Gebelikte 8. Hafta

8 haftalık hamileyken, hamileliğin ikinci ayını bitiriyorsunuz. Henüz karnınız çıkmamış olsa bile, hamile olmak muhtemelen çoğu kadında olduğu gibi sizi fazlasıyla heyacanlandırmış durumda.

8 Haftalık Hamilelik

Bebeğin Frambuaz Kadar

Gebelikte 34. Hafta
Henüz yok
32
Doğuma Kalan Hafta

8 haftalık hamilelikte bebek ne kadar büyük olur?

Hamileliğinizin 8. haftasında, bebek barbunya kadar büyüktür ve yaklaşık 1.13 gram ağırlığında ve 1.60 cm'dir. Bebek her gün yaklaşık bir milimetre büyüyor.

8 Haftalık Hamilelik Kaç Aydır?

8. haftada neredeyse 2 aylık hamilesiniz.

8 HAFTALIK HAMİLELİK BELİRTİLERİ

Neyin böyle pis koktuğunu merak ediyorsunuz değil mi? Muhtemelen hiçbir şey ve her şey. 8. haftada hormonlarınız size insanüstü koku hissi vermek gibi birtakım çılgın şeyler yapıyor ve böylelikle midenizi alt üst ediyor. Hamileliğinizin 8. haftasında, deneyimleyebileceğiniz garip hamilelik rüyalarının başladığını söylemeyin!) bir takım hamilelik belirtileri şunlardır:

  • Hassas göğüsler: Göğüsleriniz daha büyük, daha ağır hissedebilirsiniz ve tabi ki göğüslerinizin ağrısıyla da yüzleşmeniz gerek. Çünkü göğüslerinizdeki süt üreten lopçuklar genişlemeye başlıyor. Hepsi iyi bir nedenden dolayı yani gögüsleriniz emzirmeye hazırlanıyorlar.
  • Yorgunluk: 8 haftalık hamileyseniz bol bol dinlenmeniz gerekir. Nedeni ise Hormonlarınız dalgalanırken, vücudunuz bebek için daha fazla kan üretir ve kan basıncınız ve kan şekeri seviyeniz gebelik öncesi olduğundan daha düşüktür. Üstesinden gelmenin en iyi yolu ise daha fazla uyumaktır. Kulağa gerçekten olduğundan daha kolay geldiğini biliyoruz, ancak erken yatmak veya gizlice kestirmek veya hafta sonları dinlenmek bir numaralı önceliğiniz olsun.
  • Sabah bulantıları:Bulantı yine bu gebelik hormonları ile ilgili, 8. haftada gerçekten şiddetli olabilir. Gün boyu bol bol su için ve sağlıklı atıştırmalıklar tüketin. 8. haftada şiddetli mide bulantısı yaşıyorsanız, midenizde yiyecek tutmak zor olabilir, sağlıklı beslenin, böylece midenizde tutabileceğiniz farklı besin öğelerini keşfedebilirsiniz. Bazı anne adayları zencefilin , B-6 Vitaminin , ve bulantı bilekliğinin sabah bulantısına iyi geldiğini söylerler, o yüzden bunları denemeye değer.
  • Artan koku hissi: Sabah bulantısı ile birlikte başka bir eğlenceli belirti geliyor: esrarengiz bir koku alma hissi. Kötü bir kokuya maruz kalmak, belki de tamamen zararsız ya da sizi daha önce hiç rahatsız etmeyen bir şey olabilir ancak mide bulantısını tetikleyebilir, bu nedenle duyarlı hale geldiğiniz kokulardan kaçınmaya çalışmak en iyisidir.
  • Gebelik krampları: Hamileliğinizin 8. haftasında , kramplar normaldir. Bunun nedeni, karnınızdaki bağların rahim genişledikçe gerilmesidir. Kramplarınız şiddetli ise veya herhangi bir şekilde endişeleniyorsanız, doktorunuza bildirin.
  • Kabızlık: Kabızlık sorunu yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Gebelik sırasında kabızlık, yaklaşık kadınların %50'sinde vardır. Başa çıkmak için, çok fazla su için, lif açısından zengin meyve ve sebzeler yiyin ve çok fazla yürüyüş yapın. Hala sorun yaşıyorsanız, doktorunuzla diğer tedaviler hakkında görüşün.
  • Lekelenme: Hamileliğinizin 8. haftasında iç çamaşırınızda kan görmek kesinlikle endişe verici olabilir, çünkü kan düşük yapma belirtisi olabilir. Ancak, seks de dahil olmak üzere ilk trimestrede lekelenmenin diğer bazı nedenleri vardır (çünkü serviks bu günlerde daha hassas olabilir). Doktorunuza mutlaka bildirin, bir sorun varsa ortadan kaldırılabilir.
  • İkizlere 8 haftalık hamileyseniz, ekstra yorgun ve mide bulantısı hissedebilirsiniz, çünkü muhtemelen bu gebelik hormonlarının daha yüksek bir seviyesine sahipsiniz ki iki bebek yapmak için gereklidir.

