Gebelikte 35. Hafta

Daha önce hiç hazır olmadığın kadar hazır ol! 35. haftada, bazı anne adayları bebek gelmeden önce yapacakları bir ton şey varmış gibi hissederler. Bazıları da bebeğin doğumu için zar zor bekliyor. Her iki durumda da, stres yapmamayı deneyin; o hazır olduğunda bebek gelecektir, ve listenizdeki her küçük ayrıntıyı kontrol edip etmediğiniz umurumda olmayacaktır. Bebeğin uyuması için güvenli bir yer ve eve gitmek için bir bebek araba koltuğu olduğu sürece, sen zaten bebeğin temel ihtiyaçlarını halledilir hale getirdin.

35 Haftalık Hamilelik

Bebeğin Büyük Bir Lahana Kadar

Gebelikte 7. Hafta
Henüz yok
5
Doğuma Kalan Hafta

35 haftalık hamilelikte bebek ne kadar büyük olur ?

35 haftalık bebek ananas kadar büyüktür. Bebek, kafadan topuğa yaklaşık 46 cm uzunluğundadır. Bundan sonra, çok daha fazla uzamayacak, ama dolgunlaşmaya devam edecektir. 35 haftalık fetusun şimdi yaklaşık 2.4 kg ağırlığında ve onunla tanışmadan önce yarım kg daha alacaktır veya bebek daha fazla yağlancaktır.

35 Haftalık Hamilelik Kaç Aydır?

35 haftalık hamilelik yedi ay ve yaklaşık üç haftalık hamilelik demektir. Bu sekizinci ayınızın son haftasıdır. Sadece beş hafta kaldı!

35 HAFTALIK HAMİLELİK BELİRTİLERİ

Sekizinci ayınızı tamamlarken, muhtemelen bu 35 haftalık hamilelik belirtilerinden bazılarını hissedebilirsiniz:

  • Sık sık idrara çıkma dürtüsü: Artık mesaneye, muhtemelen pelvisinizde oldukça aşağıda oturan ve doğum için hazır olan bebek (ya da bebekler, ikizlere 35 haftalık hamileyseniz) baskı yapıyor. Tuvalete yapılan ekstra yolculukların sizi çok fazla su içmekten alıkoymasına izin vermeyin. Susuzluk sizi erken doğum riskine sokar, bu yüzden bol bol su için.
  • Kabızlık: Daha önce de söyledik ve tekrar söyleyeceğiz: öğünlerinizde bol miktarda lif tükettiğinizden emin olun. Her şeyi denediyseniz ve hala kabızlıkla mücadele ediyorsanız, bir lif takviyesi veya bir dışkı yumuşatıcısı almanız için sorun olup olmadığını doktorunuza sorun.
  • Kalça ve pelvis sızlamaları ve ağrıları: Bu ağrılar devam ediyor ve hatta birkaç yeni ağrı hissediyor olabilirsiniz.  Rahatsız edici belirtilerle uğraşırken, işin iyi tarafını düşünün: Bu, vücudunuzun bebeğinizi doğurmaya hazırlandığına işarettir. Evet, tüm bu acıların aslında bir amacı var! Bağlarınız gevşiyor, böylece bebek rahminizden dünyaya çıkış yolunu bulacaktır.
  • Braxton Hicks Kasılmaları: 35 haftalık hamileliğinizde, yaşadığınız kasılma sayısında bir artış fark etmiş olabilirsiniz. Karnınızın ne kadar sertleşeceğine inanamayacaksınız! Bu kasılmalara dikkat edin, kasılmanız olduğunuzda dinlenin ve bol bol su için.

35 HAFTALIK HAMİLE KARNI

Büyüyor, büyüyor ve büyüyor. Evet, bebek ve siz. Artık 35. haftaya ulaştığınıza göre, rahminiz orijinal boyutunun yaklaşık 500 ile 1000 katı kadar büyüdü. Doğum yapana kadar her hafta yaklaşık yarım kilo almayı bekleyebilirsiniz.

35. hafta, doğum sancıları belirtilerini gözden geçirmek için iyi bir zamandır. Bunun erken olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bir bebek bekleyen annelerin yaklaşık yüzde 11'i erken doğum yapar, ikizleri olan 35 haftalık hamile anneler bu noktada miyadında doğurmuş olarak kabul edilir.

Özetlemek gerekirse, işte gerçek doğum sancılarının belirtileri, doktorunuzu arayın ve hastaneye başvurun.

Erken Doğum Belirtileri:

  • Suyun gelmesi. Akıntıdan daha çok su akışı gibi bir şey yaşıyorsanız, suyunuzun geldiğini anlayacaksınız. Büyük bir fışkırma gibi (filmlerdeki gibi) de olabilir, yavaş yavaş damlama şeklinde de olabilir.
  • Ağrılı kasılmalar. Bu Braxton Hicks kasılmaları gerçek kasılmaların yanında hiçbir şey. Aniden 35 haftalık hamile karnınızda veya belinizde hafif bir gerginlik yerine ağrı hissederseniz, zamanı gelmiş olabilir.
  • Düzenli kasılmalar. Gerçek kasılmalar düzenli olarak gerçekleşir ve durmazlar. Gittikçe daha sık ve daha acı verici olmaya devam ederler. Doktorunuz muhtemelen onu hangi noktada arayacağınızı söyleyecek ve kasılmalarınız hakkında bilgilendirecektir. Kasılmaların ilk hamilelik için yaklaşık 5 dakika aralıklarla sürmesi aramak için iyi bir kuraldır. İlk hamileliğiniz değilse, daha erken arayın. Daha çok 10 ila 15 dakika aralıklarla olduğu sürece, ikinci (ve daha sonrakiler) sancılar daha kısa olma eğilimindeler.

Herhangi bir 35 haftalık hamile semptomun doğum belirtisi olabileceğinden emin değil misiniz? Her zaman sadece güvende olmak için doktorunuzu arayın.

35 HAFTALIK HAMİLELİKTE ULTRASON

Bebeğinizin işitmesi şimdi tamamen gelişmiştir ve 35 haftalık fetüsünüz yüksek perdeli seslere en iyi şekilde yanıt verir. Eğer bebeğiniz erkekse, 35 haftalık bir ultrasonda testislerinin muhtemelen tamamen inmiş olduğunu görürsünüz .

Bu hafta ya da sonraki hafta, bir Grup B Streptokok testiniz olabilir. Bunun için doktorunuz vajinal bölgenizden örnek alıp  B Grubu Streptokok adı verilen bakteri testi yapılır. Bu bakteri yaygındır ve sizi hasta yapmaz, ancak doğumda kendisine maruz kalırsa bebeğe zararlı olabilir, bu nedenle sahip olup olmadığınızı bilmek önemlidir. Eğer bu bakteriler sizde varsa, bebeğin maruz kalmaması için doğum sırasında size antibiyotik verilir ve işte bu kadar. 

35  HAFTALIK HAMİLELİKTE GEBELİK KONTROL LİSTESİ

Bu hafta için hatırlatmalar:

  • Bebeğin gelişini duyurmaya hazır olun,
  • Doğum sancısı belirtilerini tanıyın,
  • Önemli numaraları telefonlarınıza kaydedin.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.
Bu makale Dr. Cem Argun tarafından yazılmış olup,
Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu tarafından gözden geçirilmiştir
Bu Gönderiye 0 Adet Yorum Gelmiş
?