Sahurda Doğru Beslenmek için Nelere Dikkat Etmeliyiz.

21.05.2018 05:59
Gün boyu bütün ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir öğündür .Bu yüzden sahur yaparken birçok noktaya dikkat etmeliyiz. Bunlardan önemli olan kısımları sizinle paylaşmak istiyoruz.

Sahurda Doğru Beslenmek için Nelere Dikkat Etmeliyiz.

A

Gün boyu bütün ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir öğündür .Bu yüzden sahur yaparken birçok noktaya dikkat etmeliyiz. Bunlardan önemli olan kısımları sizinle paylaşmak istiyoruz.


Sahur yapmamak metabolizmanın yavaşlamasına sebep olacaktır.Ayrıca açlık süresini daha da uzatacaktır. Bu da kan şekeri düşüklüğü baş ağrısı gibi durumların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.


Sahurda kesinlikle ağır yiyecekler tüketmemeliyiz.Bu yiyecekler gün boyu reflü gibi mide sorunlarıyla rahatsız olmanıza sebep olabilir.


En önemli kısmı da sıcak ramazan günlerinde sıvı kaybını engellemektir.Sahurda olmazsa olmazınız su olmalıdır.Yeterli miktarda tüketmeye özen göstermelisiniz.


Tuzdan mümkün olduğunca uzak durmalısınız.Sahurda aşırı tuz tüketimi gün boyu susamanıza sebep olacaktır.


Sahurda lifli besinler tüketmek daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.Ayrıca lifli besinler şeker ve kolesterol düzeylerinin kontrolünde de görevlidir.


Kan şekerini düzenli tutacak ve acıkma süresini uzatacak protein açıdan zengin beslenmek önemlidir.Sahurda masamızda bulunması gereken diğer bir besindir.


Sahurda süt içmek yoğurt,yumurta ve peynir tüketmek protein ve yağ açısından vücudunuzun eksikliğini giderecektir.


Ayrıca vitamin ve mineral açıdan kendimizi desteklemeliyiz. Gün boyu iyi hissetmek için meyve ve sebze tüketmeyi ihmal etmemeliyiz.


Son önerimizde özellikle bağışıklık sistemi zayıf kişilerin sahurda bir avuç kuru yemiş tüketmesidir. Kuruyemiş doygunluğun biraz daha uzun sürmesini sağlayacaktır ve bağışıklığı güçlendirecektir.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kirpik Dibi İltihabı(Blefarit) Nedir?
Blefarit; kirpik dibi iltihabıdır. Göz hastalıkları doktorları tarafından tedavi edilmektedir.
İdrarda Gebelik Testi Nedir? Nasıl Yapılır ve Yorumlanır?
Gebelik testleri, idrarda gebelik testi ve kanda gebelik testi olarak iki farklı şekilde yapılır.İdrarda gebelik testi gebe olup olmadıklarını merak eden kadınların kolaylıkla evde uygulayıp yorumlayabildikleri…
Shıh Tzu (Şitsu) Cinsi Köpeklerde Görülen Maruz Kalma Sendromu
Shıh Tzu cinsi köpekler özellikle çocuklu aileler için harika bir alternatiftir.Bu harika yaratıklar özellikle çocuklar olmak üzere insanlarla inanılmaz bir yakınlık…
Çocuklarda Kalça Çıkığı
Eskiden doğuştan kalça çıkığı olarak bilinmekteyken günümüzde ise Gelişimsel Kalça Çıkığı olarak adlandırılmaktadır.
Artrogripozis Nedir?
Artrogripozis konjenital bir genetik hastalığıdır.
Blefarit Göz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Blefarit bir göz hastalığıdır. Blefaritin çeşitli belirtileri vardır.Blefarit  hastalığı ve belirtileri hakkında aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Peptik Ülser Nedir? Peptik Ülser Belirtileri Nelerdir?
Peptik ül.ser, mide veya duodenum iç yüzeyinde genellikle Helicobacter pylori adı verilen bir bakterinin  neden olduğu mikrobik enfeksiyon sonucu oluşan bir yaradır
Zoonotik Hastalıklar (Zoonozlar) Nedir? Nasıl Yayılır ve Nasıl Korunuruz?
Zoonotik hastalıklar (zoonozlar olarak da bilinir), hayvanlar ve insanlar arasında yayılan mikroplardan kaynaklanır. Evde beslediğiniz canlıdan tutun dışarda sevdiğiniz canlıya kadar pek çok hayvandan…
Kültür Tahlili Nedir? Aşamaları Nelerdir?
Kültür tahlili (kültür antibiyogram); hastada efeksiyon olup olmadığı ve enfeksiyona etken olan mikroorganizmanın ortaya koyulması için yapılmaktadır.Kültür tahlili…
Kan Kültürü Testi Nedir? Kan Kültürü Ne Zaman İstenir?
Kan Kültürü kanda bakteriler veya maya mantarlarının varlığını araştırmak ve mikroorganizmaları tanımlamak için kullanılır.Özellikle hastanede yatan ve ateşi yükselen hastalardan…
Kanserden Korunmak İçin Yapılması Önerilen Tahliller
Türkiye’de her yıl 155 bin kişinin kansere yakalandığı, 60 bin kişinin de bu nedenle yaşamını yitirdiği biliniyor.
Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?
Gebelik testi yaptırmak isteyen anne adayları ve bayanlar çoğu zaman sabırsız olup bir an önce gebelik testi yaptırmak istiyorlar.