Annem 11 yıl önce rahim ağzı kanseri tanısıyla rahmi alındı

Annem 11 yıl önce rahim ağzı kanseri tanısıyla rahmi alındı. Ameliyattan sonra böbrek kanalında daralma olduğu saptandı daha sonra bir operasyonla stent yerleştirildi. Stent çıkarıldı. Radyoterapi almaya başladı.Radyoterapi sırasında mesanenin zarar gördüğü (büzüştüğü) söylendi.Yaklaşık 4 yıl önce kronik böbrek yetmezliği tanısı koyuldu.2.5 yıl önce sol taraftan nefrostomi ve idrar kateteri takıldı.6 ay önce sağ taraftanda nefrostomi takıldı idrar kateteri çekildi.2 ay önce üretrasından gaita gelmeye başladı.Rektovajinal fistül tanısı koyuldu.Hemodiyaliz almasını uygun görürmüsünüz? Kolostominin sağlığı açısından görüşleriniz nelerdir? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim . TEŞEKKÜR EDERİM.

Tahlil.com Cevabı : Hemodiyaliz alması kararı nefroloji uzmanı tarafından hasta değerlendirilerek verilmelidir, hastanın böbrekleri yeterince kanı temizleyemiyorsa mutlaka hemodiyaliz tedavisi almak zorundadır, kolostomi olup olmaması bunu engelleyecek bir durum değildir, doktorunuzun tavsiyelerine uymanızı öneririz..

n******* :

merhaba eşimin kan grubu ab rh (+) pozitif benimde a rh (+) pozitif çocok istiyorum ama olurmu hamile kalamazmıyım şimdiden teşekkürler ederim

Cevap:

Hamile kalmanızla kan gruplarının ilgisi yoktur, ilk hamileliğiniz ise kan grupları açısından zaten sorunsuz olacaktır..

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.