Ameliyat Öncesi Hiv Testi Yapılıyor mu ?

Mehraba sorumu kimin uzmanlık alanına giriyorsa onun cevaplaması icin buraya sordum Benim sorum şu devlet hastanesinde kücük sadece burun eti ameliyatı yapmadan önce testler yapılıyormus bu testlerin icinde de hiv testti oluyormu yani kesinlikle hiv testi yaprlarmı Hiv hastası deyilim allaha sükür ama merak etigim icin sordum.yani hangi hastane olursa olsun kesin burun eti ameliyatındada yaparlarmı hıv testi ?

Tahlil.com Cevabı :

Anti HIV testi, hatta beraberinde Hepatit B yönünden HBs Ag testi ve Hepatit C yönünden Anti HCV testi de ameliyat öncesi standart olarak istenen testler arasındadır. Bu testlerin sonuçları ameliyat öncesi değerlendirilir ve sonuçlara göre ameliyat planlanır.
Burun eti ameliyatı da genel anestezi altında yapılan bir ameliyat olup öncesinde mutlak suretle HIV testi istenmektedir.

Sağlıklı günler dileriz.