HIV Test Sürem Nasıl?

İnternete arama yaparken soru ve cevaplarınızı gördüm soruyu cevaplayanlar doktormudur? Ben parnerimle sadece vajna makatına parmak el sokmayla dokunma oldu ve parmagımda bi kesik yoktu sonra parmak dilime deymise ve dilimden ,azımdan ve Burnumdan hiv kaparmıyım?Parmagında cok az varsa bile ?Birde 22 gun sonra yapılan hiv kemoluminesans veya benzeri test negatif geldi benim bu büyük ihtimal antikor testi .yaptırdım test22 gün icinde antıkor olusurmu yani hiv olmus olsaidi 22 gün icinde cıkarmıydı?**22 gün sonra yapılan antikor testın dogrulugu yüzde kactır bu testin?

Tahlil.com Cevabı :

Tahlil.com 16 yıldır doktorlar tarafından soru cevaplama hizmeti veren alanında tek ve rakipsiz bir sağlık sitesidir. Sorulara alanında uzman doktorlarımız cevap vermektedir. Soru cevaplayan doktorlarımızın bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.
Gelelim sorularınızın cevabına. Belirttiğiniz şekilde ve koşullarda HIV enfeksiyonu bulaşma ihtimali bulunmamaktadır. Bu şekilde HIV kapamazsınız.
Beraberlikten 22 gün sonra yapılan  hiv kemoluminesans veya benzeri testi erken yapılmış. Bizler bu tür antikor testlerinin ideal olarak ilişkiden 3 ay sonra yapılmasını öneriyoruz. HIV antikorlarının olası bir bulaş sonrası vücutta yakalanması için en ideal süre ilişkiden sonraki 3. aydır. Yani 22 gün sonra HIV antikorları henüz vücutta tam belirmediğinden enfeksiyonun yakalanma ihtimali daha düşüktür. Bu testin doğruluk oranını  bir yüzde oranı ile ifade etmek doğru olmaz.
 İlişkiden hemen sonra yani ilk 1 ay içinde ve ideal olarak 28. günde 4. nesil olarak da bilinen HIV antijenini de gösteren testlerin yapılmasını öneriyoruz.