Yemekten Sonra 7 Hatalı Davranış

16.05.2018 12:19
Genelde herkes yemek yedikten sonra uyur, duş alır veya herhangi bir şey yapar ancak yemek yedikten sonra bazı şeylerin yapılmasından uzak durmalıyız ve bunları yapmak için yemekten sonra bir süre ara vererek yapılması tavsiye edilir.

Yemekten Sonra 7 Hatalı Davranış

A

Genelde herkes yemek yedikten sonra uyur, duş alır veya herhangi bir şey yapar ancak yemek yedikten sonra bazı şeylerin yapılmasından uzak durmalıyız ve bunları yapmak için yemekten sonra bir süre ara vererek yapılması tavsiye edilir.


Su içmek, Yemekten hemen sonra su içmek mide asidinin seyreltmesine sebep olur ve böylece yemeklerin iyice midede sindirimi önlenir. Bu nedenle suyun yemekten 30 dakika önce veya sonra içilmesi tavsiye edilir.


Sigara içmek, Genel anlamda sigaranın her zaman içilmesi zararlıdır ancak yemekten hemen sonra içildiğinde mide asidini etkileyerek kötü sonçlara sebep olabilir.


Meyve yemek, Bazıları yemekten hemen sonra meyve yemeye alışmış ancak yemekten hemen sonra yenilen meyveler mide şişkinliğine sebep olur. Pişmiş meyvenin mide üzerinde olumsuz etkisi olmaz.


Duş almak, Yemekten hemen sonra duş almak mide etrafındaki kan akışını etkiler ve hazımsızlığa yol açabilir.


Yürümek, Yemekten sonra en az yarım saate kadar uzun süreli yürüyüşler yapılmamalıdır. Çünkü uzun süreli yürüyüşler hazımsızlığa yol açabilir.


Uyumak, Yemekten sonra en az 2 saate kadar uyunmamalıdır. Böylece yemeklerin sindiriminde çıkan sorunları önleyebiliriz. Bu nedenle geç saatlerde yemek yenilmesi iyi bir fikir değildir.


Çay içmek, Bazen misafir gittiğimizde yemek bitmeden hemen çaylar ismarlanır. Çay mide asidini ve midedeki mineralleri etkiler. Genel anlamda yemekten sonra en az yarım saat arayla çay içmeliyiz.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Genetik testlerde Tükürük Testi mi Kan Testi mi Daha Güvenilir?
Genetik testler, kişiden herhengi bir doku alınarak,o doku üzerinden genetiğinin çözülmesi esasına dayanır.
Detaylı Ultrason Ne zaman Yapılmalı?
Detaylı ultrason; bebeğin anne karnında, uzuvlarının ve organlarının değerlendirildiği işlemdir.
Redüktan Madde (İdrar) Testinin Kullanıldığı Yerler
Bu test, idrarda redüktan madde varlığının değerlendirilmesinde kullanılır.
Patoloji ve Radyoloji Tahlillerinin Yorumlanması
Tahlil.com'a Patoloji ve Radyoloji tahlillerinin yorumlanmasına dair bir çok soru gelmektedir.
Alkali Suyun Faydaları Nelerdir? Kimler Tüketmemelidir?
Alkali; pH değerinin 7,5 ve üzeri olmasını ifade eder. Son zamanlarda sıkça beslenme tarzı olarak sıklıkla gündeme gelmiştir ve sağlıklı yaşama katkıları pek çok araştırma ile…
Progesteron Luteal Faz ve Normal Değerleri Nedir?
Progesteron tahlili kadınlarda üreme döneminde doktorlarca sıklıkla istenen bir hormon testidir.Progesteronun özellikle luteal faz değeri kadında yumurtlama yani ovulasyon olduğu konusunda…
ACE Testi Nedir?
Sarkoidoz tanısını koymaya ve takip etmeye, bu sistemik hastalığı benzer belirtileri olan başka bozukluklardan ayırt etmeye yardımcı olmak için bu test yapılır.
Troponin Testi Nedir? Hangi Durumlarda İstenir?
Troponin kalp veya iskelet kasında bulunan bir proteindir. Troponin kalp krizi veya kalp dokusunda bir zedelenme sonrasında kandaki konsantrasyonu hızla artan bir maddedir.Troponinin kanda normalden fazla…
Testis Torsiyonu Tanısı Nasıl Konur?
Testis torsiyonu; testisin kendi etrafında dönmesi sonucu, kan dolaşımının sağlanamamasıdır.
Diz Kireçlenmesinde (Kıkırdak Aşınması) Horoz İbiği Tedavisi Nedir?
Diz kireçlenmesi sık görülen bir sağlık sorunudur. Diz kireçlenmesi veya kıkırdak aşınmasında da horoz ibiği tedavisi sıklıkla uygulanan ve hastaları rahatlatan bir uygulamadır.Özellikle…
Tetanoz Nedir?
Tetanus, ya da Kazıklı Humma denilen Tetanoz, Clostridium Tetani adı verilen sporlu bakterinin salgıladığı toksine bağlı olarak gelişen ve Hipokrat’dan beri bilinen bakteriyel  bir enfeksiyon…
Hodgkin’s Hastalığı Nedir?
Hodgkin’s hastalığı ilk kez 1832 senesinde Hodgkin tarafından bulunmuştur.