Yemekten Sonra 7 Hatalı Davranış

Genelde herkes yemek yedikten sonra uyur, duş alır veya herhangi bir şey yapar ancak yemek yedikten sonra bazı şeylerin yapılmasından uzak durmalıyız ve bunları yapmak için yemekten sonra bir süre ara vererek yapılması tavsiye edilir.

Yemekten Sonra 7 Hatalı Davranış

A

Genelde herkes yemek yedikten sonra uyur, duş alır veya herhangi bir şey yapar ancak yemek yedikten sonra bazı şeylerin yapılmasından uzak durmalıyız ve bunları yapmak için yemekten sonra bir süre ara vererek yapılması tavsiye edilir.


Su içmek, Yemekten hemen sonra su içmek mide asidinin seyreltmesine sebep olur ve böylece yemeklerin iyice midede sindirimi önlenir. Bu nedenle suyun yemekten 30 dakika önce veya sonra içilmesi tavsiye edilir.


Sigara içmek, Genel anlamda sigaranın her zaman içilmesi zararlıdır ancak yemekten hemen sonra içildiğinde mide asidini etkileyerek kötü sonçlara sebep olabilir.


Meyve yemek, Bazıları yemekten hemen sonra meyve yemeye alışmış ancak yemekten hemen sonra yenilen meyveler mide şişkinliğine sebep olur. Pişmiş meyvenin mide üzerinde olumsuz etkisi olmaz.


Duş almak, Yemekten hemen sonra duş almak mide etrafındaki kan akışını etkiler ve hazımsızlığa yol açabilir.


Yürümek, Yemekten sonra en az yarım saate kadar uzun süreli yürüyüşler yapılmamalıdır. Çünkü uzun süreli yürüyüşler hazımsızlığa yol açabilir.


Uyumak, Yemekten sonra en az 2 saate kadar uyunmamalıdır. Böylece yemeklerin sindiriminde çıkan sorunları önleyebiliriz. Bu nedenle geç saatlerde yemek yenilmesi iyi bir fikir değildir.


Çay içmek, Bazen misafir gittiğimizde yemek bitmeden hemen çaylar ismarlanır. Çay mide asidini ve midedeki mineralleri etkiler. Genel anlamda yemekten sonra en az yarım saat arayla çay içmeliyiz.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tenezm Nedir?
Tenezm; bir bağırsak hastalığıdır.
Bir Bakışta Laboratuvar Testleri Laboratuar.com'da
Tahlil.com'da tahliller ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.
Plazma Lipo Yöntemi Nedir? Işık Topu İle İncelme
Plazma Lipo Yöntemi ve ışık topu ile incelme konusunda Prof.Dr.Cihat Baran okurlarımızı bilgilendiriyor.
Anne Karnında İlk 3 ay Beslenme
Gebelik; çoğu zaman planlı olsa da, bazen sürpriz gebelikler olabilir ve anne bir süre fark edemeyebilir
Paranoid Nedir?
Daha çok ilk çocuklarda ve ergenlik döneminde yaşanan psikolojik bir hastalıktır.
AST (Aspartat aminotransferaz enzimi)
Aspartat aminotransferaz enzimi; karaciğer, kalp, iskelet kaslarında, alyuvarlarda  ve böbreklerde bulunur. Özellikel karaciğer hastalıklarının araştırılmasında bu enzimin kabda seviyesini…
Tahlil Sonuçları ve Referans Değerleri: Önemli Uyarı
Tahlil sonuçlarının sağlıklı olarak değerlendirilip yorumlanmasında raporda belirtilen sonuçlarla birlikte referans değerlerinin de incelenmesi büyük önem taşımaktadır.
Kanser En Az Hangi Kan Grubunda Görülür?
Kan grubu; kişinin anne ve babasının baskın gruplarının etkileşimi neticesinde belirlenir. Kanser görülme riskinin en az hangi kan grubunda görüldüğü de merak edilen bir…
York Test Nedir? 7 Soruda York Testi Bilgileri
YORK Test, giderek popüler olan ve sıkça merak edilen bir test haline gelmiştir. Bu makalemizde York Teste dair bilgileri okurlarımızla paylaşıyoruz.
Omega-3 Nedir? Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?
Omega-3 yağ asitleri inanılmaz derecede önemlidir. Vücudunuz ve beyniniz için pekçok sağlıklı ve etkili faydaları vardır. Aslında, omega-3 yağ asitleri olarak çok az besin…
Orşit Nedir?
Orşit; iki testisin veya bir tanesinin iltihaplanması hastalığıdır.Üroloji bölümünde tanı ve tedavisi yapılır.
Pinner Test Nedir? Neden Yapılmalıdır?
Diyetisyen  Elif Erkin,Pinner Test konusunda Tahlil.com okurlarını bilgilendiriyor.