Kronik Hepatit B 'de ne durumdayım?

Hocam merhaba, Adım Nuri 41 yaşındayım. Kronik Hepatit B dışında bir hastalığım yok. Anne-babam ve 3 kardeşimde Kronik Hepatit B var. Annem ve Bir kardeşim ilaç tedavisi alıyor. Dayım Hepatit B nedenli sirozdan rahmetli olunca tüm aileye 2000'li yılların başında test yapıldı ve hepimize Kornik Hepatit B teşhisi konmuştu. O tarihten Mayıs 2022'ye kadar (ihmal ettim) herhangi bir tahlil yaptırmamıştım. Herhangi bir şikayetim olmaksızın yaş itibariyle artık yaptırmam gerektiğini düşünüp Prof. Dr. Zülfikar Polat'a muayene oldum. Kan tahlili ve ultrason yaptırdım. O tarihte Zülfikar Bey "Bence ilaç tedavisine başlaman lazım virüs yükü fazla" dedi. İlaç tedavisinin devlet tarafından karşılanması için biyopsi gerektiğini söyledi. Ekonomik gerekçelerle o tarihte özel hastanede biyopsi yaptırmak istemedim. Kasım ayında devlet hastanesinde yeniden kan tahlilim yapıldı. Ekte tüm tahlil sonuçlarımı görebilirsiniz. Henüz son tahlil sonucumu devlet hastanesindeki doktorumuza gösteremedim. Sanırım virüs yüküm artıyor. Son durumum nasıl görünüyor? Sizce de ilaç tedavisine başlamam acil gerekir mi? İlaç için sanırım biyopsi yaptırmam gerekecek. Biyopsi için de acele etmeli miyim öğrenmek istedim. Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Sayın hastam öncelikle geçmiş olsun, 20 yılı aşkındır hepatit B taşıyıcısı olduğunuzu ifade etmişsiniz, 2022 yılında 6. ay ve 12. ayda yaptırdığınız tetkiklerinizi inceledim, karaciğer enzim seviyelerinizde artış görülüyor, bir an önce karaciğer biopsinizin planlanmasını ve sonucuna göre tedavinizin planlanmasını öneririm.