8 aylık bebeğimin ilk idrar kültüründe enfeksiyon çıktı. İkinci tahlilde 100.000 cfu /ml yazıyor sadece. Bu enfeksiyon olmadığı anlamına mı geliyor?

Merhaba 8 aylık bebeğimin ilk idrar kültüründe enfeksiyon çıktı. İkinci tahlilde 100.000 cfu /ml yazıyor sadece. Bu enfeksiyon olmadığı anlamına mı geliyor?

Tahlil.com Cevabı : İdrar kültürürü sonuç raporunda bulunan ''100.000 cfu /ml'' ibaresi kültürde bir mikroorganizma ürediğini ve bu mikroorganizmanın idrarın mililitresind ekantitatif olarak ne kadar bulunduğunu belirtir. Ancak 100.000 cfu /ml ibaresinden sonra idrarda bulunan ve hastalık etkeni olan mikroorganizmanın da adının belirtilmesi gerekmektedir.
Sonuç olarak  100.000 cfu /ml yazması bir enfeksiyon olduğu anlamına geliyor.Ancak sonuçta bu enfeksiyon etkeni olan mikroorganizmanın da adı bulunmalıdır.