AMA APCA:+

Anti mitokondriyal antikor testim aynen yukarıdaki gibi çıktı APCA netten baktığım kadarıyla anti paryetal hücre antikoru ve gastrit ile pernisyöz anemi ve diyabet ile alakalı AMA ise M1 den M9 a kadar olan antikorlar .Bu APCA + neden ama içinde çıkıyor M1-M9 arası antikorlardan birisi midir ? evetse kaç numaralı antikordur. değilse neden bu testin içindedir?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar sizi her 2 test hakkında da bilgilendirelim. Ancak her 2 test de farklı amaçlar la kullanılan birbirinden bağımsız testlerdir. Ortak noktaları ise otoantikor testi olmalarıdır yani vücudun kendine karşı antikor ürettiği hastalıkların tanısında kullanılmaktadırlar.

Öncelikle APCA dan başlayalım. APCA testi ( Anti-parietal hücre antikorları), temel olarak  otoimmün atrofik gastrit (AAG) ve pernisiyöz anemi hastalıklarının tanısında kullanılır.Ancak diyabetle direkt alakalı olduğunu söyleyemeyiz. Eğer bu testiniz pozitif ise, doktorunuz öncelikle gastrit, pernisiyoz anemi, tiroid hastalıkları yönünde şüphelenir. Diyabet tanısı zaten temel olarak açlık kan şekeri ve HBA1C testleri ile konulduğundan bu testi direkt diyabet tanısı için doktorunuz tercih etmeyecektir.

Gelelim anti mitokondiral antikor testine. Anti mitokondrial antikor testi  temel olarak  vücut kendi hücrelerine, dokularına ve organlarına karşı döndüğünde ortaya çıkan otoimmün yanıtın bir örneğidir. Bu olduğunda, bağışıklık sistemi vücuda bir enfeksiyonmuş gibi saldırır. AMA testi, kanınızdaki bu antikorların yüksek seviyelerini hakkında bilgi verir. Test en sık olarak, daha önce primer biliyer siroz olarak bilinen primer biliyer kolanjit (PBC) olarak bilinen otoimmün bir durumu tespit etmek için kullanılır.

Evet AMA 9 farkıl antikor barındırır.  Anti-M1'den anti-M9'a farklı klinik durumlarla ilişkili olabilir: Ancak bunların hiç biri APCA ile ilgili değildir. Yani APCA,  M1-M9 bileşenşerinden biri değildir.

Sonuç olarak APCA ve Anti mitokondrial antikor testi birbirinden farklı testler olup farklı tanı amaçlarıyla kullanılmaktadır. Anti mitokondrial antikor testi genellikle karaciğer ve safra yolları hastalıkları, APCA ise mide ve anemi hastalıkları tanısınd ayer almaktadır.Tek ortak yanları ise otoantikor testi olmalarıdır.