Cea Değeri Yüksekliği

Sayın Hocam merhaba. Eşim 35 yaşında olup eşim ve ben özel bir lab’da yılda bir kan verip çok kapsamlı tahlil yaptırıyoruz. Bu tahlillerde afp, cea, ca 15-3, Ca 19-9, ca72-4, ca 125 gibi tümör markerlarıda var.labaratuvar referans aralıklarında Cea normal değeri 0-3.8 olmakla sigara içenlerde bu değer <5.5 olarak belirtiliyor. 3 senedir yaptırdığımız tahlillerde eşimin diğer tüm tümör markerları ve kan değerleri normal olmasına rağmen cea değeri hep 3.8 in biraz üzerinde oluyordu fakat değerleri <5.5 olduğundan (önce 4.5 sonraki tahlilde 4.4 bir sonrakinde 4.2 çıktı) ve eşim çok az da olsa (günde maks 3 adet) sigara kullandığından doktorlarımız bunun sigaradan olduğunu düşünerek araştırmaya gerek duymuyorlardı. Son tahlilde yine tüm diğer tümör markerları ve crp dahil kan değerleri normalken bukez ilk defa cea değeri 5.5 in üzerinde (6.11) ve gaitada gizli kan çıktı. Bunun üzerine endoskopi ve kolonoskopi yaptırdık. Gastroentoroloji muayenesi ve endoskopi temiz olup kolonoskopide 7 mm boyutunda bir polip saptandı ama patoloji sonucunda polip displazi içermeyen normal (tübüler adenom) geldi. Endoskopi patolojisi tamamen normal. Bunun haricinde iki farklı hekim tarafından iki defa ayrı ayrı yapılan tüm abdomen ultrasonda overda folikül kisti tespit edilip bunun önemsiz olduğu söylendi, bunun haricinde hiçbir organda hiçbir anomali saptanmadı. Çekilen akciğer BT de ufak tefek patolojiler dışında önemli bir sorun görülmedi. Eşimin somut herhangi bir şikayeti de yok, önerilen aralıklarla düzenli olarak kadın hastalıkları ve meme muayenelerini yaptırıyor. Yılda bir smear veriyor, ayrıca memesinde tespit edilen birkaç fibrokist var, bunun için genel cerrahımız ve radyoloğumuzun önerdiği aralıklarla ultrasona giriyor. Bu nedenlerle doktorumuz cea değerinin kolon rektum hastalıkları başta olmak üzere iyi veya kötü birçok şeyde yükselebileceğini, eşimdeki yüksekliğin anlamlı olmadığını, gerekli herşeye baktıklarını, zaten genel kan değerlerinin gayet iyi ve diğer tümör markerlarının da normal olduğunu bu nedenlerle cea yüksekliğini kafamızdan atmamızı, birşey olsaydı yapılan tetkiklerle bunu görebileceklerini, cea tahliline gereğinden fazla önem atfettiğimizi söyledi. Cea Testini bir iki ay sonra tekrarlayacağız, yükselir ve birşey çıkar diye çok endişeliyim. Bu durumda sizin ekstra bir öneriniz var mı, kötü bir durum olması ihtimali söz konusu olabilir mi yoksa yapılan tahliller bunların tespiti bakımından yeterli ve güvenli mi ? Ben zaten sağlık anksiyetesi nedeniyle psikoterapi alıyorum, üzerine bu durumla da karşılaşınca çok endişelendim açıkçası. Mevcut halde cea yüksekliğini kafamızdan atıp hayatımıza devam edebilirmiyiz ? Cevabınız için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, eşinizin tahlil sonuçlarını inceledim. Endişe duymanızı gerektiren bir durum yok. Öncelikle şu bilgiyi sizinle paylaşmak isterim. Bu konuda da bir çok soru yanıtladım ve çeşitli yazılar yazdım. CEA başta olmak üzere afp,ca 15-3, Ca 19-9, ca72-4, ca 125 gibi tümö r markırları sağlıklı insanlarda asla check up tahlilleri arasında kullanılmamalıdır. Bunun bilimsel bir karşılığı olmadığı gibi, durduk yere sizde olduğu gibi kafa karışıklıklarına sebep olmaktadır.
Zaten eşinizde çıkan CEA değeri kayda değer bir yükseklik olmadığı gibi tek başına bu kadar hafif bir CEA yüksekliği ile asla kanser ve benzeri bir hastalık tanısı koyulmaz.
CEA testi özellikle kolon (kalın barsak), ileri evre meme kanserlerinde takipte, yani yapılan tedavinin işe yarayıp yaramadığı ve tedavi sürecinin planlanmasında kullanılabilir. Bu testin aslında eşinize yapılmasının direkt bir tıbbi gerekliliği de yok.Göndermiş olduğunuz karın ultrasonu, akciğer BT si ve kan tahlillerinde de kayda değer bir sorun yok.
Endoskopi ve kolonoskopi tahlilleri de normal çıkmış.
Benim önerim 2 ay sonra CEA testi yaptırmanıza bile gerek yok. Boş yere kafanızı bu tahlille karıştırmayın zira 6.11 de kayda değer bir yükseklik değil.
Eşinizin yılda bir check up ları tabii ki yapılabilir ancal boş yere kafanızı karıştırmamak adına afp, cea, ca 15-3, Ca 19-9, ca72-4, ca 125 gibi tahlilleri check up da yaptırmanızı önermiyorum. Bu testler asla kanser taramasında doğrudan kullanılacak testler olmayıp tahliller değerlendirildikten sonra ancak gerek duyulursa istenecek testlerdir.
Bu testleri sıklıkla ve tekrar yaptırmanız zaten var olan sağlık anksiyetinizi de tetikleyebilir.
Sonuç olarak eşinizin tahlil sonuçlarında kayda değer bir sorun yok ve eşinizle bunun keyfini çıkarın.

Size ve eşinize sağlıklı günler diliyorum.