İdrardan Ağrısız Kan Gelmesi

Merhabalar, Cuma sabah idrarımdan kan geldi. Geceye kadar 3-4 kez kanlı çıktı. Cumartesi hiç çıkmadı. Pazar tekrar 4-5 kez kan geldi idrardan. Ağrı sızı sancı yok.Ultrason sonuçlarım temiz çıktı.İdrar tahlili sonucumda:İdrar tetkiki Strip ile BPh 8Eritrosit ery ul (++)Pozitif Eritrosit Sonuç 7-8 Diğerleri negatif görünüyor.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, gönderdiğiniz tahlil sonuçlarını inceledim.İdrarda kanama göstergesi olarak eritrosit diğer adıyla da alyuvar pozitif çıkmış.Ultrason muayenesinde ise idrarda kanamanın sebebini ortaya koyacak bir sonuç çıkmamış.
Ultrason sonucunda bir şey bulanamayınca BT ürografi tahlili önerilmiş. Bu tahlil bilgisayarlı tomografidir. Bu tahlille, damar için renkli ilaç verilerek, elde edilen görüntüler ile,  böbreklerin, üreterlerin ve mesane incelenir. Daha detaylı olduğu için ultrasonla görülmeyen oluşum veya taş gibi kanamaya yol açam unsurlar bu tahlille görülebilir. Özellikle mesanede bu kanamaya sebep olabilen oluşumlar var ise, bunlar ortaya çıkacaktır.
Kanamanızla bir ilgisi yok ama ayrıda ultrason muayenizde karaciğerde yağlanma görülmüş. Bu yönde de doktorunuz kilo vermenizi ve beslenme alışkanlıklarına dikkat etmenizi önerebilir.
İdrardan ağrısız kan gelmesi,  idrar yolu dediğimiz böbrek-üreter-mesane-üretradan oluşan sistemin herhangi birinden kaynaklanıyor olabilir.Bilgisayarlı tomografi tahlili ile bu sistemler çok daha detaylı incelenecektir.

Şu aşamada bilgisayarlı tomogrofi sonucunu beklemekte yarar var.Bu muyane sonrası kanamanızın nedeni konusunda daha detaylı bilgi sahibi olabiliriz.
 Geçmiş olsun dileklerimle birlikte sağlıklı günler dilerim.