Hastanın yasi 50 pth 208 kalsiyum 10.6 24 saatlik idrar da kalsiyum 91 24 saatlik idrarda kreatin 1041 d vitamini 23 hipertansiyon hastası

Tahlil.com Cevabı : Öncelikle geçmiş olsun. Tahlillerin hastanın hangi şikayetleri üzerine yapıldığını belirtmemişsiniz .Sonuçlarınızı belirttiğiniz parametreler üzerinden değerlendirdiğimizde, idrarda kalsiyum atılım miktarının azaldığı gözleniyor. Bunun bir çok sebebi olabilir.Hipoparatiroidizm, pseudohipoparatiroidizm gibi paratiroid bezi hastalıkları ile,  vitamin D eksikliği (sonuçlarda eksiklik görülmekte)  başlıca sebeplerdir.
24 saatlik idrar İdrarla atılan kreatin miktarı protein metabolizmasını ve böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde işe yaramaktadır.Belirtiğiniz sonuçta idrarda kreatinin düzeyi düşük çıkmış. İdrarda kreatinin düzeyinin azaldığı durumların başlıcaları ise,  hipertiroidizm(guatr) , kas kütlesinde azalmaya neden olan hastalıklar, kasları etkileyen enfeksiyon hastalıkları ve metabolik hastalıklar ve böbrek hastalıklardır.
Kanda d vitamini testi de düşük çıkmış.Bu yönde de D vitamini yönünden takviye bir ilaç tedavisi de gerekecektir.
50 yaşında bir hasta için ise PTH hormonu değeri 50 normal olarak kabul edilebilir.
Sonuç olarak hastanın şikayetleri ve muayene bulguları da göz önüne alınarak tercihen bir endokrinoloji doktorunca değerlendirilmesi, D vitamini yönünden tedavi alması