Anneannemim ca 15-3 değerleri sırasıyla 37,90 - 39,90- 57,90 çıktı.Bu artış kötü bir durum sebebi ile olabilir mi?

Anneannem 77 yaşında kendisine 2018 yılında meme kanseri teşhisi kondu ameliyatla kitle ve lenf bezleri alındı. Evre 3 olduğu söylendi.Kemoterapi ve radyoterapi gördü. Şuan hormon hapı kullanıyor. Son tetkilerinde 3-4 hafta ara ile çekilen ca15-3 değerleri:37,90 - 39,90- 57,90 bu artış kötü bir durum sebebi ile mi olmuştur? Çok tedirginiz.

Tahlil.com Cevabı : CA 15-3 meme kanseri tedavi ve takip sürecinde hastanın tedaviye veya nüks etmesine yönelik riskler hakkında fikir edinme amaçlı olarak istenen bir kanser antijeni testidir.
Evet değerlerde bir yükseklik var tabii ki yükselme istenen bir durum değildir. Nüks veya metastaz olasılığını ister istemez akla getirir.
Ancak sadece bu değerin yüksekliğine bakarak da panik olmaya gerek yoktur.
Doktorunuz meme kanserinin metastaz ve/veya nüks yapıp yapmadığına dair ilave tahlil ve muayeneler de yapacaktır.
Geçmiş olsun dileriz.