HIV endişesi yaşıyorum.

Hocam merhaba bundan birkaç gün önce yine yazmıştım size ben şüpheli ilişkiden 68 gün sonra devlet hastanesi anti HIV elisa testi yaptırdım sonuç 0.09 referans 0,999 index ayrıca 75.gün özel labaratuvar hiv1/2 0.07 hivp24 0.00 referans aralıkları 0.25pozitif 0.24 egatif yazıyor bu süre içinde ağzımda bir acılık ve mantar gibi birşeyler var ve Wbc değerim 12.16 artıyor NEÜ.7.86 oda yüksek bu değerler antikor üretimi ve enfeksiyon anlamına geliyorsa bu süre zarfında testler bu antikoru yakalayamazmı ayrıca 90 günü tekrar test yaptırmalımıyım lütfen yardımcı olurmusunuz

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar yaşadığınız HIV endişesini anlıyabiliyorum. Bu yönden psikolojik olarak sorun yaşayan bir çok ziyaretçimiz var. Sizi daha önce de bilgilendirdiğimiz üzere ilişkiden 68 gün sonra güvenilir sonuçları olan devlet hastanesinde yaptırdığınız test sonucu net bir şekilde negatif çıkmış. Bu da sizde bir enfeksiyon olmadığını kesinlikle kanıtlıyor.Daha sonra 75. günde özel laboratuvarda  yaptırdığınız test sonucu da negatif. Ancak bu testi yaptırmanıza gerek yok iken yaptırmışsınız. Zaten elinizde bir negatif test sonucu bulunmaktayken. Lütfen bir daha test yaptırmayın. Hem gereksiz para kaybı hem de sizin HIV endişenizi arttıran bir durum arka arkaya test yaptırmanız.WBC değerinizdeki hafif yükseklik, ağzınızdaki acılık ve mantar oluşumu ise asla HIV enfeksiyonu ile ilgili olamaz.Bunun nedeni de gayet net.
1.Sizde olmayan bir enfeksiyon zaten bu şekilde belirti vermez. Zira test sonuçlarınız negatif.
2.Zaten hiç bir zaman HIV enfeksiyonu bu kadar kısa süre içinde bu tür belirtiler vermez. Bu tür belirtiler ancak tedavi edilmeyen HIV vakalarında belki yıllar sonra görülebilir.

12.16 çıkan ve  7.86 çıkan wbc ve neu değerleriniz ise basit bir soğuk algınlığı ile ilgili olabilir. Değerlerinizde çok hafif ve kayda değer olmayan bir yükseklik var.Bu değerler ile asla HIV tanısı veya HIV şüphesi düşünülemez.

Lütfen bir daha gereksiz yere test yaptırmayın. 90. günde de test yaptırmayın lütfen çünkü gerek yok. Uygun zamanda yapılan testleriniz negatif.
HIV endişeniz devam ediyor ise bu konuda psikolojik bir destek almanız gerekebilir. Bu durumda da bir psikiyatri doktoruna başvurnuz lütfen. Sizi bu konuda rahatlatıcı bir tedavi uygulayabilir.

Sağlıklı günler diliyorum. Sevgilerimle,