Annemin CA 15-3 değeri 41,1 çıkmış.Annem koriyokarsinom hastası.

Anneme üzüm gebeliğine bağlı koryakorsinom teşhisi konuldu. Bunun sonucunda 70 mg MTX aldı haftada dört gün ve üçüncü kürü bitti. Beta hcgsi 25 mg düstü ancak her hafta yapılan CA tahlillerinde bu hafta CA 15-3 41.1 yükselmiş. 1Bu değer .26.11.2020 de 15.7 . 21.12.2020 de 21.8. bugun ise 41.1 çıktı. Diğer Ca değerleri normal . Bu değerin 41 olması ne anlama gelir . Tahlil sonuçlarım ektedir

Tahlil.com Cevabı : Merhaba öncelikle geçmiş olsun.CA-15-3 priner  olarak koriyokarsinom takibinde istenen bir tümör belirteç testi değildir.Koriyokarsinom takibinde BETA HCG çok daha kıymetlidir.Zaten BETA HCG değerlerinde düşme olduğunu belirtiyorsunuz ki kuşkusuz bu da çok önemli ve yüz güldürücü.
Annenizde yüksek çıkan ( normal değerler göz önüne alındığında ciddi bir yükseklik olduğunu düşünmüyoruz) CA 15-3 özellikle meme kanserli hastaların tanı, nüks ve tedavi takibinde kullanılır. Özellikle metastatik meme kanserlerinin %80’inde CA 15-3 düzeyi artar. Ancak annenizde böyle bir durum yok ifadenize göre.
Sonuç olarak CA-15-3 değerinin 41 çıkması annenizin tanısı ve takibi de göz önüne alındığında kayda değer bir anlam ifade etmiyor.İçiniz rahat olsun.
Anennizin klinik takibinde Beta HCG değerleri doktorunuza çok daha kıymetli bilgiler verecektir.
Bu arada annenizde glukoz değeri yüksek çıkmış.Daha önce şeker hastalığı tanısı almışmıydı.Glukoz değeri eğer kan açlıkta verilmiş ise normal değil.