.Geçen günlerde kan tahlili yaptırdık ve kan tahlilinde çıkanlar bunlar...aso(türbidimetrik):330 0-200rnb12 : 172 180-400rndemir(serum): 30 50-180rnmpv:7.9 8.0-

Hocam öncelikle merhabalar.Ben 16 yaşında bir erkeğim.Geçen günlerde kan tahlili yaptırdık ve kan tahlilinde çıkanlar bunlar...aso(türbidimetrik):330 0-200rnb12 : 172 180-400rndemir(serum): 30 50-180rnmpv:7.9 8.0-13rnhocam boğazımın her iki tarafında da karşılıklı lenf bezleri mevcut ama yaklaşık 1.5 2 senelik geçme olmadı ve hiçbir sıkıntıda çıkartmadılar.Boyutları küçük ağrısız bastırınca kayıyor.Elimle bezeyi tutabiliyorum.Acaba bu lenf bezleri aso yüksekliğinden mi kaynaklı??rnAso bir enfeksiyonmuş peki bu enfeksiyon uzun yıllar etkisini sürdürürmü?rnve yıllık uzun süreli lenf bezleri kötü müdür yoksa zararsız mıdır?rnşimdiden teşekkürler hocam...

Tahlil.com Cevabı :

ASO değeriniz yüksek.Streptokok adlı bakterinin yol açtığı  enfek­siyonunun ardından Anti Streptolizin O  üre­timi meydana gelir.
Kanda yüksek oranda ve sürekli antistreptolizin-0 bulunması vücudumuzda streptokokların yol açtığı ve  uzun süredir yerleşmiş olan bir enfeksiyonu  gösterir.
ASO yüksekliği ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız....

A
yrıca b12 vitamini eksikliği  ve demir düşüklüğü nedeniyle tedavi olmanız gerekiyor. Bir dahiliye doktoruna başvurabilirsiniz.