Lipaz 4955...

Merhaba,Eşime ait 27.1.2014 tarihinde yaptırdiğimiz kan tahlilindeki normal değerler dışındaki sonuçlar aşağıdadır. Değerlendime tavsiyeleriniz için teşekkürler. AST 461 ALT 477 CGT 196 BİLURİBİN DİREKT 0,22 AMİLAZ 2540 LİPAZ 4955 CRP(NEFELOMETRİK) 2,1 NEU % 81.5 LYM % 11.5 PDW 18.5 NEU 8.74

Tahlil.com Cevabı : Lipaz değeri oldukça yüksektir, ayrıca karaciğer enzimleri de bozulmuştur..Lipaz normal değeri;  0-60 U/L Pankreas fonksiyon testlerindendir. Pankreatitler, safra kesesi koliti, strangüle veya enfarkte bağırsak, pankreas kist veya pseudokistleri ve peritonitlerde serum lipaz düzeyi artar. Akut pankreatitte serum lipaz aktivitesi, serum amilazından daha uzun süre yüksek kalır. Ayrıca akut pankreatit için lipazın sensitivite ve spesifitesi amilazdan daha yüksektir. Pankreatitlerde ascite sıvısındaki lipaz da yükselebilir. Akciğer tümörlerine bağlı olarak gelişen plevral transüdalarda da nadiren lipaz düzeyi artar. ERCP, oddi sfinkterinde spazma neden olan narkotik analjezikler ve heparin de serum lipaz düzeyinin yükselmesine neden olabilir. Sağlık kuruluşuna başvurmanız ve araştırılması gereklidir..