektedir.
Çocuklar da Strese Girer!
Yapılan araştırmalar ve uzman görüşleri yetişkinlerin geçirdiği hastalıkların pek çoğunun nedeni baş edilemeyen stres hali olduğu yönündedir.
Bradikardi ve Taşikardi Nedir?
Normal kalp atım sayısının artarak değerlerin üzerine çıkması durumuna taşikardi denilmektedir. Bradikardi ise tam tersi durumdur.Kalp atım sayısı normalin altıdır.
Çocuğu Olmayan Çiftlere Yapılan İnfertilite Testleri
Çocuğu olmayan çiftleri, uzun bir tahlil maratonu beklemektedir. Çocuğu olmayan çiftlere tedavi öncesi bir takım infertilite testleri yapılmaktadır.
MHRS Laboratuvar Sonuçları
MHRS sistemi ile vatandaşlarımız artık internet üzerinden kolaylıkla hekim randevusu alıyor.
Bence Jones Protein Testi Nedir?
Bence jones proteinleri disülfit dimerler veya tek zincir kovalan olmayan dimerler halinde veya her iki şekilde görülebilir.
Gruber Widal Testi Nedir? Hangi Hastalık Tanısında Kullanılır?
Gruber-Widal testi tifo ve paratifo hastalıkların serolojisinde kullanılmaktadır.
Prostat Muayenesi Nasıl Yapılır?
Tıpta önemli bir yere sahip bu muayene şekli hastalar tarafından aksatılabilmekte veya hastalar  ikinci kez yaptırmaktan kaçınabilmektedir.
Kan Alma Tüpleri Neden Farklı Renklerdedir?
Kan tahlili istendiğinde alınan kan örnekleri çoğunlukla farklı renkte kapaklara sahip tüplere alınarak incelemeye gönderilir.
Kemik Yaşı Belirleme Tahlili
Pek çok yerde kullanılan kemik tarama testi, kişinin kemik yaşının belirlenmesinde ve çoğu zaman doğru dozda tedavi uygulamak amaçlı yapılır.
Meme Kanseri Tanısı İçin Gerekli Tahliller
Meme kanseri kadınlar ağırlıkta olmak üzere erkeklerde de görülen bir kanser türüdür.
Testosteron Nedir? Erkeklerde Testosteron Nasıl Arttırılır?
Testosteron hormonu özellikle erkeklerin sıkça konuştuğu ve yüksekliği durumunda da gurur duydukları bir hormondur.Testosteron hormonunun erkeklerin hayatındaki yeri ve erkeklerin testosteron…