Eşime 6 lı trombofil paneli testi yapıldı.Eşimde sol kolda, bacakta bir güçsüzlük oldu felç geçirdi.

Sayın Hocam, rnEşim için bilgi almak istiyorum.20.01.2021 tarihinde sol kolda, bacakta bir güçsüzlük oldu felç geçirdi.Bir çok hastane ve doktor eşim için bir tanı koyamadı bu süreçte.Pıhtılaşma,kanama denildi geri vazgeçildi, Merkezi Sinir Sistemi Vasküliti tanısı koyulduTedavimizde Genetik testlerde yapıldı ve sonuçlarını yeni aldık.Yorumlamanızı rica ediyorum.İyi günler dilerim.rnSaygılarımla

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun.Eşinizdeki rahatsızlığın ileri seviyede araştırılması için bazı genetik testler yapılmış.
6'lı trombofili paneli testi yapılmış eşinize.Kol ve bacakta güçsüzlük ve felçin tromboz nedenli olabileceğinden şüphelenilmiş.
Tromboz bazı kan elemanlarının damar iç yüzüne yapışıp damarı tıkaması durumudur.

Trombofili testlerini yorumlarken hastanın klinik durumu, kullandığı ilaçlar, trombozun evresi dikkate alınmalıdır.
Kalıtsal trombofilik faktörlerini homozigot olarak taşımak veya çift heterozigot taşımak, tromboz riskini arttırmaktadır.
Bazı sonuçlar normal çıkmamış.Bu durumda doktorunuz ilave analizlere de gerek duyabilir.

Raporda da beliritldiği üzere, genetik tanı testlerinin genetik danışmanlık ile birlikte değerlendirilmesi uygundur.Doktorunuz gerek görürse sizi genetik danışmanlığı yönünden de değerlendirecektir.