Anti Cmv Igg pozitif cıktı ? Hamilelikle bir alakası var mı?

Anti Cmv Igg değeri 297 pozitif değerinde cıktı bunun anlamı nedir hamile değilim fakat internette bu hamile olan anne adaylarında görülen bir enfeksiyon türüdür diyor hamile olmadığım halde bunun anlamı nedir kısa süre içerinde bilgilendirirseniz cok sevinirim

Tahlil.com Cevabı :

 Öncelikle sizi CMV hakkında kısaca bilgilendirelim. CMV bir viristüri. Sitomegalovirüs (Cytomegalovirus, CMV) herpes ailesinden bir virüs olup hamilelik sürecinde özellikle hamileliğin ilk aylarında bu virüs enfeksiyonuna yakalanıldığında anne karnındaki bebekte bazı hasarlara yol açabilir. Hamilelik sürecinde CMV tahlili CMV IG M ve CMV IGG olarak iki ana test olarak yapılır. CMV IGG pozitifliği bu enfeksiyonun önceden geçirildiğini gösteriri. Ancak CMV IGM pozitifliği ise enfeksiyonun yeni geçirildiğini gösterir.
CMV IGM pozitifliği hamilleikte istenmeyen bir durumdur hamilelik sürecinde yeni bir enfeksiyon geçirildiğini düşündürür bu durumda da ilave testler ve muayeneler yapılabilir.

Gelelim sizin durumunuza Anti CMV IGG değeriniz 297 çıkmış. Bu olağan bir durum. Zaten her 10 kadından en azından 9'unun CMV IGG değeri pozitiftir. Bu sonuç kadınların öyle yada böyle bu CMV enfeksiyonunu önceden geçirdiğini gösterir. Bu sık görülen bir enfeksiyon olup kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de bu oranlarda pozitiflik olur. Yani bir kaşka deyişle her 10 kişiden en az 9 unda CMV IGG pozitifliği vardır.

Zaten şu anda hamile olmadığınız için aslında gerek CMV IGM gerekse CMV IGG test sonuçları sizin için bir anlam ifade etmiyor hamilelik yönünden. Ancak hamile kaldığınızda umarız görülmez ama CMV IGG yerine CMV IGM testinde pozitiflik bir sorun yaratabilir. Şu an için hiç endişe verici bir tahlil sonucunuz yok. AntiHBS testiniz pozitif çıkmış diğer sonuçlarınızı da incelediğimizde bu da Hepatit B ye karşı bağışıklığınız olduğunu gösteriyor. Bu da istenen bir durum ya öncesinde Hepatit B aşısı olmuşsunuz ya da bir şekilde enfeksiyonu geçiirip doğal bağışıklık kazanmışsınız.,

Sağlıklı günler dileriz.