30 yaşındayım.Dışkılamadan sonra peçete kan gördüm Acaba kolonoskobi yaptırsam mı?

30 yaşındayım.Son zamalarda makat bölgemde dışkılama ile acı çekmeye başladım.Kabızlık ve ishal gibi bir şikayetim yok.Ama 1 ay önce dizanteri olmuştum ondan sonra başladı.Bi ara dışkılamadan sonra peçete kan gördüm ama 1 hafta gibi bir sürede kanama geçti.Bende gaita gizli kan testi yapılan kart testlerden mevcuttu.Öylesine bakayım derken gaitanın farklı yerlerinden alınan örneklerde hem pozitif hem negatif sonuca ulaştım.3 kere denedim ve hep aynı hem pozitif hem negatif sonuç buluyorum.Makat bölgemdeki acı dışkılamadan sonra yaklaşık 15 dk ile 1 saat arası sürüyor ve sonra geçiyor.Dışkı üzerinde herhangi bir taze kan görüntüsü görmedim.Kan sonuçlarımda ferritin 110 hemoglobin 14.8 serum demiri 80 çıktı yani referans aralıkları içerisinde.Acaba kolonoskobi yaptırsam mı ?

Tahlil.com Cevabı :

Belirtiğiniz şikayetlerin araştırılması ve tanı koyulması için öncelikle bir gastroenteroloji ve/veya genel cerrahi uzmanına başvurun.Size gerekli önerilerde bulunacaklardır.