Eşim silahlı kuvvetlere başvurdu. HBS Ag pozitif çıktı. İnaktif taşıyıcı kabull ediliyormuş.

EşimTSK da memur olacak fakat Hepatit B olduğu için sıkıntı olabiliyormuş. Tahlil sonuçları ise: ast 21 alt 22 hbsag 3383 poz.Hbv dna 2000 den kucuk ckarsa mi inaktif sayiliyor? Hbv dna sonucu daha cikmadi inaktif taşıyıcı kabul ediliyormuş sadece inaktif olması icin ne gerekir?

Tahlil.com Cevabı :

Eşinizin sonucunuzu değerlendirdik. Hepatit B enfeksiyonu yönünden HBS Ag testi pozitif çıkmış.Enfeksiyonu yeni geçiriyor olabilir veya taşıyıcı da olabilir.
Bu durumda ilave testlere de gerek olacaktır.İlave test olarak da HBV DNA testi yapılacak. TSK da prosedür bu konuda tam olarak bilgimiz yok ancak HBV DNA testinin pozitif çıkması aktif, negatif çıkması ise inaktif taşıyıcı olacağı konusunda bilgi verir eşiniz için.