Yemekten Sonra 7 Hatalı Davranış

Genelde herkes yemek yedikten sonra uyur, duş alır veya herhangi bir şey yapar ancak yemek yedikten sonra bazı şeylerin yapılmasından uzak durmalıyız ve bunları yapmak için yemekten sonra bir süre ara vererek yapılması tavsiye edilir.

Yemekten Sonra 7 Hatalı Davranış

A

Genelde herkes yemek yedikten sonra uyur, duş alır veya herhangi bir şey yapar ancak yemek yedikten sonra bazı şeylerin yapılmasından uzak durmalıyız ve bunları yapmak için yemekten sonra bir süre ara vererek yapılması tavsiye edilir.


Su içmek, Yemekten hemen sonra su içmek mide asidinin seyreltmesine sebep olur ve böylece yemeklerin iyice midede sindirimi önlenir. Bu nedenle suyun yemekten 30 dakika önce veya sonra içilmesi tavsiye edilir.


Sigara içmek, Genel anlamda sigaranın her zaman içilmesi zararlıdır ancak yemekten hemen sonra içildiğinde mide asidini etkileyerek kötü sonçlara sebep olabilir.


Meyve yemek, Bazıları yemekten hemen sonra meyve yemeye alışmış ancak yemekten hemen sonra yenilen meyveler mide şişkinliğine sebep olur. Pişmiş meyvenin mide üzerinde olumsuz etkisi olmaz.


Duş almak, Yemekten hemen sonra duş almak mide etrafındaki kan akışını etkiler ve hazımsızlığa yol açabilir.


Yürümek, Yemekten sonra en az yarım saate kadar uzun süreli yürüyüşler yapılmamalıdır. Çünkü uzun süreli yürüyüşler hazımsızlığa yol açabilir.


Uyumak, Yemekten sonra en az 2 saate kadar uyunmamalıdır. Böylece yemeklerin sindiriminde çıkan sorunları önleyebiliriz. Bu nedenle geç saatlerde yemek yenilmesi iyi bir fikir değildir.


Çay içmek, Bazen misafir gittiğimizde yemek bitmeden hemen çaylar ismarlanır. Çay mide asidini ve midedeki mineralleri etkiler. Genel anlamda yemekten sonra en az yarım saat arayla çay içmeliyiz.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Vücut Geliştirmede Kardiyo Egzersizin Önemi Nedir?
Kardiyo egzersiz; vücudu şekillendiren ancak, tek başına yeterli olmayan sporlardır
Özofagus Barreti Nedir?
Barrett özefagusu; Barrett içeriğinin epiteli veya metaplazisi olarak adlandırılır
İmplantların Enfeksiyon Kapması Önlenebiliyor
Vücut içine yerleştirilen metal protez olarak adlandırılan implant; zaman zaman enfeksiyonlara yol açabiliyor ve ciddi hasarlar oluşturabiliyor
Çocuğun Algısını Kapatmayın
Çocuğun aşırı meraklı olması; bazen aileyi rahatsız edebilir
Çocuk Eğitiminde Vizyon Nedir?
Çocuk eğitimi; insanlığın geleceği açısından çok önemlidir
Bebekler Daha Kolay Ameliyat Edilebilecek
Ameliyat; stresli bir süreçtir
Bebeklerde Emzik Temizleme Yöntemi Alerjiyi Etkiler
Emzikler her bebeğin sevdiği bir oyalanma aracıdır
Hamile Kalmayı Kolaylaştırmak Mümkünmü?
Halk arasında hamile kalmayı kolaylaştıran pozisyonlar vardır denilmesine karşın bilimsel olarak kanıtlanmış böyle bir pozisyon yoktur