Çocuğumun test sonuçlarında kan değerleri

Çocuğumun test sonuçlarında kan değerleri ve yorumlanmasını rica ederiz.Çocuğun dedesinde lösemi teşhisi ve vefatı söz konusu olmuştu.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar çocuğunuzun kan değerlerini inceledim. Çocuğunuz 7 yaşında. Çocuğunuzun değerlerinde 2 bulgu izleniyor. Anemi yani kansızlık ve PLT diğer adıyla da trombosit yüksekliğii. Ancak içiniz rahat olsun bu değerler ilk planda lösemiyi asla akla getirmez.

Öncelikle çocuğunuzda HGB ce HCT düşüklüğü ilk olarak akla anemi yani kansızlığı getiriyor. Demir eksikliğine bağlı bir kansızlık da olabilir. Bunun tanısı için de Ferritin, Demir ve Demir Bağlama testlerinin değerlendirilmesi de uygun olacaktır. Tabii kansızlığın farklı nedenleri de olabilir. Doktorunuz gerek görür ise buna yönelik de ilave tahliller isteyebilir.

Gelelim PLT yüksekliğine çocuğunuzun yaşı göz önünde bulundurulduğunda 500 000 lere kadar PLT yani trombosit değeri normal olarak değerlendirilebilir. Ancak sizin çocuğunuzda değer 585 000 lerde .Burada kan değerleri de göz önüne alındığında bu yüksekliğin muhtemel nedeni çocuğunuzdaki kansızlık ve olası nedeni demir eksikliği olabilir.

Bu nedenle şu aşamada kesinlikle lösemi yönünden panik olacak bir durum bulunmuyor. Öncelikle çocuğun kansızlığının nedenine yönelik ilave testler fikir verecektir.İlk aşamada bir çocuk hematoloji doktoruna veya yoksa bir çocuk hastalıkları doktoruna başvurmanızda yarar var. Ayrıca çocuğunuzun EO yani eosinofil değeri de hafif de olsa yüksek çıkmış.Bu sonuç da çocuğunuzun alerjik bir bünyesi olabileceğini akla getiriyor. Doktorunuz gerek görür ise bu yönde de ilave tahlillere gerek duyabilir.

Geçmiş olsun dileklerimle,