Unutmayın: mide bulantısı, ekstra aç veya ekstra yorgun hissediyorsanız, hepsi bebeğin büyümesi aşırı hızda olduğu içindir ve vücudunuz hala tüm bu hormonal değişikliklere uyum sağladığındandır. Buna değdiğini kendinize hatırlatmaya çalışın. (Özellikle ikinci üç aylık döneme ulaştığınızda, çoğu anne adayları kendini toparlar ve daha enerjik hisseder.)

Ayrıca, 8. haftada hiçbir gebelik belirtisi göstermemeniz de tamamen normaldir. Henüz çok farklı hissetmiyorsanız endişe etmeyin. İnanın, çok yakında belirti göstereceksiniz!

8 HAFTALIK HAMİLE KARNI

Karnınızın bu aşamada doğru boyutta olup olmadığını merak ediyor musunuz? Hamileliğinizin 8. haftasında, karnınızın çok az görünmesi normaldir, ancak çok fazla görünmesini beklemeyin! Çünkü her anne ve bebek farklıdır. 8. haftada rahminizin genişlediğini bilin, ancak bazılarının dışarıdan görünmesi daha uzun sürer. Eğer, ikizlere 8 haftalık hamile iseniz, bu noktada bir bebek annesinden daha hamile olduğunuzu söylemek çok kolay olabilir.

İkinci üç aylık döneme başlarken kadın doğum uzmanınız muhtemelen karnınızı ölçecektir fakat şimdilik boyut gerçekten önemli değil. İlk üç aylık süreçte 1 ile 2 kilo kadar  kilo arası almak sağlıklı kilo almak demektir. Böylelikle hamileliğinizin 8. Haftasında 1 ila 1,5 kilo kadar almış olabilirsiniz. Sabah bulantısıyla uğraşıyorsanız, pek bir şey almamış da olabilirsiniz ve bu da sorun değil. Kilo alımı veya karın ölçünüz hakkında herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza bildirin.

8 HAFTALIK HAMİLELİKTE ULTRASON

Ultrason muayenesinde 8 haftalık fetüsünüzü görebilirsiniz. Bebeğin kollarını ve bacaklarını deli gibi hareket ettirdiğini görmek sizi şaşırtabilir. Henüz hissedemiyorsunuz, ama gerçekten hareket ediyor!

Gebeliğin 8. haftasında, bebeğin parmakları ve ayak parmakları şimdi hafifçe perdeli ve kuyruğu (evet, bir tane vardı) gitti. Eğlenceli bir gerçek: Bebeğin tad tomurcukları şimdi ilk öğünleri için oluşmaya başlıyor.

8  HAFTALIK HAMİLELİKTE GEBELİK KONTROL LİSTESİ

  • 12. hafta doğum öncesi ziyaretinizi planlayın,
  • Haberlerinizi paylaşmak için eğlenceli ve yaratıcı yollar düşünün

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.
Bu makale Dr. Cem Argun tarafından yazılmış olup,
Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu tarafından gözden geçirilmiştir
Bu Gönderiye 0 Adet Yorum Gelmiş
?