Merhaba, gecen sene trombosit düşüklüğü çıkmıştı 47 bin hemotoloji beni romotolojiye gönderdi bağ dokusu hastalığı çıktı. 1 ay önce tekrar trombosit bakıldı ve

Merhaba, gecen sene trombosit düşüklüğü çıkmıştı 47 bin hemotoloji beni romotolojiye gönderdi bağ dokusu hastalığı çıktı. 1 ay önce tekrar trombosit bakıldı ve 27 bine kadar düşmüş. Ferritin değerim de biraz düşük çıktı.Nasıl beslenmeliyim? Yardımcı olur musunuz?

Tahlil.com Cevabı : Romatizmal hastalıklar için kemik suyu ve kemikli et pişirip tüketmelisiniz.Kırmızı et aynı zamanda ferritin yani demir eksikliğinde de tüketilmesi gereken besindir.Bununla beraber demir eksikliği için kuru kayısı,kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, pekmez,tahıllar,yumurta,lahana,fasulye,fındık,badem,şeftali armut,hurma,kabak ve balık gibi besinlerde tüketmenizde fayda var.Bu besinlerde demir mineral bulunur.