bebek istesem fenilketanori hastası olma olasılığı nedir?

merak ettiğim bir konuda şu..ilk çocuğum böle bir aşamadan geçti ama şükür şimdi hiçbir problemi yok ..ikinci bebek istesem fenilketanori hastası olma olasılığı nedir acaba..çok istiyorum ama bu korkum yüzünden geri adım atıyorum.yardımcı olursanız çok sevinirim.saygılar...

Tahlil.com Cevabı : Elif Hanım, eğer istiyorsanız ikinci çocuğunuzu doğurabilirsiniz.İlk çocuğunuzda şüpheli bir durum yaşandı diye bu ikinci çocuk için bir risk teşkil etmez.Kaldı ki çocuğunuzda da birşey çıkmamış.Ayrıca erken tanı ile fenilketonürinin çocuğa zararlı etkileri de kolaylıkla önlenebilmektedir.