Hocam merhaba ben dayanamayıp yine size soru soruyorum siz test yaptırmayın demiştiniz ama ben yine yaptırdım

Hocam merhaba ben dayanamayıp yine size soru soruyorum siz test yaptırmayın demiştiniz ama ben yine yaptırdım bu sefer daha çok endişeleniyorum şüpheli ilişkiden 68 gün sonra devlet hastanesi elisa sonuç 0.09 80.gün 0.16 referans aralığı 0,999 yani değer giderek artıyor 75 gün HIV Duo antijen 0.00 hiv1/2 antikor 0.09 yani hocam bu değer artması pozitifleşirmi değerler 0.99 da ikenmi yoksa 0.999 dan sonra mı pozitif oluyor ayrıca NEÜ.7.86 dan 6.47 ye vbc 12.56 dan 10.88 düşmüş yani hocam vbc düşerken elisa yükseliyor bu rakamların yükselmesinin anlamı varmıdır yani 0.09 dan 0.16 bayağı yüksek bı yardımcı olursanız sevinirim ayrıca bir RNA istenmiş ben kan verdikten sonra söylediler

Tahlil.com Cevabı :

Lütfen rahat olun.Gereksiz yere ve arkaya test yaptırmanız sizde HIV endişesi ve fobisini tetikliyor. Psikolojinize zarar veriyor. Üstelik maddi olarak da masrafa giriyorsunuz.Daha önce de belirttiğim gibi sadece devlet hastanesinde 68. gün sonra yaptırdığınız test yeterliydi.Başka teste gerek yoktu. Son değeriniz de normal aralıklarda çıkmış zaten. 0.99'un altındaki tüm sonuçlar zaten negatif olarak kabul edilir. Örnek vermek gerekirse; 0.77 de negatif bir değerdir, 0.83 de veya 0.09 da.
Değeriniz 0,99 un altında olduktan sonra arka arkaya yaptırdığınız testlerdeki küçük yükselişlerin hiçbir anlamı yok.Yani 0,9 dan 0,16 ya çıkması hiç bir anlam ifade etmiyor. İki sonuç da net bir şekilde NEGATİF.
Sorunuzu da cevaplayım,0.999 üstü değerler pozitif kabul edilir. Yani 1 ve üstü değerler. Örneğin 1,2 gibi.
NEU ve WBC değerleriyle de asla kafanızı meşgul etmeyin. Bu testlerin yüksek veya düşük çıkmasının HIV tanısı ile uzaktan yakından ilgisi yoktur hele sizin gibi daha çok yeni bir cinsel ilişki süreci yaşayan kişi için.
HIV RNA testini kim istemişse hata yapmış. Sizin böyle bir test yaptırmanıza asla gerek yok. Bu test hem çok pahalı bir test hem de sadece ELİSA yöntemi ile HIV testi pozitif olan kişilere doğrulama amacıyla yapılır. Sizin tüm testler negatif çıktığı için zaten bu testin yani RNA testinin yapılmasınız size bir faydası olmaz, gereği de olmaz. Bu işten sadece bu testi size yapan özel laboratuvar sizden yüklü para alacağı için fayda sağlar.
Özellikle tekrar rica ediyorum lütfen gereksiz yere HIV RNA testi yaptırmayın tamamen para tuzağı. Bazı özel laboratuvarlar sizin gibi HIV endişesi yaşayan kişilerden bu tür testleri gereksiz yere yaparak çıkar sağlıyorlar.

HIV endişenizi yenmek için de lütfen ilk fırsatta bir psikiyatri uzmanından destek alın. İçiniz rahat olsun sizde HIV enfeksiyonu asla yok.