Ülkemizin Sağlıkla İlgili Merak Edilenleri

24.04.2018 09:27
Ülkemizde sağlıkla ilgili bir çok yenilik ve iyileştirmeler yapılmakta.Beraberinde de Türkiye'nin sağlıkla ilgili önemli istatistikleri yetkili kurumlarca çıkarılmakta. Ülkemizin sağlıkla ilgili verileri hakkında merak edilen bazı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Ülkemizin Sağlıkla İlgili Merak Edilenleri

A

Ülkemizde sağlıkla ilgili bir çok yenilik ve iyileştirmeler yapılmakta.Beraberinde de Türkiye'nin sağlıkla ilgili önemli istatistikleri yetkili kurumlarca çıkarılmakta. Ülkemizin sağlıkla ilgili verileri hakkında merak edilen bazı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.


Hastalıklar; Ülkemizde her yıl 3 yüz binin üzerinde kalp krizi görülür. 7 milyon civarında diyabet hastası vardır. Her üç vatandaşımızdan biri kilolu sınıfına dahil.


Hastalık sebepleri; Ülkemiz insanlarına göre sağlığın bozulmasının başlıca nedeni stres, Hava kirliliği, Sigara kullanımı.


Alışkanlıklar; Daha sağlıklı olmak için halkın % 67’ si ev yemeklerini tercih ediyor. % 54 oranında taze sebze ve meyve suyu tüketimine dikkat eden kişi mevcut.


Sağlık kontrolü; Ülkemiz insanlarının % 17’si hiç doktor kontrolüne gitmiyor. % 64’ü kapsayan kişiler ise, sağlığı için tüm mal varlığını harcayacağını söylüyor.


Genel durum; Türkiye’nin % 72’si sağlık durumundan memnunken, % 28’i daha sağlıklı olmak için çaba göstermesi gerektiğini düşünüyor.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yumurtlamanızı Tahmin Edip Kolay Hamile Kalın
Yumurtlama tahmin testlerini eczanelerden ve büyük marketlerden rahatlıkla bulabilirsiniz.Bu testler ile tahmini yumurtlama süreci takip edilir.
Albumin Normal Değeri Nedir ?
Albumin testi nutrisyonel durum ve kan onkotik basıncı hakkında bilgi verir. Albumin testi normal değerleri de kan tahlil sonuçlarında merak edilen parametreler arasındadır.
Yara Kültürü Nasıl Yapılır?
Patojen yani hastalık yapan bakterilerin yol açtığı yara enfeksiyonunu belirlemek, bakterinin varlığını saptamak, ayrıca antibiyotik duyarlılık testleri için bakterilerin çoğaltılması…
Kadınların Yaptırması Önerilen 10 Tahlil Nedir?
Genel sağlık kontrollerinde yapılan tahliller kadınlar için büyük önem taşımaktadır. Kadınların check up ve sağlık taraması yönünden yaptırması önerilen 10 tahlili…
Ganser (Saçmalık) Sendromu Nedir?
Ganser sendromu, saçmalık veya düzmece isimleriyle de bilinen bir hastalıktır.Çoğunlukla psikiyatri doktorları tarafından tanı ve takibi yapılmaktadır.
Kadınlarda Yapılması Gereken 10 Tahlil Nedir?
Uzmanlar kadınların öncelikli olarak yaptırmasını önerdikleri 10 tahlili belirlemişler. Sağlıklarına düşkün olan kadınların doktorlarına da danışarak yaptırmaları önerilen ve…
Serolojide Kullanılan ASO Testi Nedir?
Bu test ile kandaki ASO proteinin miktarı ölçülür.
HIV Enfeksiyonu Sonrası Anti HIV Antikorları Ne Zaman Oluşur?
AIDS,  HIV virüsünün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalığın son aşamasıdır.
Gebelerde 'Üçlü Test' ve Uyulması Gereken Kuralları
Gebelikte bebeklerde olabilecek kromozomal anomaliler ve doğumsal anomalilerin tespiti için yapılan bir testtir.
Erkeklerin Yaptırması Gereken 10 Tahlil Nedir?
Sağlığına düşkün erkekler düzenli aralıklarla tahlil yaptırıp sağlık kontrolünden geçmek ister. Bu yazımızda erkeklerin düzenli olarak yaptırması gereken 10 tahlili sizler…
Babalık Testi Nedir? Babalık Testi Nasıl ve Nerede Yapılır?
Babalık testi  DNA analizi yapılan genetik laboratuvarlarda yapılmaktadır.Bu yazımızda babalık testlerine dair merak edilenler, testin neden ve nasıl yapıldığı ve babalık testlerinin nerelerde yapıldığına…
Üreaz Testi Nedir? Üreaz Testi Pozitifliği Ne Anlama Gelir?
Helicobacter pylori, bulunduğu yerde kronik enflamasyona neden olan, midenin çeşitli yerlerine yerleşen, mikroerofilik bir bakteridir. Helicobacter pylorinin midede var olup olmadığını anlamak…